Tiesą sakant, niekada nebuvau įsitraukęs į šią keistą kainų palyginimo diskusiją, nes man atrodo klausti tokių klausimų, kaip „kur skaniau Italijoje ar Ispanijoje?“ arba „kur geriau Vokietijoje ar Austrijoje?“ yra gana kvaila. Juk viskas priklauso nuo žmogaus poreikių, pomėgių ir skonio. Taip ir su kainomis Turkijoje bei Palangoje, viskas priklauso nuo to, ko poilsiautojas pageidauja. Gero viešbučio, sanatorijos ar tiesiog lovos pas močiutę bute. Kai kuriems tinka medinis namelis be patogumų, kai kuriems reikia bent karšto vandens ir atskiro unitazo, o visą kitą gali būti bet kaip. Pažįstų ir tokių žmonių, kurie neatostogauja, jeigu jiems niekas neparuošia pusryčių. Todėl šie visuomet užsisako kambarį viešbutyje su restoranu ir ten pusryčiauja.

Vis dėlto, nusprendžiau padaryti palyginimą tarp mūsų vasaros sostinės ir lietuvių mėgstamiausio atostogų krašto – Turkijos. Tik gal jis bus kiek netikėtas. Labai ilgai dėliojau darbinę lentelę, kur rašiausi įvairių paslaugų kainas. Tarkime lyginau kempingų kainas, jos beveik identiškos (palapinės vieta – apie 5 Eur nakčiai), lyginau Palangos čeburėkus už 3 Eur (parduodami Basanavičiaus gatvėje ir paplūdimyje) su turkiškais kebabais lavaše už 1,5 Eur (parduodami greitojo maisto užkandinėse Antalijos regiono kurortuose), lyginau dviračių nuomą parai – Palangoje 12-15 Eur, Turkijoje 5-10 Eur, lyginau kavos puodelio kainą populiariose kavinėse, turgaus daržovių ir vaisių pardavėjų kainynus ir t.t.

Bene labiausiai išsiskyrė taksi tarifai – niekuo neapibrėžtas žvėriškas Palangos vairuotojų apetitas ir kuklūs turkai taksistai. Pavyzdys: paskambinau Palangos taksi numeriu, paklausiau kiek kainuos nuvykti nuo naujos autobusų stoties iki bažnyčios Vytauto gatvėje (atstumas apie 1,5km) – atsakymas gautas telefonu – verčiančia iš kojų: „Apie dešimt eurų, plius minus“.

Foto: Orijus Gasanovas

Tuo tarpu nepilnų 5 kilometrų kelionė Kemero kurorte Turkijoje su taksi kainuoja 4-5 Eur. Taip pat nustebino ir SPA paslaugų kainų skirtumai. Masažai, depiliacijos, veido ir kūno procedūros mūsų pajūryje daugeliu atvejų kainuoja beveik dvigubai brangiau. Kodėl taip yra? Matyt darbo jėga mūsų šalyje vertinama labiau nei Turkijoje, ir tai yra visai sveikintinas dalykas. Jeigu tik žmonės gali daugiau užsidirbti.

Palangos ir Turkijos kainų palyginimų kovoje absoliutus liūdesys suima kai pažvelgi į viešbučių, hostelių ir kitokių nakvynės vietų kainoraščius. Ekstremaliai brangių kainų kategorijoje (lyginant pačius geriausius viešbučius) – pirmauja Turkija, čia galima rasti ir nakvynę už sumą didesnę nei 10 tūkst. Eur, o štai Palangoje tokios brangios vietos man nepavyko rasti. Bet greičiausiai ir paslaugų paketas už didelę kainą būtų visai kitoks. Tai, ko siūlo prabangiausios Turkijos vietos – prabangiausiose Palangos viešbučiuose dar nėra.

Lyginant ekstremaliai pigias vietas – galima skelbti lygiąsias, nes pernakvoti ir už 5 ir už 10 Eur galima tiek pas mus, tiek pas turkus. Tik vienas BET... Turkijoje, Alanijos mieste man pavyko rasti viešbutį, kuris nakčiai dvivietį kambarį nuomoja už 15 Eur, o štai Palangoje nieko panašaus nesuradau. Skambinau net į kelias vietas ir klausiau, ką galėčiau gauti už tokią sumą. Vienoje vietoje atsakė, kad „pusryčius“, kitoje apgailestavo ištardami „nieko“.

