Nusivylė vos įstojęs

Kauno technologijos universiteto pirmakursis aštuoniolikmetis Tomas prisipažino nesitikėjęs, kad reikės tiek daug mokytis.

„Mokykloje buvo daug paprasčiau. Dabar supratau, kad be reikalo jos nevertinome. Universitete nuo užduočių galva svaigsta, turime iškalti daugybę naujų teoremų. Dėstytojai geranoriški, stengiasi viską išaiškinti, padėti, bet toli gražu ne viską suprantu. Įsivaizdavau, kad studento gyvenimas įdomus, lengvas ir linksmas, tačiau norint neiškristi per pirmą sesiją pramogoms nėra laiko“, - apgailestavo inžineriją studijuojantis vaikinas.

Pasak Tomo, Lietuvoje studijų sistema per daug sudėtinga, mokymosi krūviai pernelyg dideli. „Kiek teko girdėti, užsienyje studentai tikrai mažiau mokosi sudėtingos teorijos, ją pritaiko laboratorijose ir per praktinius užsiėmimus, todėl lengviau suvokti tai, ką studijuosi. Pas mus vos baigęs vidurinę mokyklą aštuoniolikmetis jau pirmose paskaitose mokomas sudėtingiausių teorijos dalykų be jokių paaiškinimų“, - guodėsi studentas.

Inžinerija nebuvo Tomo svajonių specialybė, todėl vaikinas svarsto, ar nevertėtų po pirmojo semestro pereiti į kokį nors kitą fakultetą.

Pirmakursė antrą kartą

Šiemet studijas Vytauto Didžiojo universitete pradėjusi dvidešimtmetė Rūta pirmakursės duonos ragauja jau antrą kartą.

Prieš metus mergina studijavo odontologiją Kauno medicinos universitete. „Pereiti į Vytauto Didžiojo universitetą nusprendžiau dėl nepakeliamo krūvio medicinos universitete. Kasdien reikėjo įsisavinti beprotišką kiekį informacijos, egzaminai ir kolokviumai ten taip pat kasdien. Pirmieji mano studijų metai buvo tik betikslis nervų gadinimas.

Pabandžiau, nepatiko ir mečiau. Mano nuomone, pirmakursiai ryžtasi laimės ieškoti kitur tuomet, kai jau nėra ko prarasti. Vieni metai nėra daug, nereikia beprasmiškai kankintis ištisus ketverius, geriau atrasti savo sritį“, - kalbėjo biologijos studijas pradėjusi mergina.

Dabar Rūta netgi džiaugiasi, kad antrą kartą patiria pirmakursės gyvenimo džiaugsmus ir vargus.

„Kai kuriose paskaitose esu pranašesnė už tikruosius “fuksus”. Jau žinau, ką reiškia studijuoti, esu pripratusi prie universiteto gyvenimo, o ir daugelis dalykų, kuriuos studijavau medicinos universitete, dabar praverčia studijuojant biologiją“, - sakė Rūta.

Sunkiausia, kai niekas neverčia

Studentė tikino, kad pirmakursiams sunkiausia mokytis, kuomet niekas neverčia to daryti, nekontroliuoja, ar atliktos visos užduotis, ar išmokta teorija.

“Mokykloje kasdieną buvo tikrinami namų darbai, kiekvienai pamokai reikėjo ruoštis, nes žinojai, kad mokytoja tikrai patikrins ir gali gauti dvejetą. Aukštojoje mokykloje viskas kitaip: tau reikia, tu ir mokaisi. Atėjus atsiskaitymams pradedi gailėtis, kad anksčiau neprisivertei ir visko neišmokai. Galbūt kai kuriuose universitetuose studentai labiau apkraunami nuo pirmųjų dienų, tačiau ne visur. Aš, pirmame kurse studijuodama antrus metus, ne tik spėju viską išmokti, bet ir turiu laisvo laiko“, - džiaugsminga studentiška patirtimi dalijosi mergina.

Rūta visiems pirmakursiams pataria džiaugtis studentišku gyvenimu. „Reikia pasiimti viską, ką duoda universitetas, – ir žinias, ir pramogas“, - sakė mergina.

Nežino, kur gyvens

Tapęs studentu ne vienas pirmakursis vietoj džiaugsmo, kad svajonė išsipildė, patiria stresą ir nerimą dar ir dėl to, kad atsiduria nežinomame svetimame mieste.

„Kai įstojau į Klaipėdos universitetą, pirmiausia nerimavau dėl to, kad nežinojau, kur teks gyventi, - pasakojo dabar jau antrame kurse pedagogiką studijuojanti Ignė Kriščiūnaitė. Į uostamiestį ji atvyko iš Kuršėnų.

“Nerimą kėlė išsiskyrimas su šeima, baimė neiškristi iš universiteto. Pirmakursis gali atsidurti netikėtoje situacijoje mieste, visuomeniniame transporte, - prisiminė Ignė. - Mano bičiulei pavogė rankinę, kurioje buvo mobilusis telefonas, piniginė, raktai nuo bendrabučio kambario. Ji negalėjo sugrįžti į namus, negalėjo paskambinti. Mes, jos kambario draugės, tuo metu buvome išvykusios ir negalėjome jai padėti. Baugu, kada atsiduri tokioje situacijoje besimokydamas pirmame kurse“,- tikino Ignė.

Dauguma studijas baigusiųjų sako, kad pirmas kursas - pats sunkiausias. Taigi belieka ištverti ir išlaikyti pirmąją sesiją.