Išplatintame Vilniaus miesto savivaldybės pranešime spaudai rašoma, kad imamasi griežtų priemonių.

Vilniaus miesto savivaldybė, reaguodama į koronaviruso pandemiją pasaulyje, imasi griežtų priemonių viruso plitimo stabdymui. Nuo rytojaus iki šv. Velykų atostogų pabaigos uždaromos visos ugdymo įstaigos – darželiai, mokyklos, universitetai, atšaukiami visi renginiai, stabdoma kino teatrų, sporto klubų ir kitų poilsio ar pramogų vietų veikla. Tačiau gyventojams savivaldybė rekomenduoja neužsidaryti tarp keturių sienų – nepamiršti išeiti pasivaikščioti, sportuoti lauke, lankytis gamtoje.

„Matome užsienio šalių pavyzdžius, kaip greitai virusas iš nematomo tampa masiškai plintančiu. Nors patvirtintų koronaviruso atvejų Vilniuje dar nėra, tačiau puikiai suprantame, kad tik laiko klausimas, kada ši situacija pasikeis, todėl negalime delsti, turime reaguoti siekdami apsaugoti vilniečius, ypač pažeidžiamiausias grupes.

Tai sudėtingi sprendimai, nepatogumų ar nuostolių patirsime visi, tačiau be jų mes galime turėti gerokai sunkesnes pasekmes. O šiuo periodu kviečiu labiausiai vertinti medikų darbą ir saugoti juos – tik nuo jų kantrybės ir sveikatos priklausys, kaip mus palies virusas“, – sakė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos vadovo, Savivaldybės administracijos direktoriaus Povilo Poderskio teigimu, pagrindinis tikslas – stabdyti viruso plitimą, todėl, įsigilinus į Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas bei kitų šalių patirtį, bus imtasi visų priemonių, kurios gali sumažinti neigiamas koronaviruso pasekmes.

Mokykla
Foto: Unsplash

„Suprantame, kad ugdymo įstaigų stabdymas sukels didelių nepatogumų tėvams, bet šiuo atveju turime galvoti apie žmonių gyvybių apsaugojimą – tiek dirbančių ugdymo įstaigose, tiek vaikų tėvų ir senelių.

Laikini veiklos stabdymai Vilniuje galios ir visoms vietoms, kuriose dėl poilsio ar pramogų buriasi žmonės: muziejams, kino teatrams, sporto klubams ir kitiems. Verslą kviečiame solidariai atlaikyti viruso ataką – taip, šios priemonės griežtos, tačiau jos nepažeidžia ekonomikos, priešingai – jei nestabdysime viruso dabar, jis turės didžiulių neigiamų pasekmių ekonomikai ateityje“, – teigė P. Poderskis.

Pranešime spaudai teigiama, kad ugdymo įstaigų (darželių, mokyklų, aukštųjų mokyklų) veikla stabdoma nuo rytojaus (kovo 13 d.) penkioms savaitėms iki balandžio 17 d., į šį periodą įtraukiant ir šv. Velykų atostogas.

Prašoma informuoti mokyklų direktorius ir mokytojus, kad ugdymosi procesas nenutrūktų ir būtų tęsiamas virtualiai – el. paštu ir per el. dienynus.

Uždraudžiami renginiai

Atšaukti bus ir renginiai viešose erdvėse. „Nuo rytojaus Vilniuje turi būti sustabdyti visi renginiai uždarose vietose, kuriuos dalyvauja daugiau nei 100 žmonių. Nuo rytojaus Vilniuje atvirose vietose negali vykti renginiai, į kuriuos kviečiami žmonės. Nuo rytojaus Vilniuje stabdyti visų viešų kultūros, poilsio ir pramogų vietų veiklą: muziejai, kino teatrai, sporto klubai ir kitos panašios veiklos erdvės“, – rašoma pranešime spaudai.

Jame teigiama, kad prekybos vietų veikla kol kas nėra stabdoma. „Tačiau jų savininkams savivaldybė rekomenduoja imtis visų būtinų priemonių dėl efektyvaus patalpų dezinfekavimo, vėdinimo ir užtikrinti, kad būtų išvengta žmonių būriavimosi. Gyventojams rekomenduojama tokiose vietose lankytis tik dėl būtinų pirkinių, taip pat dažniau rinktis apsipirkimą internetu“, – vilniečiams siūlo savivaldybė.

Vilniaus viešasis transportas nebus stabdomas, tačiau bus dažniau dezinfekuojamas, vėdinamas, taip pat keleiviai bus raginami laikytis atstumo vienas nuo kito. Jau tariamasi su dviračių bei paspirtukų dalijimosi bendrovėmis, kad jos kuo anksčiau pradėtų savo sezoną.

Sprendimą savarankiškai priėmė VU Teisės fakultetas

Ketvirtadienio rytą VU Teisės fakulteto feisbuko paskyroje buvo paviešinta žinutė, informuojanti, kad šią savaitę suplanuotos paskaitos, renginiai ir kiti užsiėmimai atšaukiami bent jau iki pirmadienio.

„Dėstytojams siūloma su studentais ir klausytojais kiek įmanoma dirbti nuotoliniu būdu (pvz. VMA pagalba), vengti fizinio apsilankymo fakultete. Neakademiniai darbuotojai dirba, tačiau vengdami gausesnių susitikimų ir fizinių kontaktų. Darbuotojai šiomis savaitėmis grįžę iš užsienio šalių, fakultete lankosi tik būtinu atveju ir dirba nuotoliniu būdu“, – skelbiama VU Teisės pakulteto paskyroje.

„Suplanuotas VU TF Pong’as ir kovo 11 d. paminėjimo renginys MKIC nukeliami į vėlesnes datas.
Tikimės, kad virusas greitu laiku atsitrauks ir gyvenimas grįš į įprastas vėžes“, – priduriama žinutėje.

Teisės fakulteto atstovė Doc. dr. Vigita Vėbraitė Delfi tikino, kad toks fakulteto sprendimas nesusijęs su galimais studentų ar darbuotojų susirgimais. Tiesa, fakultetas sprendimą priėmė atskirai nuo viso VU, prieš tai informavęs universiteto vadovybę.

„Taip padaryta todėl, kad šiomis dienomis buvo suplanuota nemažai specialių renginių, susijusių su Kovo 11-osios minėjimais. Nusprendėme nerizikuoti sveikata ir sustabdėme paskaitas“, – teigė V. Vėbraitė, pažymėjusi, kad iš universiteto laukiama panašaus sprendimo.

VU atstovas žiniasklaidai Ervinas Spūdys Delfi patvirtino, kad šiuo metu kaip tik vyksta darbo grupės posėdis, kuriame sprendžiame dėl renginių ir paskaitų stabdymo, dar nesulaukus privalomų ekstremalių situacijų komisijos rekomendacijų.

Rekomendacijos
Foto: VU

Iki šiol VU tinklapyje išplatintos įprastos rekomendacijos, kaip elgtis koronaviruso ir jo sukeltos ligos – COVID-19 metu. Tarp dažnai užduodamų klausimų pažymima, kad „paskaitų, seminarų ir kitų užsiėmimų lankymas nėra stabdomas, tačiau būtina laikytis bendrų higienos normų.

Rekomendacija dėl nuotolinio mokymo (-si) 14 d. karantino laikotarpiu taikoma tiems asmenims, kurie šiomis dienomis grįžta iš galimų viruso židinių – Kinijos, Italijos, Irano, Pietų Korėjos, Japonijos, Singapūro, Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos. Medikų teigimu, paprastai simptomai pasireiškia būtent per dvi savaites, dažniausiai – per 5 dienas“.