31 m. moteris, kuri anksčiau dirbo valymo versle, jau dabar, be kitų daiktų, turi sukaupusi 60 pakelių pieno, 800 sauskelnių ir 500 skalbyklės tablečių.

Įdomu tai, kad didžiulės maisto ir valymo priemonių atsargos jai tekainavo 300 svarų (apytikriai 330 eurų) – moteris išmaniai moka naudotis nuolaidomis ir kuponais.

Ji yra viena iš trijų mamų, kurios sutiko „Fabulous“ parodyti savo sukauptas atsargas.

Karantiną įvedant daugybėje šalių, vis daugiau žmonių skuba į parduotuves pirkti papildomų maisto produktų ir kitų būtinųjų prekių tam atvejui, jei kartais reikėtų izoliuotis.

„Turiu 40 atsarginių dantų šepetukų“

31 m. Tess Giddings, kuriai anksčiau priklausė valymo paslaugų įmonė, augina 13 m. Jacobą, 11 m. Savannah, aštuonerių Zioną, septynerių Amiah, 4 m. dvynius Nevaeh ir Hezekiah ir dvejų metų Levi. Moteris prisipažino, kad tualetinio popieriaus, konservuoto maisto, makaronų ir kt. atsargas kaupė devynis mėnesius, tačiau teišleido 300 svarų (apytikriai 330 eurų).

„Aš visada buvau kaupėja, man buvo svarbu žinoti, kad namuose visada yra atsargų, kurių prireikus užtektų bent dviem savaitėms. Kadangi esu mama, man svarbu būti viskam pasiruošusiai.

Vos išgirdusi apie koronavirusą, po truputį ėmiau pirkti papildomas maisto ir kitas prekes, ir dabar namuose turimų atsargų mūsų šeimai užtektų bent mėnesiui. Didžiuojuosi, kad man tai tekainavo 300 svarų (330 eurų) plius čekius ir kuponus.

Šiuo metu turiu bent 60 pakelių ilgai negendančio pieno, daugiau nei 800 sauskelnių, 12 pakų makaronų (vieno pako užtenka visai mūsų šeimai), dešimtis stiklainių makaronų padažų, didžiulių pakų dribsnių, daugybę užkandžių iš džiovintų vaisių ir kt.

Turime dešimtis skardinių keptų pupelių, konservuotų vaisių, aštuonis butelius pomidorų padažo ir ne mažiau nei 40 pakelių ilgai galiojančių sulčių.

Taip pat sukaupiau 12 tualeto valiklių, 500 tablečių skalbimo mašinai, dešimt buteliukų indų ploviklio, 12 butelių dezinfekuojančio skysčio, 12 buteliukų šampūno, tualetinio popieriaus, popierinių rankšluosčių ir muilo.

Tarp atsargų netgi turime 40 dantų šepetukų.

Vietoje to, kad panikuočiau, aš po truputį už geriausią kainą pirkau produktus, iš kurių, žinau, galėsiu pagaminti paprasčiausių patiekalų, taip pat valymo priemonių, kurių mums prireiks.

Vis dėlto atsargų kaupimas reikalauja nemažai pastangų. Kasdien ne mažiau nei valandą internete tikrindavau prekių kainas skirtinguose prekybos centruose ir sudarinėjau sąrašus, kokius produktus kur pirkti. Prekes su nuolaidomis pirkdavau dideliais kiekiais, taip pat naudojausi sukauptais kuponais ir nuolaidomis, lojalumo kortelių taškais ir pasiūlymais „du už vieno kainą“.

Visą laiką prie savęs turiu valgiaraščio planą, ir visada žinau, ko jau turiu namuose užtektinai, o ko trūksta. Taip po truputį ir sukaupiau nemenkų atsargų.

Kai kažką sunaudojame, įtraukiu tai į sąrašą „papildyti atsargas“, ir kitą kartą būdama parduotuvėje nuperku.

Aš pati iš namuose turimų produktų gaminu makaronų padažus ir juos užšaldau, perku didelius kiekius maltos mėsos, vištienos šaldymui arba gaminimui.

Niekada nebėgčiau į parduotuvę iš panikos ir neprisipirkčiau kas po ranka pakliūva. Tai yra išlaidavimas, pažįstu žmonių, kurie šitaip išleidžia šimtus svarų, bet grįžę iš parsineštų produktų nesugeba pasigaminti jokio padoraus patiekalo.

