Kuo pasirūpinti ir ką verta žinoti ruošiantis kelionei per pandemiją, pranešime žiniasklaidai pataria portalo „OroSkundas.lt“, padedančio ginti keleivių teises sutrikus skrydžiams, atstovas Balys Rimkus.

1. Keliaukite pasiskiepiję

Kad kelionės planai paskutinę akimirką nesugriūtų ar neištiktų rimtos problemos netikėtai susirgus užsienyje (arba turėjus artimą kontaktą su susirgusiuoju, dėl ko tektų izoliuotis), pagrindinis patarimas ir saugiklis – keliaukite tik pilnai pasiskiepiję nuo COVID-19. „OroSkundas.lt“ atstovas B. Rimkus pastebi, kad skrydžių lėktuvais atsigavimas ir vakcinacijos tempai yra glaudžiai susiję: pvz., Jungtinėse Valstijose, kur nuo COVID-19 paskiepyta apie 50 proc. gyventojų, skrydžiai lėktuvais jau viršija 70 proc. ikipandeminio lygio.

2. Išsiimkite ES COVID pažymėjimą

Tai dokumentas, kurio pagrindinė funkcija – sudaryti galimybę laisviau keliauti Europos Sąjungos erdvėje ir ne tik. Šis pažymėjimas patvirtina, kad asmuo buvo paskiepytas nuo COVID-19, yra persirgęs arba turi neigiamą ligos tyrimo rezultatą. Pažymėjimas apima ne tik keliones, bet ir numato galimybes naudotis tam tikromis paslaugomis konkrečioje šalyje, į kurią vykstama. Dokumentą galima išsiimti per sveikatos portalą esveikata.lt.

„Tačiau net ir turint ES COVID pažymėjimą svarbu žinoti, kad priklausomai nuo šalies apribojimai gali skirtis ir jie nuolat kinta, tad patariame papildomai stebėti situaciją patikimuose šaltiniuose. Labai geras kanalas sužinoti naujausią informaciją ir pasitikrinti, kokie apribojimai dėl COVID-19 taikomi konkrečioje šalyje, yra Tarptautinės oro transporto asociacijos tinklalapis“, – rekomendacija dalijosi B. Rimkus.

3. Pirkite keičiamus skrydžio bilietus

B. Rimkus primena, kad jei dėl COVID-19 paskutinę akimirką negalėsite išskristi į planuotą kelionę, oro vežėjai jums dėl to pinigų negrąžins: deja, tai bus tik jūsų problema. „Tokio saugiklio dėl pandemijos neatsirado, nes labiausiai buvo gelbėjamos oro linijos, bet ne keleiviai, kurie dėl neįvykusių kelionių prarado labai daug pinigų ir iš esmės tapo oro linijų kreditoriais“, – pastebi pašnekovas. Gera galimybė apsidrausti nuo pandemijos netikėtumų – rinktis skrydžių bilietus su galimybe juos pasikeisti į kitus. Pasak B. Rimkaus, dėl to tikrai verta primokėti už bilietus šiek tiek brangiau, ypač jei keliaujate su vaikais iki 12 metų, kurie dar nėra skiepijami nuo COVID-19.

Dar vienas patarimas – jei ruošiatės keliauti su persėdimu, venkite pirkti atskirus skrydžių bilietus. Šiuo nestabiliu laikotarpiu kur kas saugesnis pasirinkimas – jungiamieji skrydžiai, nes jei kuris nors skrydis būtų atšauktas ar vėluotų, tokiu atveju daug mažesnė tikimybė būti paliktam „likimo valioje“.

Jungiamaisiais vadinami skrydžiai, sudarantys daugiau nei vieną skrydį galutiniam kelionės tikslui pasiekti, kurie buvo užsakyti kartu ir kurių visi bilietai turi tą patį numerį.

Atšauktas skrydis
Foto: Shutterstock

4. Žinokite savo teises

B. Rimkus sako, kad ruošiantis net ir trumpai kelionei į užsienį visuomet pravartu žinoti savo teises, kad reikalui esant būtų galima operatyviai jomis pasinaudoti. Mat oro vežėjai, pasak jo, anaiptol ne visuomet tinkamai pasirūpina keleiviais ištikus neplanuotai situacijai.

„Pagrindiniai dalykai, ką reiktų žinoti prieš skrendant, yra šie: kai skrydis pradeda vėluoti, oro linijų pareiga yra pasirūpinti keleiviais, pasiūlyti jiems maisto ir gėrimų, sudaryti galimybę paskambinti ar parašyti elektroninį laišką. O jei skrydis atidėtas ir įvyks tik kitą dieną, oro linijos turi pasirūpinti keleivių nakvyne bei kelione į nakvynės vietą ir atgal į oro uostą. Jei skrydis buvo atšauktas likus mažiau nei 14 dienų iki kelionės, keleiviams taip pat greičiausiai priklauso iki 600 eurų dydžio kompensaciją”, – sakė B. Rimkus.

Atšaukdamos skrydį oro linijos taip pat privalo arba pasirūpinti alternatyviu skrydžiu, arba grąžinti pinigus už atšauktą skrydį.

5. Vietoje medicininės kaukės rinkitės respiratorių

Lankantis užsienio šalyse savo saugumui būtina skirti ypatingą dėmesį ir atminti, kad net ir pilnai pasiskiepijus rekomenduojama vengti blogai vėdinamų patalpų ir būtina išlaikyti saugų atstumą tarp žmonių. Nereikėtų pamiršti naudoti ir medicininės kaukės ar respiratoriaus: mėgaujantis saule paplūdimyje jų gali ir neprireikti, tačiau uždarose patalpose šios priemonės būtinos, net jei esate pasiskiepiję: „Deja, turime nepamiršti, kad virusai mutuoja ir visada išlieka grėsmė, kad kokia nors mutacija bus atspari vakcinoms. Tad net ir atostogų metu verta puoselėti įprotį, kurį jau išsiugdėme, – saugoti save ir aplinkinius. Tiek skrydžių metu, tiek lankantis uždarose patalpose rekomenduojama rinktis gerai prigludusius apsauginius respiratorius (FFP2 ar alternatyvaus lygio), nes jie patikimesni už medicinines kaukes – JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) medicininių kaukių apskritai nelaiko respiratorine apsaugos priemone“, – pažymėjo B. Rimkus.