„Antras pagal dydį Lietuvos miestas stebina unikalia art deco stiliaus architektūra. 1920-1930 m. tai buvo šalies sostinė. Tai sužadino greitą miesto augimą art deco stiliuje su tradiciniais vietiniais elementais“, – rašo The Guardian“ žurnalistas Jon Bryantas.

Tarp britų įvardijamų išskirtinių pastatų – Kristaus prisikėlimo bazilika, kurią „The Guardian“ apibūdina kaip „tokią panašią į dangoraižį, kokia tik bažnyčia galėtų būti“. Norint pajausti tarpukario dvasią, rekomenduojama papietauti „Romuvos“ kino teatro pastate įsikūrusiame restorane bei apsistoti „Metropolio“ viešbutyje. Kaip verti dėmesio art deco objektai įvardijamas buvęs „Pienocentro“ administracinis pastatas, Kauno centrinis paštas, Karo muziejus.

„Kaunas yra nuostabus miestas, galintis laikyti aukštai iškeltą galvą tarptautiniu mastu. Kaunas turi tapti valstybės garbės reikalu. Šis miestas turi milžinišką potencialą, slypintį unikalioje miesto istorijoje. Tik dabar pradedame tai aiškiau suprasti, didžiuotis ir tuo įtikinti kitus“, – teigė Kauno vicemeras Simonas Kairys.

Pasak Lietuvos ambasadoriaus prie UNESCO Arūno Gelūno, šis įvertinimas – Kaunui atsidavusių žmonių komandos nuoseklaus darbo rezultatas, o sykiu – puiki investicija į Kauno miesto ateitį.

„Kaunas vis labiau įsitvirtina lankytinų pasaulio miestų sąraše. Reikia sutelkti visas jėgas, kad pasinaudotume šia auksine galimybe“, – pabrėžė A. Gelūnas.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, o Kaunui tapus laikinąja sostine – art deco stilius visomis spalvomis sužibo miesto architektūroje: 4-ojo dešimtmečio pradžioje iškilo Ugniagesių rūmai (Nemuno g.), Kauno centrinis paštas, privatūs namai K. Donelaičio, S. Daukanto gatvėse. Daug art deco stiliaus detalių galima atpažinti Kauno įgulos karininkų ramovės interjere. Nemažai šio stiliaus daiktų galima išvysti Mykolo Žilinsko dailės galerijoje.

2015 metais Kaunas tapo pirmuoju Rytų ir Vidurio Europos miestu, gavusiu UNESCO dizaino miesto statusą. Tais pačiais metais Kauno tarpukario architektūrai suteiktas Europos paveldo ženklas. Kaunas siekia, kad jo tarpukario modernizmo architektūra būtų įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Kaunas 2022 metais siekia Europos kultūros sostinės vardo ir jau yra patekęs į konkurso finalą. Galutinis sprendimas dėl Europos kultūros sostinės vardo bus priimtas 2017 m. pavasarį.

Kauniečiai, tai pat turi išskirtinę galimybę ekskursijos „Kaunas – dizaino miestas“ metu, praverti privačių namų, pasižyminčių art deco stiliumi duris.