Svarbiausia – traški bandelė

Mėsainiai tapo tokie populiarūs, kadangi juos paprasta ir greita pagaminti. Be to, pasak virtuvės šefo Mindaugo Mizaro, šiandien kulinarui rankos visiškai atrištos: improvizacijos laisvė tiek renkantis mėsą, tiek bandelę ir visus kitus ingredientus – didžiulė.

Kartu kulinaras pastebėjo, kad svarbiausi produktai, užtikrinsiantys mėsainio gardumą, yra vis tie patys – tai šviežia bandelė ir kokybiška mėsa. Visa kita skirta tik skoniui papildyti.

„Bandeles galima rinktis pačias įvairiausias, tiks ir tolygiai supjaustytas prancūziškas batonas. Nerekomenduoju pirkti masinės gamybos bandelių tinklinėse parduotuvėse, juk yra įvairiausių puikių kepyklėlių. Jei norisi nustebinti šeimą ar svečius, galima bandelių bandyti išsikepti ir pačiam“, – sakė M.Mizaras.

Jis pridūrė, kad labai gerai prieš „surenkant“ mėsainį bandelę apkepti, ypač ant grilio. Susidariusi traški plutelė neleidžia padažams per daug įsigerti, bandelė ne taip sudrėksta.

Kokia mėsa?

Renkantis mėsą verta žinoti, kad „tikras“ mėsainis patiekiamas su jautienos maltinuku. Tačiau virtuvės šefas tikino, kad čia vėlgi nėra taisyklių – viskas priklauso nuo žmogaus individualumo.

„Skonio tikrai nepagadins ir kiauliena ar net ėriena, aviena. Norintys liesesnio varianto, gali rinktis baltą mėsą – vištieną, taip pat – kalakutieną. Dėkite ir pakeptą rūkytą šoninę, lengvai apkepti ir suplėšyti galima ir vištienos krūtinėlę, sukapoti šlaunelių kumpelius“, – vardijo virtuvės šefas.

M.Mizaras pabrėžė, kad mėsos skoniui labai svarbus ir paruošimo būdas. Jos nereikėtų perkepti. Geriausia padaryti apvalų maltinuką, šiek tiek iš abiejų pusių apkepti ir tada leisti mėsai „pailsėti“ – padėti ją šiltai kokioms penkioms minutėms (daugiausiai – iki 10 min.). Taip sultys pasiskirstys po visą mėsą.

Sūris ir prieskoniai derinami prie mėsos

„Sūris parenkamas atsižvelgiant į tai, kokia naudojama mėsa. Jeigu gaminama iš jautienos, rekomenduoju įtarkuoti čederio. Prie vištienos labiau tiks mocarelos ar net stipresnio skonio fetos sūris. Galima priderinti receptą ir su ožkos ar pelėsiniu sūriu. Viskas priklauso tuo to, ką daugiau norima išryškinti – sūrio skonį ar mėsos“, – kalbėjo kulinaras.

Būtiniausių prieskonių, be kurių išties būtų neimanoma iškepti burgerį, mažai – reikės tik druskos ir pipirų. Tačiau siekant išgauti subtilesnį skonį prieskonių paletė – didžiulė.
„Mėsainiams pagardinti labai tinka rūkytos paprikos prieskoniai. Vištieną, kalakutieną galima pabarstyti kariu, ciberžole, baziliku. Prie jautienos geriau rinktis stipresnius prieskonius – čiobrelį, rozmariną, raudonėlį“, – patarė jis.

Daržovių įvairovė

Daržovių pasirinkimas yra laisvesnis, jį daugiau apsprendžia konkretus receptas. Pasak M.Mizaro, mėsainis sunkiai įsivaizduojamas be pomidorų, marinuotų agurkėlių, svogūno, o visa kita – jūsų fantazijos reikalas. Kuo daržovių įvairovė didesnė, tuo mėsainis bus sveikesnis. Į tai ypač turėtų atkeipti dėmesį vegetariškų ar net veganiškų burgerių mėgėjai.

