Juk šiaip ar taip, makiažas šiais laikais nėra vien individualus pasirinkimas – tai ir medijose gausiai diskutuojama tema. Žinia, kad kai kurios garsenybės, įskaitant Beyonce, Kate Moss ir Naomi Campbell, renkasi atostogas be makiažo, vis dažniau tampa… naujienomis. O tokioje kultūroje nardančios tinklaraštininkės imasi iššūkio tam tikram laikui atsisakyti makiažo ar net veidrodžio. Šmaikštaus Estijos tinklaraščio „Woman thinks“ autorė apibendrina: „Vakar nusprendžiau išeiti be makiažo ir pažiūrėti, kas nutiks. Visiškai nieko nenutiko. Rimtai.“

Viena sąmokslo teorija teigia, kad tobulos moterų išvaizdos kultas atsirado kaip tik tada, kai moterys iškovojo beprecedentiškai daug politinių, ekonominių ir socialinių teisių – tam, kad jas pristabdytų. Socialiniai tinklai sukūrė kultūrą, kurioje kiekvieną žingsnį pageidautina dokumentuoti, todėl net atostogos didelei daliai jaunimo nebe atostogos, jei į mėgstamą socialinį tinklą neįkelta nė viena nuotrauka su kojų pirštais pajūrio fone, spalvingu skanėstu ar asmenuke su draugais. Dar prieš dvidešimt metų daugybė jaunų merginų jautė, kad viešumoje gali pasirodyti tik „susitvarkiusios“, bet dabar išplitusi mobilioji fototechnika, visuotinis savęs ir vieni kitų fotografavimas dar labiau pabrėžia poreikį nuolat laikyti savo išvaizdą „kovinėje parengtyje“.

Puikiai žinodama apie įvaizdžio svarbą, sociologijos mokslų daktarė Kjerstin Gruys sugalvojo paeksperimentuoti ir pasiėmė metus atostogų be veidrodžio. Tie metai buvo kaip tik prieš jos vestuves, ir net vestuvių dieną ji nusprendė nė karto nepasitikrinti, kaip atrodo. Taip ji nutarė bijodama, kad priešingu atveju spaudimas išsirinkti tobulą suknelę ir vestuvių dieną tobulai atrodyti nustums ją atgal į valgymo sutrikimo, kurį studentiškais metais buvo įveikusi, prarają. Po to ji parašė knygą apie savo patirtį ir iki šiol skaito paskaitas apie teigiamo savivaizdžio svarbą merginoms.

„Turėjau pasitikėti kitais žmonėmis, kad sužinočiau, ar tarp dantų neprilindo aguonų“, – pasakoja sociologė. Ji tvirtina, kad atostogos nuo veidrodžio leido jai geriau įsisąmoninti pasitikėjimo ir bendravimo svarbą. Tačiau mano pašnekovės, sutikusios papasakoti apie savo atostogų gražinimosi įpročius, tiek nesureikšmina nei atostogų nuo makiažo, nei įpročio visada, net per atostogas, dažytis.

„Nesu jo [makiažo] pasigedusi nė sekundei. Natūrali būsena yra būti be jo“, – teigia Justina iš Vilniaus. „Jau trečią savaitę atostogauju pajūryje ir kasdien vis be makiažo. Naudoju tik veido šveitiklį, veido ir akių kremus ir kūno losjoną, – mėgaujasi atostogomis Budapešte gyvenanti Svetlana. – Kai grįšiu, būtinai vėl pradėsiu dažytis, eidama į darbą ir laisvalaikiu. Paprastai vieną dieną per savaitę paskelbiu diena be makiažo.“

Kita Vilniuje gyvenanti Justina pasakoja ir šiaip naudojanti nedaug makiažo priemonių, todėl į atostogas mieste pasiima tas pačias, kaip ir įprastai, o į gamtą – jokių. „Emocijų tas makiažo naudojimas/ nenaudojimas nesukelia“, – sako ji.

Violetos makiažo priemonės, nuotr. iš asmeninio albumo

Pekine gyvenanti Violeta sprendžia pagal orą ir atostogų tipą: „Žygyje ar paplūdimyje nėra prasmės dažytis, bet vakare, einant vakarieniauti ar išgerti, kodėl ne? Jeigu karšta, tai bet kuriuo atveju naudoju tik blakstienų tušą ir lūpdažį ar blizgį – jokios pudros.“

„Spaudimas dažytis visada buvo kraupus, – prisimena ir šiaip makiažo nemėgstanti Rūta, gyvenanti Barselonoje, kuri kosmetikos išsitraukia tik ypatingomis progomis. – Jei pasitaiko super proga, persibraukiu akis kontūriniu pieštuku, bet čia jau absoliutus maksimumas.“

Visai kitokia vilnietės Aurytės rutina: „Sąrašas būtų toks: akių šešėliai, makiažo pagrindas, maskuoklis, pudra, akių pieštukas, tušas, antakių želė, lūpų balzamas, skaistalai, lūpų pieštukas, lūpų dažai / blizgis. Makiažo įrankiai: veidrodėlis, makiažo pagrindo šepetėlis, akių šešėlių du šepetėliai, blakstienų rietiklis, antakių ir blakstienų šukutės-šepetėlis, skaistalų šepetėlis. Lyg ir nieko nepraleidau. Visą šitą komplektą turėjau su savimi ir „kuprinėdama“ po Kambodžą ir Indiją.“

Lauren iš JAV, nuotr. iš asmeninio archyvo

„Be šių dalykų neinu iš namų“, – rodo šešių priemonių rinkinį iki neseniai Rygoje gyvenusi, bet dabar į Amhersto miestelį JAV persikėlusi Lauren. Kartais įprastą pudrą ji pakeičia įdegio efekto pudra, labiau tinkančia prie jos odos atspalvio. „Kartais keliauju su daugiau priemonių, jei žinau, kad teks eiti į vestuves ar kokį svarbesnį renginį.“

Alexandra, gyvenanti Berlyne, nuotr. iš asmeninio albumo

„Makiažo pagrindas, maskuoklis, akių kontūro pieštukas, blakstienų tušas, pudra, lūpdažis, lūpų blizgis, šukos su veidrodėliu, o ta blizgi tūbelė – kremas rankoms, – atskleidžia savo makiažo rinkinio turinį Alexandra, gyvenanti Berlyne. – Nė dienai neišeičiau pro duris be šio rinkinio.“

Savo kosmetines tinklaraščiui Euroblogas.lt atvėrusioms merginoms šie jų spalvingi bendrakeleiviai – ritualo dalis, skirianti namų erdvę ir viešumą. Nė viena nepasakojo apie atostogas su makiažo rinkiniu kaip apie kokį nors sunkumą ar iššūkį. Tačiau įvairūs skysčių turinio apribojimai oro uostuose tampa aktualesni, kai negali išsiskirti su dažniausiai skysto pavidalo priemonių rinkiniu.

Į kvietimą socialiniame tinkle papasakoti, kokias kosmetikos priemones pasiima atostogoms, neatsiliepė nė vienas vaikinas.

O kokią kosmetiką atostogaudami naudojate jūs? Pasidalinkite savo patirtimi komentaruose.