Šis jaukus miestas vietinius gyventojus ir turistus žavi gamta, ošiančiais pušynais, Nemuno upės ir Druskonio ežero pakrantėmis, senąja kurorto dvasia dvelkiančiais pastatais. Šalia melancholiško miesto vaizdo dera ir modernumo proveržis – čia siūloma itin įvairių pramogų. Taigi siūlome pakeliauti po Druskininkus pėsčiomis.

Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centras

Pažintį su Druskininkų miestu pradėkime nuo Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centro (Darbo dienomis Gardino g. 3, savaitgaliais – M. K. Čiurlionio g. 65). Čia galėsime įsigyti įvairių lankstinukų, gauti pažintinės informacijos apie Druskininkus ir apylinkes. Centro darbuotojai mus informuos apie maitinimo ir apgyvendinimo paslaugas.

Foto: V. Kandroto nuotr.

Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centras veikia nuo 1995 m. rugpjūčio 9 d. Tai vienas pirmųjų turizmo informacijos centrų Lietuvoje. Ši įstaiga teikia turizmo paslaugas, informaciją turistams ir verslo paslaugas verslininkams, įmonėms. Konferencijų salių nuoma, seminarų organizavimas, 4 žvaigždučių kempingas – visa tai siūlo Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centras.

Daugiau informacijos: http://info.druskininkai.lt

Druskonio ežeras

Toliau keliaukime prie Druskonio ežero. Jo pakrantės – viena mėgstamiausių vietinių gyventojų ir miesto svečių poilsio vietų. Druskonio ežeras tyvuliuoja Druskininkų miesto centre. Gražiomis sutvarkytomis pakrantėmis ir skaidriu vandeniu viliojantis ežeras džiugina tiek miestiečius, tiek Druskininkų svečius. Įrengta 1,43 km ilgio krantinė, o pačiame ežere trykšta fontanas, vakare žaismingai keičiantis spalvas.

Foto: V. Kandroto nuotr.

Norint apžiūrėti fontaną iš arčiau, galima išsinuomoti vandens dviračius. Asfaltuotais takeliais galima apeiti aplink ežerą: nuo miesto muziejaus terasos su „Gimtadienio“ skulptūrėle (K. Jeroševaitė) iki kitoje balto tiltuko pusėje esančios tautodailės skulptūrų ekspozicijos Druskonio legendų tematika.

Vila „Linksma“

Ežero pakrantėje stovi kurorto simboliu tapusi vila „Linksma“ (M. K. Čiurlionio g. 59), kurioje įsikūręs Druskininkų miesto muziejus. Šis puošnus ir reprezentatyvus pastatas yra tikras Druskonio ežero perlas, saugantis Druskininkų paslaptis. Muziejaus darbuotojai juokauja sakydami: „Miesto muziejuje nebuvai – Druskininkų nepažinai!“ Čia susipažinsime su įdomia šio kurorto istorija.

Pažvelgsime į senovines nuotraukas, knygas, sužinosime, kaip anksčiau gyveno šio krašto gyventojai, galėsime dalyvauti edukacinėse programose. Juk smalsu sužinoti, kaip prieš kelis šimtmečius žmonės pramogaudavo, kaip gydydavo ligas, kuo Druskininkams svarbi druska, kurortą supantys pušynai, išgaunamas mineralinis vanduo, išgirsti būtų ir nebūtų istorijų.

Daugiau informacijos: www.druskininkumuziejus.lt

Vijūnėlės parkas

Tarp Druskonio ežero ir Vijūnėlės tvenkinio driekiasi Vijūnėlės parkas. Pavasarį parko lankytojus džiugina pražydę narcizai ir sakurų alėja. Šiame Druskininkų kampelyje įrengtos poilsio zonos, tad galima prisėsti ant suolelio ar pievelės ir pasidžiaugti saulės šiluma. Parką puošia įdomi skulptūra – du ragus surėmę avinai. Parko teritorijoje įrengti dviračių takai, tinklinio ir vaikų žaidimo aikštelės, paplūdimys, sukurtos poilsio erdvės.

Foto: V. Kandroto nuotr.

M. K. Čiurlionio memorialinis muziejus

Grįžkime pro M. K. Čiurlionio memorialinį muziejų (M. K. Čiurlionio g. 35). Jis įkurtas dailininko ir kompozitoriaus tėvų namuose, kuriuose jis dažnai apsistodavo 1890–1911 m. Apsilankę čia, pasijusime tarsi persikėlę laiku, nes muziejuje stengtasi atkurti autentišką to laikotarpio gyvenamąją aplinką.

1963 m. įkurto M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus ekspozicijų rinkinį sudaro dailininko ir kompozitoriaus kūrybos, biografijos, jo šeimos istorijos palikimas. Čia kaupiama įvairi su M. K. Čiurlionio asmeniu susijusi literatūra, skaitomos paskaitos, vyksta filmų peržiūros, tradiciniai vasaros fortepijono muzikos koncertai ir t. t. O M. K. Čiurlionio paveikslus galima pamatyti Kaune, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje.

Daugiau informacijos: www.ciurlionis.lt

Vilniaus alėja

Keliaukime į Vilniaus alėją. Tai pagrindinė Druskininkų pėsčiųjų gatvė, nusidriekusi prie Gydyklų parko.

