Oro filtrai kaip medicinos srityje

Dauguma šiuolaikinių orlaivių turi įrengtas oro filtravimo sistemas su didelio efektyvumo kietųjų dalelių oro filtrais, kurie yra vadinami HEPA filtrais, rašoma Lietuvos oro uostų pranešime žiniasklaidai. Ši oro cirkuliavimo ir filtravimo sistema pasižymi panašiomis savybėmis, kaip ir oro filtravimo įrenginiai steriliose operacinėse, ar kitose išskirtinai švaraus oro reikalaujančiose vietose.

HEPA filtrai yra labai veiksmingi, nes gali sulaikyti net 99,97 proc. ore tvyrančių nešvarumų ir įvairių mikroorganizmų bei virusų. Orlaivyje esantis šviežio ir recirkuliuoto oro mišinys susideda iš 50 proc. filtruoto oro ir 50 proc. nuolat tiekiamo iš lauko.

Orlaiviuose oras yra nuolat „atnaujinamas“ ir necirkuliuoja tas pats – tai reiškia, kad lėktuvų vėdinimo sistemos periodiškai pakeičia salone esantį orą tuo, kuris yra lauke. Šviežias oras keleiviams pučiamas iš viršaus, o vėliau ištraukimas prie kojų. Teigiama, kad oras salono viduje per valandą visiškai pasikeičia apie 20-30 kartų. Didelio efektyvumo oro filtrai palaiko didesnį lėktuvo salono drėgmės lygį ir užtikrina mažesnį kietųjų dalelių kiekį, tai reiškia, kad orlaiviuose tiekiamas oras, kuriuo salone kvėpuoja keleiviai, yra beveik visiškai sterilus.

Keleiviai turi laikytis higienos reikalavimų

Anot tarptautinių aviacijos organizacijų, nors efektyvi orlaivių oro filtravimo sistema iki minimumo sumažina riziką apsikrėsti įvairiomis ligomis – norint užtikrinti lėktuvu skrendančiųjų sveikatos saugumą, priemonių turi imtis ir patys keleiviai.

Planuojantiems keliones orlaiviais, patariama vadovautis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis: kruopščiai plauti rankas muilu bei jas reguliariai dezinfekuoti tam skirtomis priemonėmis, kosėjant ar čiaudint prašoma laikytis asmens higienos, taisyklingai prisidengti burną alkūne ar audiniu. Visos kelionės metu būtina dėvėti apsaugines kaukes, pagal poreikį – ir apsaugines pirštines.

Saugumą kelionės metu užtikrina ir tai, jog lėktuvo salone keleiviai juda nedaug, o sėdint savo vietoje nuo kontakto juos apsaugo priešpriešais esantys sėdynių atlošai. Reikia priminti, jog visi keleiviai lėktuve sėdi nugaromis vienas į kitą, o tai taip pat mažina bet kokio kontakto tikimybę.

Be to primenama, kad skraidinančios oro bendrovės pasirūpina nuolat dezinfekuojamais salono paviršiais, gali suteikti būtinųjų apsaugos priemonių.

Patarimai, kaip dezinfekuoti savo lėktuvo kėdę:

  • Oro linijų bendrovės, organizuojančios skrydžius į koronaviruso paveiktus regionus, valo lėktuvų salonus po skrydžių, ir tai mažina užsikrėtimo riziką. Tačiau jei norite būti visiškai tikri dėl švaros, galite ja pasirūpinti ir patys.
  • Rekomenduojame į lėktuvą pasiimti dezinfekuojančių servetėlių. Dezinfekuojančia servetėle nuvalykite visus neporėtus paviršius, prie kurių gali tekti liestis rankomis, tokius kaip ranktūriai ir atlenkiamas staliukas.
  • Nepamirškite sienų ir užuolaidėlių, jei sėdite prie lango – ten taip pat gali būti patogeninių mikroorganizmų.
  • Nepamirškite perskaityti nurodymų ant servetėlių pakuotės, nes kai kuriais atvejais nušluostytą paviršių reikia kelias minutes palikti drėgną, kad priemonė suveiktų.
  • Dezinfekuoti medžiaga aptrauktus paviršius gali būti sunkiau, nes servetėlėmis jų nenuvalysite. Jei nerimaujate, galite į skrydį pasiimti medžiaginį, skalbiamą kėdės uždangalą.
  • Pati veiksmingiausia priemonė – kuo dažniau plauti rankas vandeniu ir muilu arba dezinfekuoti alkoholiniu geliu.
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)