LSU kancleris, Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas sako, kad universitetas jau turi filialą Druskininkuose. Pirmiausia ketinama orientuotis į lietuvius – nuo rugsėjo bus pasiūlytos išlyginamosios universitetinės studijos. Nuo Naujųjų prasidės universitetinės magistro studijos. LSU orientuosis į turizmo sporto vadybą ir kineziterapiją.

Mindaugas Balčiūnas

„Atidarymas ir plėtra nulemta ir geografiškai, nes šalia yra Lenkija bei Baltarusija. Baltarusių srautai Druskininkuose dideli. Buvo atvykę Baltarusijos krepšinio federacijos atstovai, su jais sutarta, kad LSU Druskininkuose rengs krepšinio trenerius Baltarusijos rinkai. Tai bus tarptautinės krepšinio trenerių studijos, Europos krepšinio trenerių magistras“, – DELFI kalbėjo M. Balčiūnas.

Netrukus bus skelbiamas baltarusių priėmimo konkursas. Pradžioje numatoma turėti 10 studentų iš Baltarusijos. Vėliau į Druskininkuose įkurtą LSU filialą tikimasi pritraukti ir lenkų.

Pamokytų ir anglų kalbos

Panašių idėjų turi ir Alytaus kolegija. Čia baltarusiai gali pradėti studijuoti dar šįmet.

„Baltarusija lyg ir norėtų, kad mes organizuotume studijas, kad jie galėtų dirbdami Baltarusijoje savaitgaliais atvažiuoti į Druskininkus ir mokytis pagal ketverių metų programą. Bet mes kol kas tik deriname visus reikalus, norime susitikti su Baltarusijos jaunimu, išgirsti jų pageidavimus ir lūkesčius“, – teigė Alytaus kolegijos direktorė docentė Danutė Remeikienė.

Pasak D. Remeikienės, AK jau turi tarptautinių studentų ir būtų šaunu, jei prie jų prisijungtų baltarusiai. Jiems gerokai arčiau važinėti į Druskininkus negu į Alytų.

„Filialo Druskininkuose nesteigiame, tik kalbame apie skyrių – grupę, kuri galėtų šiame mieste studijuoti. Jie studijuotų tik tuos dalykus, kurie reikalauja tiktai kompiuterių ir programinės įrangos. Kitus dalykus dėstytume Alytaus kolegijos laboratorijose, nes čia ir naujas regioninis technologijų centras, ir fakultetas su puikia specializuota programine įranga“, – kalbėjo AK vadovė.

AK baltarusiams siūlys technologines ir inžinerines programas. Kol kas AK Baltarusijoje nėra reklamuojama. Alytuje lankėsi delegacija iš Baltarusijos, kuri idėją palaikė ir išreiškė lūkesčius dėl technologinių ir inžinerinių programų.

„Jie norėtų čia studijuoti ir įgyti ES diplomą. Baltarusiai būtų naudingi – jie mokėtų už studijas, jaunimo Lietuvoje mažėja, visi sukame galvą, kaip prasimanyti jaunimo, su kuriuo būtų galima dirbti. Beje, Baltarusijos studentai pakankamai gero išprusimo lygio, tik dėl anglų kalbos dar nesu įsitikinusi – kai pas mus atvyksta iš Indijos, Nepalo, Bangladešo, Afrikos, labai gerai moka anglų kalbą, jei baltarusiams trūks žinių, mes pasiūlysime papildomą kursą ir juos mokysime“, – sakė D. Remeikienė.

Studentų atstovas: Lietuva baiminasi programų rusų kalba

Maksimas Milto
Foto: Asmeninio archyvo nuotr.

Lietuvos studentų sąjungos (LSS) viceprezidentas tarptautiniam atstovavimui Maksimas Milto atkreipia dėmesį, kad Baltarusija – vienintelė Europos šalis, nedalyvaujanti Bolonijos procese. „Jeigu tu baigi bakalaurą nesvarbu kur – Oksforde, Kembridže ar LSU Lietuvoje – tavo diplomas Baltarusijoje nebus oficialiai pripažintas. Baltarusijoje galioja senoji sovietinė tvarka, kai yra specialisto pakopa, kuri trunka penkerius metus ir tau reikia bent 5 metus kažkur studijuoti, kad galėtum praeiti nostrifikaciją – kvalifikacijos pripažinimo procedūrą", – aiškina M. Milto.

Kita vertus, pastebi Europos humanitariniame universitete studijuojantis M. Milto, baltarusiams ypatingai svarbu išvažiuoti iš izoliuotos erdvės.

Pašnekovo teigimu, baltarusius Lietuvoje motyvuoja galimybė laisvai judėti. Taip pat vilioja galimybė baigus bakalaurą laisvai tęsti magistrantūros studijas – Lietuva yra viena iš nedaugelio valstybių, su Baltarusija turinti dvišalį susitarimą ir pripažįstanti Baltarusijoje įgytą diplomą.

„Mano nuomone, Lietuvai tik nauda, kad kuo labiau daugėtų žmonių iš mūsų artimo Rytų Europos regiono, nes pas mus studentų mažėja. Tikrai manau, kad baltarusių kasmet tik daugės. Manau, dėl to aukštasis mokslas tik sustiprėtų“, – sakė gimnaziją Minske baigęs M. Milto.

Jo manymu, susidomėjimas mūsų šalimi didėtų, jei Lietuva gabiems atvykėliams siūlytų daugiau stipendijų. „Kitas dalykas – kaip mūsų universitetai pasiruošę vykdyti studijų programas užsienio kalba. Man rodos, mūsų aukštosios jaučia tam tikrą baimę įvesti studijų programas rusų kalba. Anglų kalbos nebijo, o dėstyti rusų kalba, mano nuomone, bijo“, – kalbėjo LSS viceprezidentas.