Aš sukauptų prekių atsargas saugau po laiptais, spintose ir garaže. Man labai svarbu, kad viskas būtų tvarkingai išdėliota, kad aš iškart pamatyčiau, kas pasibaigė, o ko dar yra.

Pas mus namuose visada yra šių produktų atsargų mėnesiui: miltų, džiovintų vaisių ir riešutų, miltų mišinių pyragams, šaldytų daržovių ir konservuotų daržovių skardinėse. Pastarąjį pusmetį kauptos atsargos man tekainavo 300 svarų (apytikriai 330 eurų).

Kas savaitę papildomai išleidžiu 130 svarų (apytikriai 140 EUR) maistui ir kitoms savo šeimos – vyro Chriso, kuris yra inžinierius, ir kuriam 40 m., bei septynių vaikų reikmėms.

Kai kam nors pasakau, kiek per savaitę išleidžiu devynių asmenų šeimai, įskaitant ir atsargų papildymą, juos šokiruoja, kad tiek mažai, bet mūsų namuose niekas nešvaistoma.

Visos mano turimos atsargos bus sunaudotos – aš tiksliai žinau, kur ką naudosiu. Turiu receptų ir valgiaraščių sąrašus, tad žinau, kad jei mums tektų izoliuotis, galėsiu savo šeimą ir toliau sveikai maitinti iš namuose turimų produktų“, – pasakojo moteris.

Mano patarimai

Ji pateikė ir patarimus, kaip pigiau apsieiti perkant maistą bei kaupiant atsargas.

„Pasitikrinkite spinteles, susirašykite, kokių produktų jose turite, suplanuokite paprastą valgiaraštį iš šių produktų ir pirkite tik tai, ko dar trūksta.

Visada turėkite sąrašą pasibaigusių atsargų ir jas papildykite. Išnaudokite nuolaidas, lojalumo korteles ir akcijas.

Aš taip pat naudojuosi „Amazon Prime“ ir kitomis platformomis ir gaunu nuolaidų, kai perku didelį kiekį maisto produktų ar valymo priemonių.

Feisbuke taupymo grupės taip pat padeda gauti prekių geromis kainomis. Skirkite laiko paieškoms ir galėsite sukaupti atsargų neišleisdami per daug pinigų.

Paskambinkite draugams ir susitarkite kartu įsigyti produktų dideliais kiekiais – taip bus pigiau.
Keiskitės su draugais tais daiktais, kurių jums nereikia, į tuos, kurių jiems nereikia.

Mano valgiaraštyje dominuoja dribsniai – pusryčiams, namuose pagaminti užkandžiai – dienai, sumuštiniai ar sriubos pietums ir makaronų ar ryžių patiekalai vakarienei.

Stengiuosi į patiekalus pridėti lęšių, pupelių ir kitų ankštinių daržovių. Visus receptus išsisaugau telefone ar nešiojamajame kompiuteryje.

Aš didžiuojuosi savimi, kad man pavyksta išmaitinti savo šeimą per daug neišlaidaujant. Taip pat nejaučiu nerimo dėl to, kaip mums reikės išgyventi, jei parduotuvių atsargos ištuštėtų.

Mano vyras Chrisas mano, kad niekas kitas visoje Britanijoje nemoka taip taupyti, kaip aš, todėl nesikiša, kai tikrinu atsargas ar rašausi sąrašus. Mes gyvename iš vienos algos, ir esame įrodymas, kad net ir neturint didelio biudžeto, galima sukaupti atsargų“, – džiaugėsi 7 vaikų mama.

„Išlaidas maistui sumažinau 75 proc.“

26 m. Catherine Norman yra ištekėjusi ir turi dvejų metų dukrą Macie. Moteris dirba rinkodaros vadybininke.

Ji prisipažino, kad mėgsta iš anksto pasigaminti maisto ruošinių ir šiuo metu turi pasiruošusi bent 150 patiekalų savo šeimai – tai reiškia, kad jie galėtų mėnesį maitintis tuo, ką turi namuose, neidami į parduotuvę. Ir visa tai jai tekainavo 150 svarų (apytikriai 165 eurų).

