Darbai sukurti iš siurblių „Audra“, perdegusių lempučių, išsikrovusių galvaninių elementų, kompiuterių ekranų, sugedusių vaikiškų žaislų, laidinių telefonų ir kitų smulkių elektroninių įrenginių atliekų.

Projektą inicijavusi Elektronikos platintojų asociacija (EPA) kartu su menininkais siekia atkreipti visuomenės dėmesį į elektronikos atliekų rūšiavimo svarbą. Parodą išvysti pirmiausia galės Vilniaus gyventojai bei svečiai, o likusius metus nuotraukos keliaus ir po kitus Lietuvos miestus,rašoma pranešime spaudai.

Pasak EPA direktoriaus Lino Ivanausko, aplinkos apsaugai skirta diena yra puiki proga apmąstyti, kokią įtaką šiuolaikinio žmogaus gyvenimo būdas turi jį supančiai aplinkai.

„Šių metų Jungtinių tautų organizacijos Generalinės asamblėjos paskelbtos aplinkosaugos dienos šūkis – „Sujungti žmogų su gamta“. Šiuolaikinis žmogus apsuptas įvairiausių technologijų. Naudodamiesi jų privalumais turime elgtis atsakingai, ypač tais atvejais, kai tam tikri prietaisai ar įrenginiai tampa mums nebereikalingi. Modernus, elektronikos prietaisais kasdien besinaudojantis žmogus neturi tapti priešprieša gamtai: jie turi egzistuoji dermėje ir tai neatsiejama nuo atsakingo elektronikos atliekų rūšiavimo, tausojant gamtą“, – teigia L Ivanauskas.

Elektroninės technikos atliekų tvarkymą finansuojanti EPA tokias socialines–edukacines iniciatyvas vertina kaip galimybę paskatinti gyventojus tinkamai rūšiuoti elektronikos atliekas, jas atiduodant saugiam sutvarkymui ir perdirbimui.

Fotoprojekto koncepcijos bei nuotraukų autoriai – fotografė, rašytoja A. Gintalaitė ir dailininkas R. Valeikis, teigia, kad menas yra puiki priemonė kelti visuomenei aktualius klausimus ir net prisidėti prie problemų sprendimo.

„Menas turi įkvėpti, gali šokiruoti ir taip paskatinti veikti, augti viduje ir keistis. Šiukšlių krūva atgrasi, tačiau žmogaus prisilietimas, tų šiukšlių surūšiavimas, sutvarkymas, sudėliojimas pagal spalvas ir formas kuria naują estetinį objektą. Taip, kaip bjaurumas tampa grožiu, rūšiuodami ir perdirbdami elektronikos atliekas sukuriame kažką kokybiškai naujo. Nauja realybė, šis iš šiukšlių sukurtas estetinis objektas simbolizuoja ir naują moralinę kategoriją, tai priminimas, kad turime elgtis atsakingai – tinkamai rūšiuoti atliekas“, – teigia A. Gintalaitė.

Projekto fotografijose galima išvysti mandalas, sukurtas lyg iš gėlių žiedlapių.

„Centruoti gėlių, augalų žiedynai, lietaus lašų kuriami ratilai vandenyje – tai savotiškos mandalos, kurios gamtoje yra natūralus dalykas. Kalbant apie šiuolaikinio technologijų apsupto žmogaus kasdienybę ir gamtos dermę, į mandalas sugulę iš elektronikos atliekų sudėlioti žiedlapiai kuria ryšį. Norėjome, kad tai būtų estetiška, veiktų kaip savotiška terapija, o nagrinėjant detales – kiltų noras ieškoti ir atrasti – tiek įdomias detales, tiek klausimus su atsakymais“, – pasakoja žinoma fotografė ir rašytoja.

Nuotraukų gamybos procese panaudoti įvairių dydžių galvaniniai elementai, elektros laidai, lemputės, mikroschemos bei smulkiosios elektronikos prietaisai: nešiojami kompiuteriai, televizoriai, siurbliai, elektroniniai žaislai, muzikos grotuvai, telefonai ir t. t. Projekto įgyvendinimui elektronines atliekas suteikė elektroninių atliekų perdirbimo įmonė „EMP Recycling“.

Fotoprojektą Vilniaus gyventojai bei miesto svečiai galės išvysti nuo birželio 5 d. iki birželio 16 d. Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros rūmuose, 4–ame aukšte esančiame koridoriuje.

Primenama, kad tinkamai naudojami elektronikos pritaisai nėra kenksmingi, tačiau išmetus juos į buitinių atliekų konteinerius ar tiesiog į aplinką, irdama tokia įranga kelia rimtą grėsmę gamtai bei žmonių sveikatai. Į gamtą patekusios medžiagos gali pakeisti cheminę dirvožemio sudėtį, nudeginti augalų lapus, pažeisti gyvūnų odą, o prasiskverbusios į gruntą nuodingos medžiagos per vandenį sugrįžta žmonėms.

Gyventojai, norintys tinkamai išmesti smulkius įrenginius (virdulius, plaukų džiovintuvus, barzdaskutes, elektroninius dantų šepetėlius, žaislus ir pan.) gali tai padaryti visoje Lietuvoje įrengtuose specialiuose konteineriuose, o stambius elektros prietaisus užregistruoti nemokamam išvežimui. Būdus, kaip tai padaryti galima rasti ir EPA internetinėje svetainėje adresu www.epa.lt.