Kelionių ekspertas Rimvydas Širvinskas-Makalius pranešime žiniasklaidai dalinasi savo įžvalgomis bei rekomendacijomis, į ką vertėtų atkreipti dėmesį planuojantis šio sezono atostogas. 


Kelionės krypties pasirinkimas


Venkite koronaviruso protrūkio taškų ir vadovaukitės tik oficialiais Užsienio reikalų ministerijos pranešimais dėl rekomendacijų vykti į užsienio valstybes. Atkreipkite dėmesį ir atskirkite protrūkio šalis nuo šalių, kuriose fiksuojami pavieniai, neplintantys koronaviruso atvejai. Šiuo metu yra nemažai krypčių, kuriomis keliautojai gali rinktis atostogas – tiek pasiilgę sniego, tiek norintys saulės ir šilumos.

Pasiilgę šilumos, gali rinktis Gran Kanariją ar Fuerteventūrą Ispanijos Kanarų salyne. Gerus pasiūlymus šiomis kryptimis skelbia Lenkijos kelionių organizatoriai, siūlantys tiesioginius skrydžius. Paskutiniu tiesioginiu sezono skrydžiu iš Lietuvos pasieksite Dubajų, dar rasite vietų su kelionių organizatoriais keliauti į Egipto kurortus. 


Negalėję išvykti slidinėti į Italiją, dar gali pasinaudoti proga apsilankyti kaimyninės Lenkijos Zakopanės mieste, Slovakijos Aukštuosiuose Tatruose, Ukrainos Bukovelio kurorte – čia galima nuvykti ir automobiliu savarankiškai, ir su kelionių organizatorių pagalba autobusu. Lėktuvu pasieksite Gruzijos Gudauri slidinėjimo kurortą ar tas pačias Alpes – Andorą, Prancūziją ar Šveicarijos 4 slėnių kurortą.

Vasaros sezono atostogų krypčių pasirinkimas itin platus – tiek savarankiškai keliaujant su pigių skrydžių bendrovėmis, tiek naudojantis kelionių organizatorių paslaugomis. Siekiantiems išvengti masinių susibūrimo vietų, rekomenduojama atkreipti dėmesį į mažesnius kurortinius miestelius salose ar šalyse, atokiau nuo turistinių taškų.

„Pavyzdžiui, Kretos saloje Graikijoje tiesiog įsimylėjau Matalos ir Agia Galini kaimelius, Ispanijos Maljorkoje – Cala Ratjada, Can Picafort miestelius, Kroatijoje – aplink Makarska Riviera kurortą prilipusias mažas gyvenvietes“, - patirtimi dalijasi R. Širvinskas.

Apgyvendinimas

Besibaiminantys karantino gali rinktis mažas, „butikines” apgyvendinimo įstaigas – tai jaukūs svečių namai, viešbučiai su nedideliu kambarių skaičiumi ir nedideliu turistų srautu. Vietoje „viskas įskaičiuota”, užsisakykite dalinį maitinimą arba tik pusryčius. Galima apsistoti apartamentų tipo viešbučiuose su nuosava virtuvėle kiekviename kambaryje ir visą ar dalį maisto gamintis patiems – smagi pramoga keliaujant draugų kompanijoms.

Atkreipkite dėmesį į privatų apgyvendinimo sektorių, pavyzdžiui, airbnb.com, hometogo.com, homeaway.com apartamentų, butų pasiūlymus. Jeigu keliauja grupelė žmonių, neretai pigiau yra apsistoti privačiose vilose, nei nuomotis 5-6 kambarius viešbutyje, o ir turėsite daugiau privatumo bei mažiau rizikos.

Galimybė keisti kelionės kryptį

Informacija ir rekomendacijos gali bet kada pasikeisti, todėl, jei įmanoma, paslaugas užsakykite su galimybe atšaukti arba keisti kelionės datą, visai nepatiriant arba patiriant mažus nuostolius. Jeigu kelionę planuojate savarankiškai, užsakant skrydį kai kurios pigių skrydžių bendrovės siūlo papildomai pasirinkti skrydžio keitimo galimybę – tokiu atveju, atsitikus nenumatytoms aplinkybėms, galėsite nemokamai pakeisti savo skrydį, apmokant tik senojo ir naujojo skrydžių kainų skirtumą (jeigu toks yra). Įprastinės skrydžių bendrovės pigiausius, akcijinius bilietus dažnai draudžia keisti ar juos grąžinti, tačiau pasirinkus vos brangesnį variantą (dažnai vadinamas „partly flexible” arba „fully flexible”, taip pat „refundable”), skrydį galima keisti arba jo atsisakyti, susigrąžinant visą sumą pinigų arba už grąžinimą sumokant nedidelį administracinį mokestį (priklauso nuo bilieto lankstumo sąlygų).

