„Augalams labai svarbi šviesa. Be jos nevyksta fotosintezė. Ir visai nesvarbu, kalbame apie natūralią ar dirbtinę šviesą. Todėl norint palepinti savo vazonines gėles žiemą, kai joms labiausiai trūksta šviesos, gali praversti specialios LED lempos“, – atsiųstame pranešime spaudai patarimais dalinasi prekybos centro internete „Varlė.lt“ produktų vadovas Aivaras Saniukas.

Tinkamai parinkta LED lemputė, gali paskatinti augalų augimą, žydėjimo procesus bei kompensuoti saulės trūkumą. Specialistė dalinasi patarimais, į ką atkreipti dėmesį besirenkant LED lempas augalams ir kaip išsirinkti labiausiai tinkančią.

Kiek šviesos reikia augalams?

LED lempa užtikrina, kad net tamsiausioje patalpoje augalai bus aprūpinti šviesa ir galės augti bei žydėti. Tiesa, net pati intensyviausia LED šviesa nebus tokia stipri, kaip saulės, kurios intensyvumas siekia 32000–100000 liuksų.

Verta atkreipti dėmesį, kad ir augalai yra visi skirtingo pobūdžio, ir kiekvienam gali reikėti skirtingo kiekio apšvietimo. Norint geriau suprasti, kokią lempą pasirinkti, galima augalus išskirti į tris pagrindines grupes.

Augalai, kuriems reikia daug šviesos. Šiai augalų grupei priklauso visi atvirose erdvėse augantys augalai, tai yra: dauguma medžių, palmės, kaktusai, agava, alavijas, sukulentai, bugenvilija, hibiskas ir kiti. Tai augalai, kurių augimui reikalinga intensyvi, mažiausiai 15000–20000 liuksų šviesa, o žydėjimui – 50000. Taip pat šiai grupei galima priskirti didžiąją dalį populiariausių daržovių: paprikas, pomidorus ir kt.

Augalai, kuriems reikia vidutinio apšvietimo. Šiai grupei priklauso augalai, augantys bent iš dalies kitų rūšių pavėsyje. Pavyzdžiui, bromeliados, begonijos, fikusai, filodendrai. Tokiems augalams reikia 10000–20000 liuksų intensyvumo šviesos.

Augalai, kuriems reikia mažai šviesos. Visiems augalams reikalinga šviesa, tačiau yra tokių, kurie gali augti esant nedideliam šviesos kiekiui, pavyzdžiui: chamedorėja, aglaonema, difenbachija. Tokiems augalams užtenka 5000 – 10000 šviesos.

Lempos augalams
Foto: Organizacijos nuotr.

Į ką atkreipti dėmesį, renkantis LED lempą augalams?

A. Saniukas atkreipia dėmesį, kad renkantis LED lempą, reikia žinoti, jog kuo didesnis vatų skaičius, tuo ilgesnės raudonos ir mėlynos šviesos bangos. Augalų daiginimo ir augimo fazėje labai svarbu parinkti optimalų šviesos bangų ilgio spektrą (jis žymimas „nm“).

Norint sėkmingai auginti augalus, reikia žinoti, kad skirtingų spalvų spinduliai, skirtingai gali veikti augalų augimo procesą:

Mėlynos spalvos šviesos spinduliai (400–500 nm spektras) skatina augimą.

Raudonos spalvos šviesos spinduliai (400–500 nm spektras) paspartina augimo, žydėjimo ir augalų dauginimosi procesus. Tai patys svarbiausi fotosintezės metu spinduliai.

Žalios spalvos šviesos spinduliai (525–540 nm spektras). Augalai sugeria nedaug šios spalvos šviesos, todėl pastebimi efektai pasiekiami maišant baltą, mėlyną ir raudoną šviesą.

Ultravioletiniai spinduliai (UVb, 280–320 nm spektras ) – pagerina augalų pigmentaciją augimo laikotarpiu, paspartina medžiagų apykaitą ir apsaugo juos nuo kenksmingų vabzdžių.

Kaip apšviesti augalus LED lemputėmis?

Jei lemputės bus dvigubai aukščiau už augalą, jos apšvies didesnį plotą, tačiau pats augalas gaus keturis kartus mažiau šviesos.

„Kuriant žiemos sodą savo namuose, pravartu prisiminti, kad lemputė privalo šviesti iš viršaus. Jei ji bus pastatyta kitoje pozicijoje, pavyzdžiui, iš šono, tikėtina, jog augalas, siekdamas šviesos, augs kreivai. LED lemputės padeda palaikyti vasaros dvelksmą namuose, net tada, kai už lango niūru ir šalta“, – pataria A. Saniukas.