Keliautojams, nekantriai laukiantiems naujienų apie tai, kur galės keliauti šią vasarą, paruošėme artimiausiu metu turistams atsiveriančių Europos šalių sąrašą ir jų reikalavimus atvykstantiems užsieniečiams. Taigi kokios šalys ir kada atveria sienas keliautojams iš Lietuvos?

Latvija ir Estija

Nuo gegužės 15-osios panaikinti ribojimai Lietuvos, Latvijos ir Estijos piliečiams, keliaujantiems tarp Baltijos valstybių, o nuo birželio 1-osios visiškai atverta Lietuvos ir Latvijos siena. Dabar judėjimas tarp šalių laisvas, nebeliko jokių postų ir patikrinimų, tačiau saugumo reikalavimų laikytis vis dar reikia.

Graikija

Graikija vidaus turizmo sezoną pradėjo nuo gegužės 25 dienos. Šalis atnaujino reguliarų keltų eismą į savo salas, taip pat atvėrė kavines ir restoranus lankytojams. Keliautojai iš žemyninės dalies jau gali vykti į visas Egėjo ir Jonijos jūros salas – ir keltu, ir lėktuvais.

Turistai ir kiti keliautojai iš 29 pasaulio šalių (tarp jų – Lietuvos) nuo birželio 15 dienos galės laisvai vykti į Graikiją – jiems nereikės izoliuotis. Svarbu žinoti, kad Graikijos sveikatos tarnybos vykdys atsitiktines kontroles dėl koronaviruso, bet jos nebus privalomos, kaip teigta anksčiau. Tiesioginiai tarptautiniai skrydžiai į turistų pamėgtas vietas palaipsniui bus atnaujinami nuo liepos 1 d.

Graikijoje jau atidaryta daugybė turistų gausiai lankomų vietų, daugiau kaip du šimtai archeologinių paminklų, įskaitant Atėnų akropolį.

Foto: Shutterstock

Kipras

Tarptautiniai reisai į Kiprą atsinaujins birželio 9 dieną. Keleiviai privalės pasitikrinti dėl COVID-19 likus trims dienoms iki skrydžio. Ši priemonė bus atšaukta birželio 20 dieną 13-ai šalių, įskaitant Lietuvą.

Kipras tarptautinį oro susisiekimą numatė atnaujinti dviem etapais: pirmasis etapas truks birželio 9–19 dienomis, o antrasis prasidės birželio 20-ąją. Per pirmąjį etapą bus leidžiami skrydžiai tik iš Graikijos, Bulgarijos, Lietuvos, Slovėnijos, Slovakijos, Izraelio, Maltos, Vengrijos, Vokietijos, Danijos, Austrijos, Norvegijos, Suomijos.

Ministras atkreipė dėmesį į tai, kad birželio 9–19 dienomis į Kiprą iš pirmame sąraše išvardytų valstybių atvykusieji privalės pateikti pažymą apie neigiamą koronaviruso tyrimo, kuris buvo atliktas sertifikuotoje laboratorijoje ne anksčiau kaip 72 valandas prieš skrydį, rezultatą. Nuo birželio 20-osios toks reikalavimas jiems nebegalios.

Be to, Kipras įsipareigoja padengti visas išlaidas žmonėms, kuriems būtų nustatytas koronavirusas atostogaujant šioje Viduržemio jūros saloje.

Viešėdami Kipre tai pačiai keliautojų grupei nepriklausantys asmenys privalės laikytis bent dviejų metrų atstumo vienas nuo kito lauke, o patalpose – trijų metrų. Restoranuose, baruose, kavinėse ir alinėse stalai bus statomi ne mažiau kaip dviejų metrų atstumu. Prie kiekvieno iš jų bus leidžiama sėdėti ne didesnėms kaip 10 žmonių grupėms. Svečiai bus raginami atsiskaityti ne grynaisiais, o kortelėmis. Lieka neaišku, kokių konkrečių taisyklių bus privaloma laikytis naktiniuose klubuose.

Foto: Shutterstock

Bulgarija

Bulgarija nuo birželio 1 dienos atidarė savo sienas turistams iš 29 šalių, įskaitant iš visų trijų Baltijos valstybių, – jiems nebebus taikomas reikalavimas atvykus izoliuotis 14 parų.