Foto: V. Kandroto nuotr.

Čia išsidėstę svarbiausi miesto objektai: miesto muziejus, bažnyčia, Druskininkų savivaldybės pastatas, pramogų aikštė su renginių scena, Druskininkų gydykla, vandens parkas. Alėjoje gausu dekoratyvinių elementų: Vytauto Kašubos 1995 m. pastatytas paminklas Lietuvai, įdomios Jono ir Bernardo Arčikauskų bei kitų menininkų sukurtos skulptūros. Alėjoje ir Gydyklų parke įrengti suoleliai, tad galėsime prisėsti ir pailsėti.

Muzikinis fontanas

Būdami Vilniaus alėjoje ar jos prieigose net nepajusime, kaip pasigirdę muzikos garsai mus privilios prie „šokančio“ fontano (Vilniaus al. 7). Tiesa, vos tik priėjus fontanas nurimsta, o norėdami vėl išvysti jo pasirodymą turėtume užsisakyti dainą trumpąją tekstine žinute arba šalia įrengtame interneto terminale. Fontanas veikia tik šiltuoju metų laiku. Žiemą šalia fontano įrengiamas Kalėdų eglučių parkas.

Daugiau informacijos: http://fontanas.wix.com/fontanas

Foto: V. Kandroto nuotr.

Gydyklų parkas

Keliaukime į Gydyklų parką (Tarp Nemuno, Vilniaus al. ir Maironio g.), kuris įkurtas šalia Laisvės aikštės. Jis vilioja lankytojus medžių alėjomis, biuvetėmis, skulptūromis ir žaviu tilteliu per Ratnyčėlės upę. Gydyklų parkas buvo įkurtas dar 1838 m., o nuo 2010 m. pradėti rekonstravimo darbai – nutiesti nauji pėsčiųjų takai, įrengti suoleliai, apšvietimas, šiltuoju metu žydi ryškiaspalviai gėlynai. Nusileidus prie Nemuno, galima nusiprausti Grožio šaltinio vandeniu – tai sūriausias Druskininkų šaltinis, turintis odą valančių ir jauninančių savybių.

Foto: V. Kandroto nuotr.

Eidami šiaurės kryptimi, priėję Vilniaus alėjos pabaigą, pasukime į Maironio gatvę. Čia pat ir Druskininkų vandens parkas (Vilniaus al. 13–2). Apsilankykime jame: išbandykime vandens atrakcionus, baseinus, pirtis. Ir tai gali būti dar ne kelionės pabaiga.

Miško muziejus „Girios aidas“

Išvažiavę iš Druskininkų galėtume apsilankyti miško muziejuje „Girios aidas“ (M. K. Čiurlionio g. 116), kuriame susipažinsime su Lietuvos gyvūnais, paukščiais ir augalija. Lauke po atviru dangumi įrengta medinių skulptūrų ekspozicija, kurią supa pušynas. Miško muziejus „Girios aidas“ įkurtas 1972 m. Čia esančios nuolatinės ekspozicijos pasakoja apie šio krašto gamtą: paukščius, vabzdžius, žvėris, augalus. Muziejuje pristatomos meninių darbų parodos, kaupiama biblioteka, originalioje aplinkoje eksponuojamos medžio drožybos, kalvystės, keramikos, gintaro darbų parodos.

Foto: V. Kandroto nuotr.

Daugiau informacijos: www.dmu.lt

Grūto parkas

Kurorto apylinkėse įkurtas ir kitas įdomus muziejus – Grūto parkas (Grūto k., Druskininkų sav., 9 km į šiaurės vakarus nuo Druskininkų). Jame atskleidžiama Lietuvos sovietinio laikotarpio istorija. Muziejuje apžiūrėkime sovietmečio skulptūras, to meto dokumentus, propagandinius tekstus, mažąjį zoologijos sodą.

Grūto parke įrengtas medinis muziejaus pastatas, kuriame sukaupta sovietinio laikotarpio dokumentika, pasakojanti apie sovietinės valdžios politiką, vykdomus nusikaltimus ir ideologizuotą propagandinę kultūrą. Eksponuojami po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo nugriauti sovietmečio paminklai atskleidžia propagandinį sovietinės ideologijos ir vertybių pobūdį.

Daugiau informacijos: www.grutoparkas.lt

Naujasodės kaimas

Iš Grūto parko galėtume patraukti į Naujasodės kaimą, kur įkurta Antano Česnulio sodyba. Būtent Naujasodės kaimas garsėja Antano Česnulio skulptūrų parku. A. Česnulis – vienas garsiausių Dzūkijos skulptorių, sukūręs daug pasakų veikėjų, mitinių būtybių, gyvūnų skulptūrų. Atvykus į sodybą, jau iš tolo savo sparnais moja didžiulis vėjo malūnas. Skulptūrų parke nustebins pasakų veikėjas „Milžinas“, keliantis didelį akmenį, „Girių valdovas“, apsuptas žvėrelių ir virš jo skraidančių paukštelių.

Daugiau informacijos: www.cesnuliusodyba.lt

Maršrutas parengtas vykdant projektą „Nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimas ir sklaida pasitelkiant informacines elektronines priemones“. Projektą dalinai finansuoja Kultūros paveldo departamentas.

Šaltinis: www.platumos.lt