Apie tai, ką įdomaus Rygoje galite atrasti dar lapkritį, pasakoja patyręs keliautojas Edmundas Pavlovas.

Nepriklausomybė su šviesų šou

Lapkritis broliams latviams – švenčių kupinas mėnuo, rašoma pranešime žiniasklaidai. Vėlyvą rudenį lankantis Rygoje būtinai išvysite Baltai-raudonas prie herbo prisegtas vėliavas, kurios praneša apie artėjančią Latvijos Nepriklausomybės dieną, minimą lapkričio 18 dieną.

Beveik tuo pačiu metu žvilgsnį patrauks instaliacijos parkuose, viešosiose aikštėse ir pastatų fasaduose, kurios praneša apie kasmetinę šviesų šventę „Šviečianti Ryga“, vykstančią lapkričio 15–18 d. „Šviečianti Ryga“ kviečia džiaugtis nacionaline latvių švente ir siūlo tarptautinę šviesos ir multimedijos instaliacijų programą. Pastatai, aikštės, tiltai ir paminklai virsta unikaliais šviesos meno kūriniais, kuriuos papildo performansai, muzikiniai bei teatro elementai.

Šviečianti Ryga
Foto: Shutterstock

Geras sportas sienų neturi

Latviai traukia į Kauną dėl gero krepšinio, tačiau ne mažiau verta atsidurti Rygoje dėl gero ledo ritulio, kurio aukštu lygiu garsėja Latvija ir Rygos „Dinamo“ klubas.

„Ne kartą esame matę sirgalius iš Vilniaus ir Kauno vykstančius į Rygą su „Dinamo“ klubo atributais. Džiugu, kad atrandamos vis įvairesnės sporto šakos“, - pasakojo patyręs keliautojas. Jei pavyks kelionę susiplanuoti dar lapkritį ar gruodį - galite suspėti išvysti rungtynes bent prieš penkias Rusijos komandas, o tarp jų ir Maskvos „Dinamo“ ar „CSKA“.

Inžinierių Kalėdos

Ne tik latviai, bet ir lietuviai bei estai kasmet traukia į didžiausią Baltijos šalyse technologijų ir inžinerinės pramonės parodą „Tech Industry“. „Tiems, kam prie širdies technika, robotai, 4.0 revoliucijos ir mechaniniai procesai, lapkričio 28-30 dienos Rygoje jau suplanuotos“, - įsitikinęs E. Pavlovas.

Kasmet parodoje „Tech Industry“ tiesiogiai ar kaip lankytojai dalyvauja daugybė latvių, lietuvių įmonių bei kitų šalių gamintojų. „Puiki proga neatsilikti nuo tendencijų, pasmalsauti ar inžinerija sudominti vaikus, arba susitikti su verslo partneriais ir pajusti, kuo kvėpuoja Baltijos šalių pramonė“, - įspūdžiais dalinosi Eurolines vadovas, pridurdamas jog „Tec Industry“ vyksta Kipsalos tarptautiniame parodų centre Rygoje.

Šviečianti Ryga
Foto: Vida Press

Arčiau kultūros

Gera proga iš arčiau susipažinti su latvių kultūra – jubiliejinė dailininkės Maijos Noros Tabakos paroda Daugavos galerijoje. Viena populiariausių latvių menininkių šiemet švenčia savo jubiliejų, o jos kūrybą ypač vertina besižavintys aukštu tapytojo meistriškumu.

Tarptautinis „perliukas“ Rygos meno erdvėje – legendinio britų multimedijos menininko Briano Eno sukurta muzika ir vaizdų instaliacija „77 milijonai paveikslų“. Skaitmeninis kūrinys išradinėja save pagal menininko sugalvotą algoritmą, tačiau stebina net ir jo kūrėją – jame susilieja garsai ir šviesos, tačiau tai įvyksta jau nepriklausomai nuo menininko. Rygoje iki pat lapkričio 30 d. dar galite pamatyti įgyvendintą Briano Eno svajonę.

Kitas meno mylėtojų traukos taškas – Kim?

Šiuolaikinio meno centras – žinomas jau seniai, ir visuomet stebina bent keliomis tuo pat metu vykstančiomis parodomis. Kim – tai santrumpa labai plataus klausimo latviškai „kas ir māksla?“ (liet. kas yra menas?), ir, panašu, meno centras yra gana plačiai užsimojęs į jį atsakyti – nuo įkūrimo 2009 metais čia vyko daugiau nei 160 vietinių kūrėjų ir tarptautinių parodų.

Šviečianti Ryga
Foto: Vida Press

Paprasta pasiekti

Ryga tarp lietuvių – itin populiarus maršrutas. Pasak tarptautinių kelionių autobusu organizatoriaus „Eurolines“ vadovo E. Pavlovo, susiplanuoti net ir vienos dienos kelionę į Rygą - itin paprasta. Menai, inžinerinės parodos, šviesų šou ar kalėdinės mugės pasiekiami ne tik automobiliu.

„Šiuo metu iš Vilniaus, Kauno ir Panevėžio autobusai Rygos kryptimi išvyksta kiekvieną dieną po 3 kartus. Išvykus rytiniu 7 val. reisu iš Vilniaus ar 7:20 iš Kauno, priešpiečiais galėsite mėgautis jau Rygoje. Iš Rygos autobusai atgal pajuda taip pat kiekvieną vakarą: 19:40 išvykstama į Kauną bei 18:00 ir 22:00 į Vilnių“, - pasakojo E. Pavlovas. pridurdamas, jog pasimėgauti vienu gražiausių Baltijos šalių miestų galima ir ekspromtu, ilgai neplanuojant.

Šviečianti Ryga
Foto: Vida Press