„Viešbučių užsakymo platformos aiškiai nurodo, iki kada galimas užsakymo atšaukimas. Šiuo metu nerekomenduoju atlikti negrąžinamo užsakymo. Geriau sumokėti truputį brangiau, bet jaustis ramiai, kad esant nenumatytam atvejui, galėsite atgauti visus pinigus”, - teigia Makalius. 

Ta pati taisyklė galioja ir automobilio nuomai ar kitoms papildomoms paslaugoms (ekskursijoms, renginių ar lankytinų vietų bilietams).

Planuojantys į kelionę vykti su kelionių organizatoriumi gali jaustis ramiau – esant nenumatytoms aplinkybėms, keliautojais bus pasirūpinta, o neįvykus kelionei, būtų grąžinama sumokėta įmoka. Kelionių organizatoriai vadovaujasi valstybinių institucijų nurodymais ir į bet kokius pasikeitimus greitai reaguoja.

Idėja – paskutinės minutės kelionė


Vis dėlto, jeigu baiminatės kelionę planuoti iš anksto, tačiau jūsų atostogų grafikas gali būti lankstus, neatmeskite galimybės pasinaudoti paskutinės minutės skrydžių pasiūlymais. Tiesa, dažniausiai ne pasiūlymai taikosi prie jūsų atostogų, o atvirkščiai, todėl šis patarimas netiks turintiems griežtas ir nekeičiamas atostogų datas.

Tokiu būdu jausitės ne tik saugiau renkantis atostogų kryptį, bet ir sutaupysite pinigų – paskutinės minutės pasiūlymai dažniausiai būna gerokai pigesni. Verta pastebėti, kad geriausius pasiūlymus ir populiariausius viešbučius keliautojai bus išgraibstę dar prieš pasirodant paskutinės minutės pasiūlymams, o Jums gali tekti rinktis iš likusių kelių variantų.

Poilsis Lietuvoje – puikus pasirinkimas

Poilsio Lietuvoje paslaugų pasiūla kasmet vis auga, populiarumas – taip pat. Jeigu dėl įvykių pasaulyje kelionės į užsienį teko atsisakyti, atostogas kokybiškai galite praleisti viename iš SPA viešbučių pajūrio arba sveikatingumo kurortuose, taip pat sanatorijose. Darbo dienomis poilsis ženkliai pigesnis, nei savaitgaliais, o ir mažesnis viešbučių užimtumas leis jaustis erdviau, gauti daugiau dėmesio iš personalo. Švenčių bei moksleivių atostogų metu kai kurios Lietuvos apgyvendinimo įstaigos siūlo specialias programas ir užimtumą vaikams, renginius ar šventines vakarienes.

Pasiruoškite planą B

Nesvarbu kokiu būdu vyksite į kelionę – savarankiškai ar su kelionių organizatoriumi – atlikite nedidelius namų darbus pasiruošdami planą, kokių veiksmų reikėtų imtis, jeigu Jūsų pasirinkta atostogų kryptimi būtų nerekomenduojama vykti. Tai gali būti alternatyvios krypties pasirinkimas, keitimo ir atšaukimo sąlygų išsiaiškinimas bei kiti veiksmai, kuriuos žinodami išvengsite streso atsitikus nenumatytam atvejui.

Atsarga gėdos nedaro

„Keliautojai nepasiduoda panikai ir suvokia, kad pavieniai, įvairiose šalyse užfiksuoti ligos atvejai dar nereiškia, kad į šią šalį vykti pavojinga. Keliaujant į šalis, kuriose nėra fiksuojamas koronaviruso protrūkis, tikimybė kontaktuoti su užsikrėtusiuoju, ar juo labiau pačiam užsikrėsti, yra neįtikėtinai žema. Tačiau atsarga gėdos nedaro, ir jeigu dezinfekcijos priemonės (rankų geliai, dezinfekuojančios servetėlės) ar veido kaukės, apie kurių efektyvumą vis dar aktyviai diskutuojama, Jums padės atostogų metu jaustis ramiau bei miegoti saldžiau – drąsiai tai darykite, juk svarbiausia – poilsis ir gera Jūsų savijauta. Noriu palinkėti visiems saugių kelionių ir turiningų atostogų!”, – patarimus dalija kelionių organizatorius R. Širvinskas-Makalius.