Kada vaikas pasiruošęs mokyklai

Paprastai vaikai yra leidžiami į mokyklą, kai tais kalendoriniais metais jiems sukanka 7-eri. Tačiau reikia atkreipti dėmesį ir į fiziologines bei psichologines savybes, kurios apsprendžia, ar jūsų atžala jau tinkama pirmoko suolui. Dera įvertinti socialinę-emocinę brandą, intelektą ir vaiko sveikatą. Mažasis turėtų gerai jaustis kelioms valandoms pasilikęs kitų žmonių būryje be tėvų, mokėti tinkamai reaguoti į nesėkmės – per daug nenusiminti, tęsti pradėtą darbą, taip pat turėtų mandagiai bendrauti su kitais vaikais ir suaugusiais, žinoti, koks elgesys deramas, o koks ne. Kalbant apie intelektą reikėtų įvertinti vaiko žodyno turtingumą, atkreipti dėmesį, ar moka rišliai reikšti mintis, aiškiai tarti garsus. Na ir pagaliau fizinis pasiruošimas – ar pakankamai išlavėjusi smulkioji motorika, rašoma lipdukai.eu atsiųstame pranešime spaudai.


Pasiruošimas apsipirkimui – įtraukite vaiką

Svarbu iš pradžių nuspręsti, kokią sumą galite skirti mokykliniams reikmenims – tuomet bus lengviau nepasimesti matant tokią gausybę prekių ir kainų pasirinkimų. Planuoti mokyklinį biudžetą gali padėti mokytojų išdalinti būtiniausių prekių sąrašai. Gera mintis prieš einant į parduotuvę užmesti akį į vidutines prekių kainas internete. Taip pat šis apsipirkimas turi būti ne tik smagus, bet ir naudingas jūsų vaikui – būtinai įtraukite jį į sprendimų priėmimą, pasidalinkite planuojama išleisti suma. Ugdydami mažojo finansinį raštingumą galite pasakyti, kad, tarkime, parkeriui ir pieštukams arba flomasteriams galite skirti ne daugiau 10 eurų, ir leisti pačiam išsirinkti prekes, kurių kainos telpa į suplanuotą sumą. Svarbu, kad pasiruošimas mokyklai būtų smagus – leiskite vaikui pačiam rinktis. Juk tai jis, o ne jūs naudositės įsigytais daiktais.

Lipdukai
Foto: Organizacijos nuotr.

Į ką atkreipti dėmesį

Visuomet reikia prižiūrėti, kad daiktas ne tik patiktų, bet ir būtų kokybiškas bei ergonomiškas.

Kuprinė: reikia įvertinti, kad vaiko skeletas dar tik formuojasi, todėl jo kuprinė turėtų būti pakietinta nugarėle, kad nekryptų stuburas. Svoris be daiktų neturėtų būti didesnis nei 700 g. Taip pat vertėtų rinktis kuprinę plačiais diržais. Nepamirškite atšvaitų!

Rašymo priemonė: primokai rašo rašaliniais parkeriais, o ne tušinukais, ir geriausia iškart nupirkti du, nes vienas jų formuojantis vaiko rašymo įgūdžiams gali greitai sugesti. Jei vaikas rašymo priemones ima į kairę ranką, derėtų įsigyti parkerį kairiarankiams. Protingas sprendimas – parkeris, prie plunksnakočio aptrauktas guma – kad neslystų iš rankų.

Paprasti pieštukai: nevertėtų taupyti ir paprastiems pieštukams – jie, kaip ir parkeriai, gali lengvai sulūžti, tad įsigykite keletą, geriausia – minkštai rašančių.

Sąsiuviniai: pirmokėliams skirti sąsiuviniai yra platesnėmis linijomis ir didesniais langeliais. Kad rašalas nesigertų į kitą puslapį, reikia pirkti sąsiuvinius slidžiais lapais. Atpažinti nekokybišką popierių lengva – jis pilkšvas ir šiurkštus, tad tokio sąsiuvinio geriau vengti. Jei sąsiuvinis turi ne tik išorines, bet ir vidines paraštes – tiesiog puiku!

Flomasteriai ir spalvoti pieštukai: nereikėtų rinktis pačių pigiausių variantų – tokių pieštukų širdelės drožiant sutrupa, o flomasteriai greitai išdžiūsta. Jei vaikui patinka piešti, skatinkite šį pomėgį – nupirkite 24 spalvas.