Foto: Orijus Gasanovas

Bet į ekstremalumus nesileiskime, dauguma juk ieško nei brangių, nei pačių pigiausių vietų. Tradiciniai turistai nori kažko vidutiniško, kažko, kas būtų švaru, gražu, geroje vietoje, privalumas – geras maistas ir gėrimai. Ir štai vidutinėje klasėje į vienus vartus pergalę skelbiu Turkijos naudai. Jų siūlomi viešbučių paketai apskritai pirmauja visos Europos mastu, ką jau čia ta mūsų Palanga. Stebuklingi žodžiai „viskas įskaičiuota“ yra amžinai veikiantis turkų raktas į atostogų biudžetus stropiai skaičiuojančių turistų širdis. Nei Barselonoje, nei Nicoje, nei Sicilijoje, nei Braitone – nieko panašaus už tokias mažas sumas negausite.

Jeigu sudėtume Turkijos „viskas įskaičiuota“ paketo privalumus ir kiekvieną pavalgymą bei pagėrimą skaičiuotume atskira suma – tokio mąsto poilsis Palangoje būtų be proto brangus.
Kaip ir minėjau šio rašinio pradžioje – lyginti nepalyginamus dalykus yra gana kvaila. Ir mano kainų lentelės, kurias atsakingai rinkau ir dėliojau – yra visiškai nieko nevertos, tada, kai kelionių agentūrų reklamose pasirodo pasiūlymai visą savaitę Turkijoje ilsėtis už 175-200 Eur ir, žinoma, mėgautis „viskas įskaičiuota“. Pridėkime dar ir tai, kad į šią sumą kažkokiu būdu įskaičiuoti ir lėktuvų bilietai.

Foto: Orijus Gasanovas

Pavieniai asmenys atostogų už tokias sumas žinoma nenusipirks, norint gauti šią nesuvokiamai mažą kainą reikia turėti kelionės partnerį (-ę), tad skaičiuokime, kad atostogos dviem kainuos 350-400 Eur. Ir vis tiek suma yra nepadoriai žema, net prieš pačias paprasčiausias atostogas Palangoje. Net jeigu apsistotumėte pigiausiame viešbutyje, po 3 kartus per parą valgytumėte pigiausiose kavinėse-valgyklose, kartą per parą vartotumėte alkoholinį gėrimą, valgytumėte vaisius su uogomis, transportui naudotumėte savo automobilį, arba į Palangą atvyktumėte autobusu – dviem asmenims savaitė kainuotų daug brangiau, greičiausiai net dvigubai.

Varžytuvėse „kur pigiau?“ Palanga išsilygintų tada, jeigu kuris nors vietos verslininkas imtų ir pasiūlytų lietuviškąjį „viskas įskaičiuota“ paketą už 350 Eur. Galime šią sumą išskaidyti: nakvynė dviem su patalyne, rankšluosčiais, su atskira vonia ir tualetu – už vieną naktį turėtų kainuoti 20 Eur. Vadinasi suma savaitei 140 Eur. Likusi suma: 210 Eur – maitinimui ir gėrimams. Vienam asmeniui vienas pavalgymas kainuotų 5 Eur. Skaičiuokime, kad per savaitę iš viso reikalingas 21 pavalgymas, dviem asmenims. Vadinasi maistui suma: 210 Eur. Į tą kainą dar būtų gerai įskaičiuoti du butelius alkoholio ir kokius penkis butelius vaisvandenių. Taip pat vaisių ir uogų. Kad būtų kuo panašiau į turkiškas atostogas.

Foto: Orijus Gasanovas

Baseinų bei gultų prie jūros – neskaičiuokime. Tegu tai būna Turkijos privalumas. O Palangos atsvara – nuostabus mūsų pajūrio smėlis, ten Turkijoje tokio tikrai nėra. Prie šio paketo dar reikėtų pridėti transporto išlaidas.

Beveik be šansų Palangoje sulaukti tokio išskirtinio pasiūlymo, bet juk ne visada viską lemia tik kaina. Pripažinkite, kokios kainos mūsų pajūryje bebūtų, nuvykti ten, bent vienai savaitei per metus tikrai norisi. Jeigu kainomis vasaros sostinė varžytis negali – greičiausiai kiekvienas iš mūsų čia randa savų pliusų. O atostogos juk ir yra apie tai.