„Kepamos daržovės nepraranda naudingų savybių. Svarbiausia – palaikyti tinkamą temperatūrą ir nesudeginti daržovių iki angliukų. Iš esmės gali būti kepamos visos daržovės. Tik vienos jų reikalauja ilgesnio kepimo laiko ir turi būti gaminamos ne ant grotelių, bet įvyniojus į foliją. Antraip jos perkeps. Kepimo trukmė priklauso nuo to, kaip supjaustytos daržovės“, – sako dietologė Žana Antonova.

Dažniausiai ant grotelių kepamos cukinijos, baklažanai, paprikos ar net pomidorai. Šios daržovės suminkštėja ir įgauna ypatingą dūmų skonį. Kepti galima ir ant iešmelių, tačiau vis labiau populiarėja būdas nenuluptas daržoves dėti ant atviros liepsnos ir kepti, kol odelė apdegs.

Tada daržovę reikėtų įvynioti į foliją ir dar palaikyti keletą minučių, kad susigertų kvapai ir skoniai, o vėliau nulupti. Tokiu būdu keptas daržoves galima sukapoti ir sumaišyti su smulkiai pjaustytu česnaku, trupučiu aliejaus ir naudoti kaip padažą ar garnyrą. Į tokią daržovių masę galima berti ir smulkintus graikinius riešutus, ir net granato sėklas, kad skonis būtų egzotiškesnis.

Puikų skonį turi ir tarp grilio mėgėjų ne tokios populiarios daržovės kaip agurkai, salotų gūžės, aisbergas, salierų, pankolio stiebai, šparagai, net svogūnai ar česnakai su lukštais. Pastarieji įgauna salstelėjusį skonį. Šioms daržovėms gardinti kuo puikiausiai tiks marinatai su rūgštele, žolelėmis ir trupučiu aliejaus.

Daržoves užtenka marinuoti pusę valandos. Daržovių kepimas ant grotelių yra puikus būdas pridėti skonio nuobodžioms daržovėms, ypač mityboje stengiantis išvengti druskos. Kuo daugiau skonio pridėsite, tuo mažiau druskos reikės. Jeigu norite išraiškingesnio skonio, galima užpilti ir šlakelį šviežių citrinos sulčių.

Kepant patartina neapsiriboti tik viena rūšimi medienos skiedrų. Karijų, obels ir klevo skiedrų galima rasti specializuotų maisto produktų parduotuvėse ar ūkinių prekių parduotuvių. Visada iškepkite daugiau daržovių. Likusias ant grotelių keptas daržoves galima lengvai pašildyti kitą dieną arba dėti į sumuštinius, salotas ir omletus. Nieko nėra gražiau nei spalvingas patiekalas su sveikomis, kvapniomis ant grotelių keptomis daržovėmis.

Verta žinoti

Grilyje keptas desertas – taip pat puikus pasirinkimas. Grilyje kepti persikai, ananasai ir bananai – nuostabus delikatesas. Perpjaukite persikų puseles, pakepkite, o iškepus uždėkite rikotos sūrio ir braškių. Mėgstantiems įprastus skonius, patiks grilyje keptas bananas ar ananasas.

Prieš kepant ananasą, reikėtų nupjaustyti žievę, o saldųjį minkštimą supjaustyti griežinėliais ar skiltelėmis. Prie kepto ananaso puikiai tinka ledai ir karamelės padažas. Na, o jeigu grilyje kepate bananą, palaukite kol žievės spalva pasikeis iš gražios geltonos į juodą. Nuimkite pusę žievės ir patiekite ant lėkštės, pagardinę smulkintu šokoladu, zefyrais ar sausainių trupiniais.

Receptai

Grilyje keptos marinuotos daržovės

Reikės:

200 g saldžiųjų paprikų (2-3 didelės arba 10 mažiukių),
2 vnt. (300 g) saldžiųjų svogūnų galvos,
350 g jaunų cukinijų (minkštomis žievelėmis),
2 vnt. kukurūzų burbuolės,
250 g pievagrybių.

Marinatui:

1 šaukšto čiobrelio lapelių,
1 šaukšto rozmarino lapelių,
5-8 vnt. skiltelės česnako,
1 citrinos sultys ir žievelės tarkiai,
1/2 šaukštelio druskos,
1/2 šaukštelio šviežiai maltų juodųjų pipirų,
50-80 ml alyvuogių aliejaus.

Grybai turi būti sausi, tad geriau perkant išsirinkti kuo švaresnius, po to juos valome sausu šepetėliu. Mažesnių grybų nepjaustome, didesnius pjauname išilgai pusiau.

Cukinijas ir paprikas nuplauname ir nusausiname. Pašaliname cukinijų kotelius ir sėklalizdžius, išlukštename svogūnus, pašaliname nuo kukurūzų burbuolių lapus ir plaušus. Visas daržoves supjaustome vieno kąsnio gabalais, sudedame į dubenį arba maišelį. Susmulkiname ir sumaišome visus prieskonius. Patogiausia yra naudoti rankinį trintuvą, visus marinato ingredientus tiesiog į putas suplakiau puodelyje. Apliejame daržoves marinatu, gerai išmaišome ir paliekame marinuotis mažiausiai 30 min. kambario temperatūroje, bet geriau 2-12 val. šaldytuve.

Paruošiame karštesnį nei vidutinio karštumo grilį – 200°C. Malkų grilyje reikia palaukti, kol kuras beveik išdegs, liepsnų galiukai turi vos liesti groteles. Anglių grilyje turi nelikti liepsnos, tik raudonumas anglyse. Daržoves išdedame į skylėtą indą, ankštai paskirstome daržoves maždaug vienu sluoksniu. Jeigu daržovių daug, tai geriau jas kepti keliomis porcijomis. Trumpai leidžiame skysčiui iš daržovių nuvarvėti į kriauklę, kad nešokinėtų grilio liepsna.

Dabar dedame indą su daržovėmis ant grilio grotelių, uždengiame dangčiu pusiau sandariai, kad vyktų karščio cirkuliacija, ir kepame apie 15 min. Kas 5 min. žnyplėmis arba mentele daržoves pavartome. Gerai iškepusios daržovės turi šiek tiek suminkštėti išorėje, bet viduje likti traškios, nors vienas šonelis kiekviename gabaliuke turi paruduoti. Skanaus!

Grilyje kepti vaisiai su padažu

Reikės:

1 ananaso,
4 persikų,
2 nektarinų,
4 bananų (geriau mažesnių, nepernokusių).

Padažui:

50 g sviesto (tirpinto),
60 g žemės riešutų sviesto,
60 g cukraus,
60 ml ananasų sulčių,
60 ml kokosų pieno.

Vaisius nuplaukite ir nusausinkite. Ananasą aštriu peiliu perpjaukite per pusę (žievę ir lapus palikite). Kiekvieną pusę išilgai padalykite į 4–6 dalis. Nuo kiekvienos ananaso skiltelės viršaus pašalinkite šerdį. Bananus perpjaukite išilgai (kartu su žieve). Nektarinus ir persikus irgi perpjaukite per pusę, išimkite kauliukus.

Gerai išmaišykite visas padažo sudėtines dalis. Supilkite padažą į dailų indelį ir atidėkite į šalį. Iki vidutinio kaitrumo įkaitinkite žarijas. Kad vaisiai nepriliptų, groteles galite patepti aliejumi. Pirmiausia ant grotelių guldykite ananasą. Kiekvieną pusę kepkite 5–8 min. Paskui sudėkite persikus, nektarinus, bananus ir kepkite po 5–6 min. Keptus vaisius patiekite su padažu.