„Bent jau man labai svarbu salota, jos traškumas. Pavyzdžiui, nors kai kam Aisbergo salotos atrodo atsibodusios, jas aš renkuosi dažniausiai, man tai kaip tik suteikia ypatingą skonį“, – savo patarimais dalinosi vituvės šefas.

Be to, į receptus galima įtraukti ir kitų produktų. „Esu gaminęs vištienos mėsainį su figomis. Drąsiai rinkites įdomesnius sūrius. Juos pertepus uogų džemu mėsainis įgaus dar kitų poskonių“, – nebijoti eksperimentuoti skatino M.Mizaras.

Receptai

Mindaugo Mizaro mėsainis su plėšyta vištiena ir mocarelos sūriu

Reikės:

1 bandelės,
100 g mocarelos sūrio,
10 g raudonojo pesto arba pomidorų padažo,
1 šviežio pomidoro,
20 g aisbergo salotų,
150 g vidinės vištienos filė,
1 česnako skiltelės,
1 g malto muskato riešuto,
10 g alyvuogių aliejaus,
žiupsnelio druskos ir pipirų.

Vištienos filė gabalėlius gerai įtrinkite prieskoniais, sumaišytais su trintu česnaku, pašlakstykite alyvuogių aliejumi ir palikite šaldytuve marinuotis 30 min. Marinuotą vištieną pakepkite įkaitintoje keptuvėje su aliejumi po 5 min. iš abiejų pusių. Bandelę perpjaukite pusiau ir lengvai paskrudinkite orkaitėje arba grilyje.

Paskrudintą bandelę patepkite raudonojo pesto arba pomidorų padažu, sudėkite Aisbergo salotas, griežinėliais pjaustytą pomidorą, iškeptą ir lengvai paplėšytą vištieną, griežinėliais pjaustytą mocarelos sūrį, tuomet uždenkite antra bandelės pusele. Mėsainius galima patiekti su skrudintomis bulvytėmis ar kitaip pakeptomis bulvėmis, taip pat karamelizuotu pastarnoku ar saliero traškučiu, pomidorais, salotų lapais. Skanaus!

Sveikuoliški lęšių „mėsainiai“

Reikės:

1 vnt. nedidelės duonelės,
0,5 st. lęšių,
1 st. maltų džiūvėsių,
1 svogūno,
2 skilt. česnako,
2 v. š. alyvuogių aliejaus,
0,5 a. š. kario,
100 ml virinto vandens,
1 gerai prinokusio avokado,
1 raudonojo svogūno,
1 nedidelio Pekino kopūsto,
1 v. š. šviežių žaliosios citrinos sulčių,
žiupsnelio druskos ir maltų juodųjų pipirų.

Oranžinius lęšius užmerkite 3–4 valandoms. Jei rinksitės žalius lęšius, galite užmerkti juos iš vakaro. Išmirkusius išskalaukite ir išvirkite. Atvėsusius lęšius, džiūvėsius, smulkintą svogūną ir česnako skilteles, alyvuogių aliejų, vandenį supilkite į elektrinį smulkintuvą ir išmaišykite iki vientisos masės.

Suberkite karį, pagal skonį druskos bei pipirų ir dar išmaišykite. Drėgna ranka formuokite nedidelius maltinukus ir dėkite juos į kepimo popieriumi išklotą skardą. Kepkite 200 laipsnių orkaitėje apie 20 min. Avokadą nulupkite, padalykite į kelias dalis, mėlynąjį svogūną supjaustykite. Suberkite į elektrinį trintuvą.

Įpilkite žaliųjų citrinų sulčių, įberkite pagal skonį druskos, maltų juodųjų pipirų ir sutrinkite. Duonelę per vidurį įpjaukite, užtepkite avokado užtepo, dėkite vieną ar du (priklausomai nuo dydžio) lęšių maltinukus, ant viršaus uždėkite saujelę smulkintų Pekino kopūstų. Su šiais lęšių mėsainiais labai dera rauginti arba marinuoti agurkai. Skanaus!