„Tai dvigubas nesąžiningumas. Pažadėti studentui darbą, paimti pinigus ir to nepadaryti, tai jau tikras aferizmas“, – DELFI sakė dėstytoją demaskavęs vilnietis Mantas.

Kaip pavyko išsiaiškinti, Algimanto Sinkevičiaus vardu besireklamuojantis vilnietis ne tik tarpininkauja už pinigus mokslo darbus rašantiems žmonėms, bet ir yra įsteigęs verslo konsultavimo įmonę, aktyviai dalyvauja diskusijose apie Lietuvos aukštojo mokslo ateitį, yra nevalstybinės aukštosios mokyklos ir universiteto lektorius, atstovauja kultūros judėjimams.

Kai reikia – Algimantu Sinkevičiumi, kai reikia – tikruoju savo vardu prisistatantis vadybos specialistas, atrodo, dėl nelegalios veiklos jaučiasi saugus. Jei prisistatai ne savo vardu, pinigus už atliktas ar pažadėtas paslaugas gauni per kitą asmenį ir dokumentuose niekur nefigūruoja tikrasis tavo vardas, neva esi nepriekaištingos reputacijos žmogus, kurio garbę ir orumą gina Lietuvos įstatymai.

Būtent dėl to tikrojo dėstytojo vardo kol kas esame priversti neminėti.

Siūlė susitikti

Reklamuojamu Algimanto Sinkevičiaus telefonu pabandėme užsisakyti bakalauro darbą, tačiau iš dėstytojo (vardas ir pavardė redakcijai žinoma - DELFI) išgirdome, kad greitai gauti darbą nerealu. „Per dvi savaites tuo klausimu nieko nebus. Tiesiog taip tampriai viskas suplanuota... Sakykite, kas ten pas jus per darbas?“ – gyvai domėjosi dėstytojas.

Atsisakius įvardyti darbo temą ir universitetą, A. Sinkevičiaus vardu prisistatęs vyras pyktelėjo: „Žinote, aš jums pasakysiu paprastai: jeigu sakote darbo temą ir universitetą, galime kalbėtis, nes reikalavimai žinomi. Apie kainą mes kalbų nepradedame, nes kartais, kaip sakoma, dykai konsultuojame. Tai va. Aš sakau labai paprastai – atsiunčiate elektroniniu paštu laišką, nurodote darbo tipą, aukštąją mokyklą, darbo temą ir tada gaunat konkrečius atsakymus“.

Paklaustas, kokiu elektroninio pašto adresu siųsti laišką, pašnekovas nurodė parašytą skelbime: „Negaliu dabar priminti. Nepykite, bet trumpai galiu kalbėti. Žinote, parašykite gražų elektroninį laišką ir tada svarstysime“, – sakė pašnekovas, pridurdamas, kad po to bus galima kalbėti apie terminus ir kainas, nes nuo šitų dalykų neva niekada nepradedama tartis.

DELFI pasidomėjus, ar tiesa, kad skelbime nurodytu telefonu atsiliepęs A. Sinkevičius pats yra dėstytojas ir gali garantuoti aukštesnį vertinimą, pašnekovas neatviravo: „Jokių garantijų, jokių pareigybių. Nieko tokio aš jums negaliu nei padėti, nei paneigti. Tokie klausimai taip nesprendžiami – susitinkama su žmogumi ir šnekama, kuo gali padėti konsultantai“.

Dar pasitikslinome, ar laišką adresuoti tikruoju jo vardu. Dėstytojas susizgribo, jog mes kažką painiojame, tačiau po poros minučių paskambinus kitu telefonu tuo pačiu balsu atsiliepė jau kaip nevalstybinės aukštosios mokyklos dėstytojas (mokykla redakcijai žinoma - DELFI).

- Gavome žinių, kad jūs už pinigus rašote bakalauro darbus. Ar tai tiesa?

- Nieko negaliu tuo klausimu padėti. Jūs tiesiog kreipėtės ne tuo adresu. Aš esu konsultantas, rašau verslo planus. Šitas mano oficialus telefonas ir viskas.

- Kai ką tik kalbėjome kitu telefonu, neprisipažinote, kad esate dėstytojas, tačiau dėl bakalaurinio darbo su manimi tarėtės.

- Aš jums sakiau seną telefono numerį, yra nurodytas elektroninis paštas, parašu kreiptis į konsultantus, kurie dirba tokiais klausimais.

- O kokia jūsų funkcija? Tarpininkaujate dėl bakalauro ir magistro rašymo už pinigus?

- Aš galiu pakonsultuoti, kaip išmanantis žmogus.

