„Tikrai džiugina, kad projekte dalyvavo daug mokinių. Kūrybingi mokiniai savo sukurtais filmukais analizuoja mokyklos atmosferą, atskleidžia svarbesnius įvykius ar įsimintinas situacijas, kalba labiausiai rūpimomis temomis. Visa tai rodo, kad filmų kūrimas yra mokiniams patraukli, saviraišką skatinanti veikla – patys vaikai kelia jiems rūpimus klausimus, suburia bendraminčius problemoms analizuoti ir spręsti. Tokiu būdu projektas „Mokykla be uniformos” yra ir veiksminga patyčių prevencijos priemonė ”, – sako švietimo ir mokslo ministrė Roma Žakaitienė.

„Aš labai džiaugiuosi, kad tiek daug moksleivių nusprendė apie save, savo draugus, mokyklos gyvenimą prabilti kino kalba. Dėkingas visiems, kas pasiryžo dalyvauti ar padėjo šiame sunkiame bei labai prasmingame darbe – kurti filmus. Man buvo labai smagu peržiūrėti šiuos filmus, bet balsuoti ir atmesti negalėčiau nei vieno – visi savaip svarbūs“, – sako projekto globėjas, kino režisierius Arūnas Matelis.

Iš 40 projektui pristatytų darbų kino profesionalų komisija išrinko 10 geriausių, kuriuos projekto režisierė Giedrė Beinoriūtė sujungs į vieną didelį filmą, pasakojantį, kokį gyvenimą mokykloje mato vaikai. Šis filmas plačiajai visuomenei bus pristatytas gegužės mėnesį.

„Vertindami mokinių darbus atsižvelgėme ir į originalumą, ir į scenarijų, ir į temą. Mokinių sukurtuose filmuose vaizduojamos emigracijos, pavydo, patyčių temos. Tačiau yra ir šviesių istorijų – noro išsiskirti iš kitų ir būti pastebėtam, nebijoti būti savimi, vienokią ar kitokią negalią turinčių moksleivių integracija į bendraamžių tarpą, supratimo, jog mokyklos galima ir pasiilgti“, – apie mokinių filmus pasakoja projekto režisierė G. Beinoriūtė.

Režisierės G. Beinoriūtės teigimu, mokiniai labai aiškiai supranta mokyklos kasdienybę ir problemas, kurios juos supa. Taip pat jie žino, ką reikia ir kaip reikia taisyti. Šiuos sprendimus jie pateikia įdomia raiškos forma per savo filmus.

Į geriausių filmų dešimtuką pateko mokinių iš Alytaus rajono, Klaipėdos, Kupiškio, Telšių, Ukmergės, Varėnos, Vilkaviškio ir Vilniaus darbai. Visus projekte laimėjusių ir dalyvavusių filmų pavadinimus galima rasti Draugiškos mokyklos internetiniame puslapyje.

Projektas „Mokyklas be uniformos“ prasidėjo praėjusių metų rugsėjo mėnesį. Tuomet mokiniai iš visos Lietuvos dalyvavo filmo idėjos konkurse, kuriame organizatoriams siuntė savo būsimų filmų idėjų aprašymus. Keturiolika iš 150 gautų geriausių filmo idėjos autorių buvo pakviesti į kūrybinę laboratoriją, kurioje kino kūrimo paslaptimis su mokiniais dalinosi šios srities profesionalai.

Tuo pačiu metu, praėjusių metų rudenį, dvi kino komandos, sudarytos iš režisieriaus ir operatoriaus aplankė daugiau kaip 50 Lietuvos mokyklų, kuriose mokiniams pasakojo, kaip sukurti kino filmą. Įgiję teorinių žinių ir susidomėję filmo kūrimu mokiniai iki sausio vidurio siuntė savo sukurtus trumpo metražo filmukus apie mokyklos gyvenimą. Iš kurių atrinkti geriausieji darbai, kaip jau minėta, pasirodys didžiajame ekrane.