Jeigu Lietuvoje surengtume apklausą, tūkstančiai lietuvių pasakytų, kad yra buvę Antalijoje. Bet iš tikrųjų tie žmonės lankėsi visai ne Antalijoje, o mažuose kurortuose aplink šį miestą. Pačiame miesto centre lankėsi retas, todėl aš jums noriu papasakoti, koks gi tai miestas, kuo jis ypatingas, ko jame galima rasti, ką reikia paragauti ir ką nuveikti.

Dėl unikalios geografinės vietos Antalija vadinama sparčiausiai augančiu Turkijos miestu. Šiuo metu Antalija yra penktas pagal dydį šalies miestas, ir gyventojų čia yra jau daugiau nei milijonas.

Turkai sako, kad tai jaukiausias, tvarkingiausias ir saugiausias jų šalies miestas. O pats didžiausias jo privalumas yra puikus, vasaros atostogų klimatas. Sniego galima sakyti nebūna niekada, nors kartais pasitaiko. Antalijoje termometrai niekada nebuvo nukritę žemiau keturių su puse laipsnio šilumos. Pati aukščiausia čia kada nors užregistruota temperatūra buvo – 45,5 laipsnio karščio. Mums gal ir daugokai, bet vietiniams pats tas.

Jeigu kiti populiarūs Europos ar vidurio Azijos kurortai perpildyti, jeigu niekur nerandate vietos – nesijaudinkite. Čia yra sakoma, kad vietos po kaitria turkiška saule atsiras visiems norintiems, jūs tik atvažiuokite, o antaliečiai jau pasirūpins viskuo.

Foto: Orijus Gasanovas

Ir štai vienas, labai iškalbingas skaičius: 2014 metais Antalijoje atostogavo rekordinis turistų skaičius – net 12,5 milijono. Čia žinoma eina kalba apie visą šiam didmiesčiui priskiriamą regioną, bet ir pačiame mieste jie pajėgia priimti milijonus atvykėlių.

Ir, aišku, tai, kas rūpi kiekvienam turistui – paplūdimys. Antalijoje 9 km ilgio pliažas tęsiasi nuo pat miesto pakraščio iki centro. Paplūdimio zona tikrai labai plati, vietos čia visiems užteks. Pati populiariausia ir judriausia miesto gatvė – tai pajūrio bulvaras, kuriuo nuo ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro vyksta intensyvus judėjimas į visas puses.

Nei vienas kitas Turkijos miestas nėra toks „išlaižytas“, kaip Antalija. Iš turizmo jie užsidirba tiek, kad gali sau leisti nuolatinį kosmetinį remontą. Čia net juokaujama, kad tie, kas mieste lankėsi pernai, nebūtinai jį atpažins šiemet. Viskas nuolat keičiasi. Miestelėnai tuo labai didžiuojasi ir sako, kažkada Antalija bus tikrai laimingiausias miestas pasaulyje.

Kalbant apie laimę – būtina paminėti ir tai, kad iš Antalijos dažnas turistas išskrenda ne tik gerai pailsėjęs, bet ir gerokai pasikeitęs. Čia tiesiog klesti medicininis turizmas – mieste veikia dešimtys aukšto lygio plastikos chirurgijos klinikų. Savo kainomis jos gerokai spardo į užpakalį Europai, nes čia žymiai pigiau, o kokybė nė kiek ne prastesnė.

Foto: Orijus Gasanovas

Įdomu tai, kad Antalijos plastikos specialistai dažniausiai specializuojasi veido plastikoje, todėl čia operuotis atvyksta žmonės po įvairių sužalojimų, avarijų, gaisrų ir panašiai. Žinoma, klinikų neaplenkia ir svajojantys atjaunėti.

Daugiau apie tai gali papasakoti šio miesto senbuvis, profesionalus gidas Raminas Alisoglu. Kiekvieną savaitę jis turi klientų, kurie ne tik nori pamatyti miestą, bet ir tuo pačiu ką nors pasigražinti.

„Žmonės čia atvažiuoja, perka paketą, į kurį įskaičiuotas poilsis 5 žvaigždučių viešbutyje, ir tuo pačiu laiku jie gali pasidaryti kokią nors estetinę operaciją. Didžioji klientų dalis tai moterys, žinoma. Čia daroma viskas – krūtų, nosies, lūpų operacijos, taip pat pakelia antakius, netgi sumažina ausis, bet tai labai sudėtinga operacija. Ir štai pas mus pernai atvyko apie 150 000 norinčių pasigražinti turistų“, - pasakoja Raminas Alisoglu.

Labiausiai Raminas rekomenduoja aplankyti šio miesto senamiestį ir panaršyti po siauras jo gatveles. Sako, kad jis pats kiekvieną kartą patiria daug įdomių atradimų.

Foto: Orijus Gasanovas

90-aisiais Antalijos senamiestis išgyveno tikrą krizę. Kaip tik tuo metu atsidarinėjo pirmieji „viskas įskaičiuota“ viešbučiai ir jie iš čia perviliojo visus turistus. Per kelis metus vaizdas pasikeitė kardinaliai. Taigi Antalijos gatvės, kurios anksčiau buvo triukšmingos, pilnos žmonių, tapo tuščios ir liūdnos. Tai buvo pati pavojingiausia ir purviniausia miesto zona, visi pakampiai dvokdavo šlapimu, ant grindų voliodavosi pavojingi ir neprognozuojami tipai, o turistai čia nekišdavo nosies. Bet dabar jau kiti, žymiai geresni laikai.

Tvarką į gatves vėl sugrąžino naujasis miesto meras, kuris 2000-aisiais metais pažadėjo miestelėnams sugrąžinti gyvenimą į senamiestį. Jis ėmėsi revoliucijos, viską sutvarkė, ir štai matome to rezultatus. Senamiestis vėl žydi, vėl pilnas žmonių ir gyvenimo.

Kaip atrodo klestintis Antalijos miestas, ką jame galima veikti, pamatyti ir paragauti – žiūrėkite naujausioje „Orijaus kelionės“ laidoje.