„Aš jau septynerius metus gaminu maisto ruošinius. Taip mane išmokė mama, ji taip pat mane išmokė nuolat ieškoti nuolaidų ir geros kainos, tad ir išsikėlusi iš jos namų aš stengiuosi kuo mažiau išleisti maistui.

Išgirdusi pranešimus apie koronavirusą, aš keturis kartus padidinau maisto ruošinių atsargas šaldikliuose – šiuo metu turiu sukaupusi 150 patiekalų ir desertų.

Vištieną perku urmu, su nuolaida iš vietinės gamyklos – už 20 svarų gaunu šešis kilogramus vištienos, kurios užtenka trims mėnesiams, nes ruošinius iš vištienos visada gaminu su pupelėmis ir daržovėmis.

Prekybos centre lankausi vakare, nes tokiu metu galiu su nuolaida gauti maltos mėsos, kurios galiojimas tą dieną baigiasi.

Šį mėnesį gavau tris kilogramus maltos mėsos už 15 svarų (apytikriai 17 eurų) ir iškart grįžusi pasigaminau iš jos maisto ruošinių bei juos užšaldžiau.

Į 250 maltos mėsos įtarkuoju kilogramą morkų – mišinį naudoju kaip įdarą piemenėlių pyragui, taip pat Bolonijos padažui.

Mes netgi nusipirkome visą lašišą, paprašėme ją išdarinėti ir pašalinti kaulus, ir susipjaustėme ją į 20 porcijų žuvies pyragams bei kitiems patiekalams.

Iš vienos 250 g skardinės tunų konservų, žirnelių, kukurūzų ir bulvių aš pagaminau dešimties žuvies kepsnelių ruošinius.

Nusipirkusi mėsos už 40 svarų (apytikriai 44 eurų) aš pagaminau daugiau nei 100 porcijų ruošinių, ir mėsos liko dar kokioms šimtui porcijų.

Produktus, kurių nesunaudoju, aš užšaldau iki kito karto, kol vėl gaminsiu ruošinius. Planuoju pasikviesti draugus ruošinių gamybai, kad mes vieni kitiems padėtume papildyti maisto atsargas.
Turiu programėlę „2Good to Go“, kuri padeda rasti vietines parduotuves, kuriose yra besibaigiančio galiojimo vaisių ir daržovių.

Vietos prekybos centre už 3 svarus (apytikriai 3,3 eurų) nusiperku didžiulę dėžę daržovių, iš kurių po to gaminu maisto ruošinius ir sudedu į šaldiklį. Niekada nieko neišmetu“, - pasakojo moteris.

Mano patarimai

Ji teigė, kad daugelis galėtų pasigaminti paruoštukų.

„Dauguma žmonių spintelėse turi užtektinai maisto produktų, kad iš jų ir papildomai urmu įsigytos mėsos pasigamintų paprastų patiekalų ruošinių bent dviem savaitėms.

Ištraukite iš spintelių visus produktus, susirašykite, ko turite, ir tada sugalvokite, ką iš jų galite pasigaminti.

Feisbuke yra maisto ruošinių gamybos (angl. „batch cooking“) grupių – semkitės idėjų jose. Pasiruoškite šaldymui skirtų indų ir atlaisvinkite vietos šaldiklyje.

Galite gaminti su draugais – susineškite turimus produktus, ir organizuokite grupinio gaminimo dieną. Kelias pastarąsias savaites kiekvieną savaitgalį šešias valandas skirdavau gaminti maisto ruošiniams – skubėjau jų prigaminti kuo daugiau.

Prisiruošiau įvairių vištienos ir žuvies patiekalų, makaronų patiekalų ir troškinių.

Pirkdama maistą su nuolaidomis ir naudodama įvairias programėles sugebėjau 75 proc. sumažinti mūsų išlaidas maistui.

Aš sugebu pagaminti 150 porcijų ir užšaldyti jas kartu su keliomis dešimtimis maišelių apvirtų daržovių, teišleidusi mažiau nei 150 svarų (apytikriai 165 eurų). Savo dukrai pagaminau 40 porcijų kūdikių maisto iš trintų daržovių.

Taip pat prigaminu ir užšaldau sūrio pyrago, tad mes turime ir deserto. Šiuo metu maisto ruošinių turiu ne savaitei, bet mėnesiui. Prisipirkau ryžių, makaronų ir valymo produktų su nuolaida, taip pat turiu sukaupusi dukrai 500 sauskelnių ir tūkstantį drėgnų servetėlių“, - didžiavosi mama.

