Kai vaikas panašų klausimą uždavė pirmą kartą, tikriausiai bandėte nukreipti jo dėmesį (“Ar tik neprasidėjo tavo filmukai?”). Tačiau taip tik atidėliojate neišvengiamą pokalbį. Vieną dieną vis tiek reikės papasakoti tiesą. Tiksliau, apie tą patį dalyką teks kalbėti dar ne kartą, nes vaikui augant keičiasi ir jo supratimas.

Supraskite, ko klausia

„Kad teisingai atsakytumėte į svarbų klausimą, pirmiausiai turite suprasti, ko jūsų iš tiesų klausia“, - sako šeimos psichologė ir knygos “50 svarbiausių klausimų, kuriuos užduoda vaikai” autorė Susan Bartell.

Vaikas gali tiesiog domėtis, ar kūdikis gimė Vilniuje, kaip jis pats. Jei į pirmąjį klausimą atsakysite klausimu (“O dėl ko klausi?”), taps aiškiau, kas konkrečiai jūsų atžalą domina.

Prieš atsakydami truputį paklausinėkite - sužinosite, kiek jūsų vaikas jau žino. Galbūt šia tema jį jau apšvietė draugai, broliai, seserys? Išsiaiškinkite, kiek ši informacija tiksli.

Kalbėkite žodžiais, kuriuos vaikas supranta

Jei išsiaiškinote, kad vaikui rūpi būtent tai, iš kur ir kaip atsiranda kūdikis, būkite pasiruošę atsakyti.

„Jei atžalai 5-6 metai, kartais užtenka pasakyti, kad kai mamytė ir tėvelis labai myli vienas kitą, jie atsigula šalia vienas kito ir sukuria vaikelį”, - pataria S. Bartell. Jei vaikas nori labai tikslaus atsakymo, pasakykite: “Mama turi vaginą, o tėtis - penį. Tėtis įkiša penį į vaginą ir pagamina kūdikėlį”.

„Nenustebkite, jei vaikas bus šokiruotas, - sako psichologė. - Daugeliui vaikų tai pasirodys bjauru“.

Apie pokalbį su vaiku nebūtina pranešti jo draugų tėvams. Tiesiog paaiškinkite vaikui, kad šia informacija negalima dalintis su kitais be jūsų leidimo.

„Šiuo klausimu būkite tvirti ir griežti, - sako S. Bartell. - Jei, nepaisant draudimo, vaikas nubėgs ir papasakos draugams, ką sužinojo, priminkite savo pamokymą ir paaiškinkite, kad esate nepatenkinti jo elgesiu. Tokiu atveju privalote pasakyti kitų vaikų tėvams, ką jūsų vaikas papasakojo jų atžaloms. Tik nesijaudinkite - tai beveik neišvengiama; šitaip vaikai sužino apie seksą.“

Ko nesakyti

Pasak S Bartell, tai, ko nepasakote, yra taip pat svarbu kaip ir tai, ką pasakote: „Nesekite pasakų apie gandrus ir kopūstus. Ir neužbaikite pokalbio, tik pasakę, kad vaikas auga mamytės pilve. Jūsų vaikas gali išsigąsti, kad ir jo pilvelyje pradės augti kūdikis. Paaiškinkite, kad vaikai auga labai specialioje vietoje, kurias turi tik suaugusios moterys“.

Kalbėdami su vaiku, nebijokite jo klausinėti, kad įsitikintumėte, kad viską suprato.

„Aiškinkite lėtai ir baikite, kai matysite, kad vaiko susidomėjimas patenkintas. Nepasakokite daugiau, nei tokio amžiaus vaikas pajėgus suprasti. 5-6 metų vaikui nereikia minėti žodžio „seksas“, nebent jis pats paklaus“, - pataria psichologė.

Jei mažylis įvaikintas

Jei nesate biologiniai tėvai, paaiškinkite tai vaikui. Vaikas gali trokšti patvirtinimo, kad priklauso jūsų šeimai. Jei turite ir biologinių, ir įvaikintų vaikų, pakalbėkite ir apie tai. Kuo dažniau kartokite vaikams, kad jie pageidaujami ir mylimi, nes jiems labai svarbu tai girdėti.