Akvarelė ir teptukai: tiek teptuko šereliai, tiek akvarelė turėtų būti pagaminti iš natūralių medžiagų – potėpiai bus kokybiškesni, o spalvos ryškesnės.

Piešimo sąsiuviniai: lapas iš tokio sąsiuvinio turėtų lengvai išsiplėšti, nes kitu atveju daug popieriaus tiesiog gali būti sugadinta.

Labai brangių prekių pirkti nepatartina, nes mažieji dažnai pameta daiktus. Puikus būdas pirmokui padėti išsaugoti savo daiktus – vardiniai lipdukai. Užklijavus lipduką su jūsų vaiko vardu ir telefono numeriu pavyzdžiui, vidinėje mokyklinio švarko pusėje jis pasimetimo atveju bus lengviau randamas tarp vienodų drabužių – juk visi pradinukai dėvi tą pačią uniformą, o kiek dar tokių pačių žirklių, klijų, flomasterių...

Būtiniausios prekės

Parduotuvėse dažnai aptinkame tokių pasirinkimų, apie kokius nė nebūtume pagalvoję – pavyzdžiui, specialiai origamiui lankstyti skirtas popierius, dažai, parduodami po vieną spalvą, krepinis popierius, vaškinės kreidelės, plastilinas su modilinu, skriestuvas su visais braižymo reikmenimis... Gali pasirodyti, kad pirmokui visos šios prekės reikalingos, bet išties jam pakanka šiame sąraše nurodytų daiktų:

 • Kuprinės
 • Sportinės aprangos: treningo kelnių, marškinėlių, sportbačių
 • Sportinės aprangos krepšio
 • Penalo
 • Rašalinio plunksnakočio (geriau iškart pirkti 2)
 • Pieštuko (keli paprasti pieštukai)
 • Trintuko
 • Drožtuko
 • Liniuotės
 • Spalvotų pieštukų / flomasterių
 • Žirklių
 • Sąsiuvinių (pirmai klasei rinktis didesniais langeliais ir eilutėmis)
 • Sąsiuvinių ir vadovėlių aplankalų
 • Piešimo popieriaus
 • Spalvoto popieriaus
 • Akvarelės
 • Teptukų
 • Puodelio akvarelei
 • Natų sąsiuvinio
 • Klijų
 • Uniformos
 • Pratybų sąsiuvinių (jų sąrašą vaikas sužinos pradėjęs lankyti mokyklą)
 • Vardo lipdukai – daiktams ir drabužiams pažymėti.
Lipdukai
Foto: Organizacijos nuotr.

Papildomų reikmenų pirkimas turi būti diskutuotinas klausimas. Gali būti, kad per kai kurias pamokas jų prireiks, bet tuomet jų bus galima ir įsigyti. Taigi šios prekės tikrai nėra būtinųjų sąraše.

Kainų įvairovė

Jei rinksimės pačias brangiausias prekes, kaina su uniforma gali šoktelėti net virš 600 eurų, o pasirinkę pačias pigiausias išleisime vos daugiau nei pusantro šimto. Tačiau nei vienas, nei kitas pasirinkimas nėra sektini pavyzdžiai. Nebūtinai pačios brangiausios prekės yra kokybiškiausios – kartais kaina pakeliama vien dėl firminio produkto vardo. Besižvalgant po mokyklinių prekių lentynas akis užkliūna už kainų skirtumų. Labiausiai varijuoja kuprinių kainos.

Kuprinė, tiesa, užpildyta penalais, sportiniu krepšiu ir pietų dėžute gali kainuoti iki 235 eurų, o galima kur kas kuklesnę, bet neergonomišką nusipirkti ir vos už 9 eurus. Tokia kuprinė neretai netgi pigesnė už penalus, kurių kainos gali išaugti ir iki 25 eurų. Taip pat verta pamąstyti, ar vaikui reikia kuprinės su visais priedais, pavyzdžiui ar reikalinga pietų dėžutė, jei vaikas pietaus mokyklos valgykloje. Kainos taip pat skiriasi priklausomai nuo to, kur apsiperkate. Prekybos centre jos žemesnės, nei kanceliarinių prekių parduotuvėje, bet ten taip pat nėra ir apie prekes išmanančio konsultanto, kuris galėtų patarti, ir pasirinkimas ne toks įvairus. Tegul apsipirkimas, naujiems mokslo metams, būna malonus ir apgalvotas.