Paliesiaus fizinio krūvio terapijos klinikos vadovas ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos vadybos katedros docentas Vytenis Kalibatas atkreipia dėmesį, kad pavojingų susirgimų ir mirtingumo statistika dažniau nepalanki vyrams. „Liūdnas pasekmes galinčios turėti lėtinės neinfekcinės ligos gana dažnai išsivysto dėl kelių pagrindinių klaidų, kurios ypač būdingos stipriajai lyčiai, kai kalba pakrypsta apie rūpinimąsi savo sveikata. Jeigu vyrams pavyktų jų nekartoti, gyventume sveikesnėje ir laimingesnėje visuomenėje,“ – sako gydytojas.

Gydytojai vieningai sutaria, kad vyrai dažniau nei moterys savo sveikatą pervertina ir yra linkę ignoruoti atsirandančius negalavimus. „Visuomenės akyse vyrai turi būti stiprūs ir ištvermingi, todėl net ir susidūrę su sveikatos sutrikimais, jie dažnai nutaria nekreipti į juos dėmesio. Labai dažnai vyrams atrodo, kad negalavimai yra laikini ir praeis savaime. Deja, dažniausiai jie klysta, ir tokiu abejingumu tik atitolina gydymosi procesą, taip padidindami rimtesnių susirgimų riziką,“ – apie vyrams būdingą požiūrį į sveikatą pasakoja Vytenis Kalibatas.

Neseniai atlikto Klyvlendo klinikos tyrimo duomenimis, apklausus daugiau nei 500 vyrų, tik trys iš penkių prisipažino kasmet profilaktiškai pasitikrinantys sveikatą ir tik 40 proc. svarstytų gydytojo pagalbą esant rimtiems įtarimams dėl jų sveikatos būklės. Pusė apklaustųjų prisipažino sveikatos problemų neaptarinėjantys net su artimaisiais, o 19 proc. respondentų atskleidė, kad pas gydytojus lankosi tik verčiami savo artimųjų. Negydomos ligos progresuoja, todėl ignoravimas tik atitolina tai, kas neišvengiama, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vyrai yra linkę veikti greitai ir užtikrintai. Deja, kai kalbama apie kompleksinius sveikatos sutrikimus, nėra būdo greitai juos pašalini. „Ryškus tokio klaidingo požiūrio pavyzdys – piktnaudžiavimas vienu populiariu erekciją skatinančiu vaistu. Vyrai vengia pripažinti, kad šio preparato vartojimas neišspręs tikrosios problemos, o tik trumpam sušvelnins jos pasekmes. Lytinės funkcijos sutrikimus lemia neteisingi gyvenimo būdo pasirinkimai ir įsisenėjusios sveikatos problemos, todėl labai svarbu laiku imtis prevencinių priemonių, o negalavimus pastebėti kuo ankstesnėje stadijoje,“ – nedelsti ragina gydytojas.

Kitas ryškus pavyzdys, kai vyrams pritrūksta kantrybės ir jie imasi greitesnio būdo – testosterono papildai. Dažniausiai juos vartoti vyrai pradeda siekdami atgauti energiją, turėti daugiau jėgų mėgautis pilnaverčiu gyvenimu, greičiau įgyti norimą fizinę formą. „Vienintelė priežastis gydytojui paskirti gydymą testosterono injekcijomis yra tada, kai organizmas pats jo pakankamai negamina. Visi kiti atvejai – rizikingi, teikiantys tik trumpalaikį efektą ir didinantys rimtų sveikatos sutrikimų riziką,“ – apie skubos žalą kalba V. Kalibatas.

Aptartų klaidų pavyktų išvengti, jeigu vyrai laiku imtų rūpintis savo gyvenimo būdo įpročiais ir jų poveikiu sveikatai. Energijos nebuvimas, kraujospūdžio ar seksualinės funkcijos sutrikimai yra labai glaudžiai susiję su fizine veikla, teisingu mitybos rėžimu ir kokybišku poilsiu. Sveikatai palankius gyvensenos įpročius formuoti nėra lengva, tačiau su specialisto pagalba – įmanoma.

„Reikia tvirtos paciento nuostatos ir pasiryžimo į savo rutiną įvesti sveikatinamąjį fizinį krūvį ir sureguliuoti mitybą, o juk tai reikalauja nemažai žinių ir pastangų. Be to, sunku pripažinti, kad savo gyvenimo būdu patys privedame savo organizmą prie ligos,“ – sako gydytojas.

Lengvabūdiški įpročiai su metais vis aiškiau parodo, kad sveikata nėra neišsenkantis šaltinis – ją reikia saugoti ir ja rūpintis. Visuomenėje klestintis sveiko gyvenimo būdo kultas jau dabar į žmonių rutiną įneša teigiamų pokyčių, tad ir vyrų požiūris į sveiką gyvenseną turėtų pamažu keistis. Paradoksalu, tačiau nors ir linkę sveikatos problemas ignoruoti ir jų nesureikšminti, ligas vyrai išgyvena žymiai sunkiau nei moterys.