Geriausiai nuplauna vanduo

Tris keturias savaites trunkantis medžių žydėjimas – aktyvus metas gatvių tvarkytojams, rašoma atsiųstame pranešime spaudai.

„Geriausiai žiedų lipčių nuplauna paprasčiausias vanduo. Jei žiedų prikrito į balkoną, terasą ar ant automobilio, sušluokite juos ir laukite lietaus arba plaukite tiesiog vandeniu, o automobilį vežkite į plovyklą.

Kai žiedeliai krenta ant šaligatvių, žmonės juos sumindo, lieka dėmės – šaligatvis atrodo negražiai. Gatvių valytojai pirmiausia žiedelius sušluoja. Jei numatomas lietus, tuomet jis ir nuplauna šaligatvius, o jei ne, gatves plauname specialia įranga. Reprezentacinėse vietose, pavyzdžiui, Gedimino prospekte ar Katedros aikštėje Vilniuje, jokių dėmių būti negali. Tokias vietas plauname vandeniu aukšto slėgio įrenginiais“, – sako atliekų tvarkymo įmonės „Ekonovus“ Teritorijų priežiūros vadybininkas Viačeslav Kutenko.

Šaligatvius ir gatves nuklojus žiedams ir žiedadulkėms, gatvės valomos kasdien keliomis pamainomis. Tai svarbu daryti ne tik dėl estetinio vaizdo, bet ir dėl žiedadulkėms alergiškų žmonių. Specialios vakuuminės gatvių valymo mašinos visą purvą tiesiog susiurbia.

„Jei žiedai krenta ant želdinių, nieko daryti nereikia, tai natūralus kompostas ir trąša“, – pataria V. Kutenko.

Padaugėjo kenčiančių nuo alergijų

Alergija žiedadulkėms
Foto: Shutterstock


Vaistininkai pastebi, kad šį pavasarį daugiau žmonių kreipiasi dėl paūmėjusių alergijų, nei per praėjusius pandemijos metus.

„Galime tik spėlioti, ar taip nutiko dėl to, kad praėjusį pavasarį buvo karantinas, žmonės vaikščiojo su kaukėmis, o gal dėl to, kad šiais metais pavasaris gana sausas. Lietaus nenuplautos žiedadulkės maišosi su kietosiomis dalelėmis ir kelia problemų jautriems žmonėms.

Pastebime, kad daugėja alergiškų žmonių, dažnam jos prasideda netikėtai – niekada iki tol alergijos neturėjęs žmogus staiga pasidaro jautrus“, – sako „Apotheka“ vaistininkė Dalia Drūlienė.

Pasunkėjęs kvėpavimas, ašarojančios akys, varvanti nosis, čiaudulys, pablogėjusi miego kokybė, galvos skausmai – alergijos simptomai išties vargina.

Išvengti žiedadulkių labai sunku, tačiau vaistininkė alergiškiems žmonėms patariama namuose turėti mažiau minkštų baldų, kilimų, alergiškiems vaikams nerekomenduojama duoti minkštų žaislų, nes juos sunku nuvalyti, o dulkės tik dar labiau kaupiasi.

„Alergijos linkusios sumuotis: jei žmogus yra jautrus žiedadulkėms, laikui bėgant jis gali tapti alergiškas namų dulkėms, naminių gyvūnų kailiui ir panašiai. Apie tai svarbu pagalvoti, kad paskui nebūtų problemų.

Blogiausia, kai žmonės griebiasi savigydos, pradeda vartoti vaistus nuo peršalimo ar slogos, tuomet prasideda medikamentinė sloga. Geriausią gydymo būdą gali parinkti tik specialistas“, – pataria D. Drūlienė.