„Aš nepanikuoju, aš esu pasiruošusi“

26 m. Heidi Parish iš Norfolko augina dvejų metų Willow, metų Arią ir aštuonių mėnesių Edeną. Moteris turi sukaupusi 1400 sauskelnių ir drėgnų servetėlių – šias atsargas ji sukaupė per mėnesį, ir joms išleido 200 svarų (apytikriai 220 eurų).

„Gyvenu su partneriu Declanu Flaherty – jam 28 m. ir jis dirba ūkio prižiūrėtoju. Mes turime griežtai laikytis biudžeto, todėl man svarbu sukaupti atsargų, kurių užtektų mums ir vaikams.

Neperku iš panikos. Vaikais turiu rūpintis ir dieną, ir naktį, todėl labai svarbu, kad visada būčiau viskam pasiruošusi. Kai 2019 m. gimė mano sūnus Edenas, jam buvo diagnozuotas sepsis ir B grupės streptokokas. Jis gali valgyti tik tam tikrą maistą ir kūdikių mišinuką, tad sukaupiau mišinuko miltelių, kurių jam užteks šešioms savaitėms.

Namuose jau anksčiau turėjau penkis pusės litro talpos butelius rankų dezinfekavimo skysčio. Be to, turiu 1400 sauskelnių ir daugiau nei 1000 drėgnų servetėlių, kuriuos nusipirkau su nuolaida ar per išpardavimus.

Mama ir tėtis išmokė mane, kad svarbu turėti atsargų, ir pirkti maistą didesniais kiekiais – taip susitaupo.

Per paskutines tris savaites aš užsisakiau tris padėklus mėsos, kiekvieną už 50 svarų (apytikriai 55 eurus) – jų mums užteks trims mėnesiams.

Dabar stengiuosi prigaminti iš šios mėsos ruošinių, kurių mums užtektų šešiems mėnesiams.
Į Bolonijos padažą papildomai pridedu ryžių ir daržovių, tad už penkis svarus užšaldau septynias porcijas ir pamaitinu penkių asmenų savo šeimą.

Vakar, pavyzdžiui, pagaminau troškinį, sunaudojusi tik aštuonias dešreles, pridėjusi kruopų ir daržovių. Po vakarienės liko dar septynios troškinio porcijos, kurias užšaldžiau, taigi, viena porcija tekainavo 50 pensų (apytikriai 0,55 euro). Turiu didelį šaldiklį su užšaldytais patiekalais, daržovėmis ir mėsa“, - dalijosi Heidi.

Mano patarimai

Moteris patarė ne tik dėl maisto, bet ir dėl drabužių laikymo.

„Peržiūrėkite, ką turite. Apskaičiuokite, kiek ko jums reikia savaitei, ir padauginkite iš keturių.

Sąrašą išsisaugokite telefone, ir prieš pirkdami visada patikrinkite kainas.

Suformuokite apsiperkančių draugų grupę, kad galėtumėte pasiskirstyti ir pirkti produktus skirtingose vietose pagal geriausią kainą.

Įsigykite atskirą didelį šaldiklį.

Paskirkite vietą paltams, striukėms ir batams, pastaruosius kas vakarą nuvalykite.

Kiekvieną savaitę apsilankau pas didmenininkus, telefone sutikrinu produktų kainas skirtinguose prekybos centruose, sužiūriu kiekvieną prekę.

Viską susirašau į sąrašus ir tai reiškia, kad perku tik tai, ko pritrūkstu.

Kaupdama atsargas, pirkdama dideliais kiekiais ir gamindama maisto ruošinius pamaitinu mūsų penkių asmenų šeimą ir apsirūpinu valymo priemonėmis bei sauskelnėmis už 50 svarų (apytikriai 55 eurus) per savaitę.

Prekių paieškoms, kainų lyginimui skiriu penkias valandas per savaitę. Tai ne panika, tai tėra pasiruošimas. Net jei negalėsiu išeiti iš namų tris mėnesius, turėsiu kuo maitinti savo šeimą“, – sakė ji.

„Kai mano močiutė mirė, ji turėjo maisto atsargų dar nuo šeštojo praėjusio amžiaus dešimtmečio“

Lee Johnson, buvusi grožio salono darbuotoja, turi sukaupusi maisto, medikamentų ir net augintinių maisto, kurių jos šeimai užteks šešioms savaitėms.

