Iš ten – autobusais, traukiniais, keltais, vietinėmis avialinijomis jau paprasta judėti kur tik nori, bet pradžiai arba pabaigai dažnai tenka Tailando sostinė.

Bankokas – vienas didžiausių pasaulio miestų, savyje talpinantis virš 11 milijonų populiaciją. Beprotiškas eismas, judri laivyba, ištisą parą šurmuliuojanti gatvės prekyba, masės žmonių, visur lydintys nenusakomi kvapai, sunkus smogas ir slegiantis karštis – tai tik viena iš šio margo megapolio pusių. Galėčiau postringauti ilgai ir nuobodžiai, bet gi šimtą kartų geriau pamatyti, nei perskaityti.

Viena iš pagrindinių atrakcijų Tailando politiniame, kultūriniame, ekonominiame ir religiniame centre – šventyklų lankymas. Ko jau ko, bet pastarųjų ten daug daugiau nei galima įsivaizduoti. Didelės, mažos, brangios ar visai kuklios, atokios, tik vietinių lankomos, turizmui skirtos, niekam nežinomos arba ant daugybės atvirukų besipuikuojančios. Budizmas stipriai jaučiamas kasdieniniame tajų gyvenime, tad norint pažinti lankomą šalį, neišvengsite apsilankymo nors vienoje iš jų.
Didieji karališkieji rūmai Bankoke

Pačios populiariausios šventyklos Bankoke yra Wat Loha Prasat, Wat Pathum Wanaram, Wat Arun Wat Bowonniwetwihan, Wat Chanasongkram, Wat Intharawihan, Wat Pho, Wat Traimit, Wat Rakhang. Kai kurias iš jų aplankiau pirmojo vizito į Bankoką metu. Kitą kartą, turėdama mažiau laiko, vietoje daugybės mažiau žinomų pasirinkome pačią didžiausią ir svarbiausią – Didieji karališkieji rūmai (The Royal Grand Palace).

Didieji karališkieji rūmai – didžiulis šventyklų kompleksas, nuo miesto šurmulio besislepiantis už aukštų šventyklos tvoros sienų. Milijonai turistų kasmet suplūsta čia pasigrožėti daugiau nei šimtu paauksuotų, įspūdingomis inkrustacijomis ir mozaikomis išpuoštų rytietiško – vakarietiško stiliaus pastatų ir kiemo labirinto. Tai tarsi muziejus po atvirumi dangumi, kuriuo akys be paliovos grožisi.

Visgi ten, kur turizmas, – ten dalykai praranda savo tikrąją prasmę ir paskirtį. Didieji karališkieji rūmai, turėdami savyje tiek daug nuostabių šventyklų, turbūt visiškai netraukia piligrimų atlikti religinių ritualų. Neabejoju, kad net garsiai meldžiantis per šurmulį negirdėtum savo maldų, ką jau kalbėti, jei bandytum tai daryti mintyse. Man šie rūmai labai patiko dėl savo architektūros, bet, turiu pripažinti, tai dar viena milžiniška pinigų darykla.

Jei būdami Bankoke nutarsite aplankyti Didžiuosius karališkuosius rūmus, pravartu būtų žinoti, kad:

– Jie atveria duris lankytojams ištisus metus, kasdien. Ten nėra jokių nelankymo dienų, budistų švenčių, valstybės išeiginių ar dar kokių nors mistinių priežasčių, kodėl jūs negalėtumėte nuvykti tada, kada norite ( Čia dažnai pasitaikantis tuk-tuk’ų vairuotojų melas, bandant Jus atplėšti nuo savų planų ir patraukti su jais į niekam nežinomas šventyklas, pakeliui gaištant laiką visokiose kostiumų siuvyklose, juvelyrinėse parduotuvėse ar panašiai);

– Įėjimo bilietas kainuoja 500 batų ( apie 13 eurų);

– Atsiskaityti visada geriausia grynais pinigais;

– Į šventyklą nepateksite, jei jūsų keliai, pečiai ir pilvas bus nepridengti ( galioja tai tiek vyrams, tiek moterims). Patogiausia vilkėti lengvus viršutinius rūbus ar ryšėti skaras, kuriuos po šventyklos lankymo galėtumėte susidėti į kuprinę/rankinę.

– Visų šventyklų lankymas užtrunka bent 3 valandas;

– Jokiu būdu nesėdėkite atkišę pėdų Budai. Pasak budistų, jūsų pėdos – pati žemiausia ir purviniausia Jūsų kūno vieta, tad Budai tai didžiulis įžeidimas ( Tai kas, kad jums nuo Budos galbūt nei šilta, nei šalta. Šalyje esate svečias, ir tokius dalykus reikia gerbti);

– Karščiausias paros metas – apie pietus/po pietų. Draugiškai siūlyčiau pabandyti nusigauti į Didžiuosius karališkuosius rūmus iš pačio ryto, kuomet dar ne taip karšta. Patikėkite manimi, kai per karšta, – viskas, ko norisi, tai tik sėdėti ant vėsaus marmurinio grindinio kur nors pavėsyje ir svajoti apie vandenį;

– Turėkite su savimi buteliuką vandens;

– Jeigu atplauksite Nam Chao Phraya upe iki artimiausios stotelės laivu, atstumas iki Didžiųjų karališkųjų rūmų lengvai įveikiamas pėsčiomis, jums taksi ar tuk-tuk’o tikrai nereikia.