Foto: Shutterstock

Juodkalnija

Juodkalnijos vyriausybė paskelbė 130-ies valstybių, kurių piliečiai nuo birželio 1-osios gali atvykti į šalį be karantino reikalavimų ir be testų dėl koronaviruso, sąrašą.

Gegužės viduryje Juodkalnijos valdžia paskelbė, kad COVID-19 liga šalyje yra visiškai kontroliuojama, todėl viešbučiai, paplūdimiai, prekybos centrai, restoranai ir kavinės buvo atidaryti nuo gegužės 18-osios.

Foto: Shutterstock

Kroatija

Kroatija nuo gegužės 28 dienos atvėrė savo sienas Lietuvos ir dar devynių Europos Sąjungos valstybių piliečiams be jokių apribojimų.

Lietuvos piliečiams nereikės deklaruoti atvykimo į šalį priežasties. Prieš kelionę jie galės pateikti savo asmens duomenis specialiai sukurtoje interneto svetainėje, kad sutrumpintų laukimo pasienyje laiką.

Tiesa, pasiekti Kroatiją lėktuvu iki šiol yra sudėtinga, tikimasi, kad nemažai turistų atvyks sausumos keliais.

Kroatija
Foto: Shutterstock

Islandija

Birželio 15 d. Islandija atveria savo sienas visiems keliautojams. Tie, kurie norės, atskridę į Islandijos Keflaviko oro uostą, galės pasidaryti koronaviruso testą. Jeigu keliautojas su savimi jau atsiveža pažymą, patvirtinančią, kad jis neserga COVID-19, tuomet keliautojui nebus privalomas karantinas.

Svarbu žinoti, kad visų keliautojų, atvykusių į Islandiją bus prašoma atsisiųsti specialią mobiliąją programėlę. Jos tikslas – atsekti turisto kelią, jei jam būtų patvirtintas koronavirusas.

Foto: Shutterstock

Italija

Italijos vyriausybė nuo birželio 3 d. vėl įsileis turistus ir nebereikalaus, kad atvykėliai privalomai dvi savaites izoliuotųsi.

Visi muziejai, taip pat ir Romos Vatikano, jau atidaromi, tačiau lankytojams teks paisyti griežtų taisyklių. Nuo gegužės 18 d. leista iš naujo atsidaryti barams ir restoranams.

Taip pat duris atvėrė ir Šv. Petro bazilika Vatikane. Lankytojai ir vėl gali aplankyti pasvirusį Pizos bokštą.

Romos Koliziejus
Foto: Vida Press

Norvegija

Nors ir ne ES narė, Norvegija yra Europos ekonominės erdvės narė ir kartu su Europa juda keliais bloko pandemijos atsakymo aspektais.

Nuo gegužės 13 d. keliautojams iš ES šalių (įskaitant JK), taip pat Islandijos ir Lichtenšteino leista įvažiuoti į Norvegiją darbo reikalais arba jei jie turi šeimos narių, gyvenančių šalyje. Oslo sprendimas yra mažiau susijęs su turizmu ir labiau sutelktas į sezoninių darbuotojų įleidimą į Norvegiją.

Foto: Shutterstock


Lenkija

Kitoms šalims atsisakius pasienio kontrolės, Varšuva paskelbė, kad griežtas jos uždarymas galios iki birželio 12 dienos. Tačiau diplomatams, užsieniečiams, turintiems Lenkijos rezidencijas, ir profesionaliems sunkvežimių vairuotojams šį mėnesį buvo leista per tam tikrus patikrinimo punktus pereiti anksčiau.

Lenkijos žiniasklaida skelbia, kad atverti sienas šalis gali birželio 15 d. Apie tai užsiminė Jadwiga Emilewicz, Lenkijos vicepremjerė. Anot jos, Lenkija sektų kitų Europos šalių, kurios svarsto apie tokią pačią datą, pavyzdžiu.

Prancūzija, Vokietija, Portugalija, Ispanija bei kitos labiau nuo koronaviruso nukentėjusios šalys tikslių datų, kada į jas galės keliauti Lietuvos piliečiai, neįvardija. Manoma, kad birželio 15 dieną dar daugiau šalių paskelbs apie karantino švelninimą, o liepos mėnesį galėsime keliauti bene po visą Europos žemyną.