- Kiekvieną asmenį konsultuojate už dyką?

- Taip. Jeigu paprašote pagalbos – prašau. Ką žinau, tuo pasidalinu ir nematau problemos.

- Tinklalapyje, kur studentai dalijasi informacija apie perkamų bakalauro ir magistro darbų autorių patikimumą, rašoma, kad jūs imatės mokslo darbų, bet kartais jų neparašote, nors paimate atlygį. Ar galėtumėte tai patvirtinti?

- Aš sakau paprastai – prašome pateikti rašytinius įrodymus, kurie būtų siejami su mano vardu. Jeigu neturite rašytinių įrodymų, klausimas kitaip sprendžiamas. Tokiu atveju esu dėkingas už dėmesį, bet jūs kažką painiojate. Turite kažkokias sutartis, sąskaitas?

- Noriu, kad žodžiu patvirtintumėte arba paneigtumėte, kad už pinigus rašote studentams darbus. Juk tam nereikia sutarčių.

- Nerašome už pinigus. Aš asmeniškai su tuo nesusijęs, todėl jei turite rašytinių įrodymų – pateikite. Aš atvyksiu su jumis padiskutuoti. Kodėl ne?

Galbūt kažkuris man priklausantis telefonas ir buvo kažkur paskelbtas, nesiginčiju. Bet tuomet galėtumėte nurodyti man minėtą tinklalapį ir aš pasižiūrėčiau.

- Jūsų telefonas galėjo būti nurodytas siūlant už studentą rašyti bakalauro ar magistro darbą?

- Variantas yra įmanomas, juolab, kad aš ir numerį esu keitęs, įsigijęs naują. Visko gali būti. Kaip specialistas aš savo srityje esu žinomas, todėl įmanoma, kad spekuliuota mano vardu. Šiais laikais, kai labai aštri konkurencija, ne visada darbe būna tik teigiamų bruožų.

Kaip vertinate dėstytojus, kurie už pinigus studentams rašo mokslo darbus?

- Čia visų pirma turi vertinti teisėsaugos institucijos. Asmeniškai galiu pasakyti, kad tai nėra labai etiška.

- Ar tiesa, kad jūs, siūlydamas už pinigus rašyti bakalauro ir magistro darbus, prisistatote ne savo, o Algimanto Sinkevičiaus vardu?

- Turite įrodymų?

- Tiesiog klausiu.

- Na, jei neturite įrodymų, tokiu atveju mano atsakymas „ne“. Jūs į mane kreipėtės kaip į dėstytoją, taip jums ir prisistatau.

- Tačiau anuo telefonu tuo pačiu balsu jūs su manimi apie bakalauro darbo rašymą už pinigus kalbėjote kaip Algimantas Sinkevičius ir paneigėte, kad esate dėstytojas.

- Jūs skambinote įmonės telefonu, (...) juo gi turi kažkas atsiliepti.

Išsidavė ir studentei

Tinklalapyje mstats.eu bakalauro ir magistro darbų autorių patikimumą tikrinantys studentai ne kartą linksniavo Algimantą Sinkevičių. Dažniausi nusiskundimai - kad jis vėluoja arba iš viso neatsiunčia darbų, o pinigus pasiima ir, kaip sakė DELFI kalbintas Mantas, negrąžina.

„Tinklalapyje buvo daug skundų dėl asmens, pasivadinusio Algimantu Sinkevičiumi, o vieną kartą jis pats save „patikrino“, sistemoje palikdamas tikrąją informaciją apie save – vardą, pavardę, elektroninio pašto adresą ir telefoną“, – pasakojo vaikinas.

Nuo nesąžiningų mokslo darbų autorių nukentėję studentai pasidomėjo, kas tas žmogus, sulaukęs tiek daug atsiliepimų, ir išsiaiškino, kad tai nevalstybinėje mokykloje dirbantis dėstytojas.

„Viena mergina paskambino jam telefonu, kuris sistemoje liko tuomet, kai dėstytojas, norėdamas pasitikrinti, ką apie jį mano studentai, užsiregistravo tikruoju savo vardu, nes kitaip nebūtų galėjęs gauti prisijungimo prie duomenų bazės. Neva norėdama pirkti darbą paklausė, ar jis yra dėstytojas (DELFI žinomas vardas), kuris už pinigus rašo bakalauro ir magistro darbus ir sulaukė teigiamo atsakymo. Tokiu būdu išsiaiškinome, kad Algimantas Sinkevičius ir minėtas dėstytojas yra tas pats asmuo“, – sakė DELFI pašnekovas.