Šio tyrimo rezultatai prieštarauja močiučių hipotezei, teigiančiai, kad pasibaigus reprodukciniam amžiui žmonės gyvena tam, kad rūpintųsi anūkais. Ši teorija apima ir dar vieną vyresnių bendruomenių narių užduotį – perduoti svarbias kultūrines žinias, padedančias išlikti, rašo „The Daily Mail“.

Vis tik naujausi mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad mokslinis žmonių ilgaamžiškumo paaiškinimas, dėl kurio ginčijamasi jau ne pirmą dešimtmetį, vis dar gali būti vadinamas neįminta paslaptimi.

Mokslininkas Jacobas Mooradas iš Edinburgo universiteto patvirtino, kad priežastys, dėl kurių žmonės gyvena ilgiau nei 50 metų, ilgą laiką kėlė mokslininkams nuostabą. „Jokių evoliucinių privalumų genams, kuriuose užkoduotas gyvenimas po vaisingumo praradimo, paprasčiausiai nėra“, – patikino jis.

Taigi naujausiame moksliniame tyrime analizuoti detalūs įrašai apie žmones, JAV Jutos valstijoje gimusius 1860-1899 m. Ši bendruomenė tuo periodu nenaudojo jokių šeimos planavimo priemonių, taigi šie duomenys atspindi natūralų vaisingumą. Mokslininkai šiuos duomenis panaudojo, norėdami nustatyti tris galimus vyrų ir moterų ilgaamžiškumo paaiškinimus.

Ieškota atsakymo į klausimą, ar genai, prisidedantys prie išlikimo ar reprodukcijos ankstyvajame amžiuje, gali turėti teigiamos įtakos ir vėlesniu laikotarpiu. Dar mėginta sužinoti, ar genai, siejami su vyrų vaisingumu vyresniame amžiuje, gali padidinti moterų gyvenimo trukmę. Galiausiai aiškintasi, ar senelių turėjimas po ranka anūkams prižiūrėti gali pateisinti ilgaamžiškumą. Šiai galimybei analizuoti sukurtas pirmasis pasaulyje matematinis genetinis modelis.

Mokslininkai nustebo išsiaiškinę, kad nėra jokių genetinių įrodymų, galinčių patvirtinti, kad vyrai gyvena ilgiau, nes gali vėlyvuoju gyvenimo periodu susilaukti palikuonių. Užuot aptikę tai patvirtinančių faktų mokslininkai nustatė, kad genai, darantys teigiamą poveikį tiek ankstyvuoju, tiek ir vėlyvuoju gyvenimo periodu, – labiausiai įtikinama priežastis, dėl kurios vyrai gyvena ir pasibaigus reprodukciniam amžiui.

Mokslininkų komanda nenustatė jokių požymių, kad genai, prisidedantys prie moterų gyvenimo peržengus 50 metų ribą, susiję su evoliucija. Anot J. Moorado, gyvenimo tęsimasis pasibaigus moters reprodukciniam amžiui vis dar lieka nepaaiškintas, nepaisant kruopščios visų galimų evoliucinių teorijų analizės.

„Manome, kad labiausiai tikėtinas paaiškinimas, dėl kurio nieko nenustatėme, tas, kad viena ar daugiau genetinių koreliacijų, apimančių moterų gyvenimą vėlyvuoju periodu, praeityje buvo teigiamos“, – aiškino mokslininkas. Vis tik vienareikšmiškai pripažįstama būtinybė tęsti įrašų apie gyventojus tyrimus, galimai padėsiančius įminti moterų gyvenimo trukmės paslaptį.

Močiučių hipotezė

Naujausi mokslininkų atlikto tyrimo rezultatai prieštarauja taip vadinamajai močiučių hipotezei. Pagal šią hipotezę žmonės gyvena pasibaigus reprodukciniam amžiui, nes rūpinasi anūkais ir perduoda svarbių kultūrinių žinių. Vis tik mokslininkams nepavyko rasti jokių įrodymų, kurie galėtų patvirtinti teigiamą ilgesnės gyvenimo trukmės poveikį žmonėms kaip rūšiai.

Be to, mokslininkams nepavyko aptikti jokių genetinių patvirtinimų, kad vyrai gyvena ilgiau, nes gali vėlesniame amžiuje susilaukti vaikų. Taip pat nepavyko aptikti ir jokių patvirtinimų dėl genų, galimai atsakingų už moterų gyvenimą po 50 metų, ryšio su evoliucija.