„Masinio chaoso prekybos centruose vaizdai mane išmušė iš pusiausvyros. Toks vaizdas, kad žmonės perka masiškai viską iš eilės, negalvodami, kaip sunaudos.

Aš sergu autoimunine liga, taip pat ir vilklige, tad galiu valgyti tik produktus be glitimo. Nuo tada, kai Britanijai smogė koronavirusas, man teko nebelankyti universiteto, nes mano imuninė sistema per silpna.

Bandžiau eiti į viešumą su kauke, bet pamačiusi, kaip staigiai koronavirusas išplito Italijoje, ėmiau per daug stresuoti ir nerimauti, tad dabar mokausi iš namų.

Tačiau aš ir iki šiol buvau linkusi turėti namuose atsargų – mane taip gyventi išmokė mama ir močiutė.

Kai mano močiutė mirė sulaukusi 85 m., jos namuose buvo maisto skardinių dar nuo šeštojo praėjusio amžiaus dešimtmečio. Tad būti viskam pasiruošus man yra įprasta.
Per pastarąsias keturias savaites papildomai išleidau 100 svarų (apytikriai 110 eurų) per savaitę, kad pripirkčiau maisto savo šeimai, kurio užtektų mėnesiui – pusantro.

Mano vyras Jeffas (45 m.), kuris yra statybininkas, mūsų dukros Hannah (16 m.) ir Amber (15 m.) bei du mano vyro vaikai padeda man sudarinėti produktų sąrašus ir sutvarkyti viską namuose taip, kad turėtume vietos atsargoms.

Aš perku produktus dideliais kiekiais, užsisakau per „Amazon Prime“ ir ilgas valandas internete ieškau geriausių pasiūlymų, taip pat naudojuosi lojalumo kortelių nuolaidomis.

Turiu sukaupusi 20 didžiulių pakų makaronų be glitimo, 10 didžiulių pakų dribsnių be glitimo, taip pat kelias dešimtis makaronų padažų be glitimo. Šių produktų mums gali užtekti trims mėnesiams. Skoniui paįvairinti ir suteikti patiekalams daugiau maistingumo, turiu šaldytos mėsos ir šaldytų daržovių.

Vaisius ir daržoves perku iš didmenininkų, o tai, kas netelpa į šaldytuvą, supjaustau ir užšaldau – taip užtikrinu, kad niekas nebūtų išmesta.

Iš didmenininkų nusipirkau didelius kiekius javainių vaikams, taip pat konservuotų vaisių, makaronų ir ryžių. Turiu dviejų litrų stiklainių su grietine, dviejų litrų kečiupo butelių ir didelius kiekius prieskonių.

Už 100 svarų (apytikriai 110 eurų) nusipirkau mėsos iš vietinio mėsininko, kuris siūlo geras nuolaidas – jos mums, šešių asmenų šeimai, užteks dviem mėnesiams.

Urmu nupirkau dešimties kilogramų pakuočių šunų ėdalo – jo užteks šešioms savaitėms. Augintinių taip pat negalima pamiršti.

Internetu iš didmenininkų pirkau namų valymo reikmenų ir 400 tualetinio popieriaus rulonų.
Viską turiu sąrašuose, tai mums padeda neviršyti biudžeto, ir nereikia pirkti iš panikos.
Turiu kaukių, pirštinių, dezinfekcinio skysčio visai šeimai, o vaikai savo kuprinėse turi būtinųjų priemonių rinkinius.

Visi esame pasiruošę ligai, jei ji mūsų neaplenktų. Man labai svarbu būti ramiai dėl savo ir namiškių gerovės“, – neslėpė moteris.

Mano patarimai

Ji patarė žmonėms, taip pat negalintiems vartoti glitimo.

„Jei jūs nevartojate glitimo, susitarkite su panašaus likimo draugais pirkti produktus be glitimo kartu – perkant didesniais dideliais kiekiais, bus pigiau.

Paprašykite šeimos gydytojo išrašyti vaistų iš anksto.

Aplankykite pagyvenusius kaimynus ir paklauskite, ar jiems nieko nereikia.

Susiburkite su draugais, turinčiais augintinių, kad galėtumėte pirkti ėdalą didesniais kiekiais už geresnę kainą“, - priminė moteris.