Patarimais ir idėjomis, kaip „asfalto vaikams“ iki rudens tapti tikrais gamtos žinovais ir mylėtojais, pranešime spaudai dalijasi pedagogė Renata Trumpokais, Vilniaus „Šiaurės licėjaus“ pradinio ugdymo mokytoja.

1. Gamta – geriausias mokytojas

R. Trumpokais patirtis rodo, kad vaikai iš prigimties yra smalsūs, nuolat uždavinėja įvairius klausimus ir ieško į juos atsakymų. Gamta – neišsenkantis klausimų šaltinis, ir suaugusiojo vaidmuo yra padėti vaikui į juos atsakyti.

„Mokytojas ne visada turi būti žinių šaltinis, kartais jam užtenka tapti vaiko vedliu, padedančiu nukreipti jo dėmesį į gamtoje vykstančius procesus ir jam pačiam atrasti atsakymus į rūpimus klausimus. Taip yra palaikoma vidinė vaiko motyvacija. Būna, kad parodai vaikams augalą ar vabzdį, o vėliau jie įvairiais būdais patys savarankiškai ieško daugiau informacijos apie naujai pamatytą gamtos reiškinį. Taip mokymasis lauke įgauna tęstinumą“, – sako R. Trumpokais.

2. Tapkite gamtos tyrinėtojais!

Pasak pradinio ugdymo mokytojos, įsidėmėti naujus dalykus padeda iškeltas tikslas. Liepos mėnesį stovyklaujantiems vaikams kiekvienai savaitei yra suplanuotos atskiros gamtos pažinimui skirtos temos – medžiai, paukščiai, gyvūnai ir kt. Toks mokymosi formatas nuteikia vaikus gilesniam gamtos pažinimui. Vaikas, žinodamas, į ką dabar sutelkti dėmesį, ir tuo pat metu gaudamas daug papildomos informacijos, labiau įsitraukia ir dažnai savo žiniomis pranoksta suaugusiųjų lūkesčius.

„Net ir didelis miestas, toks kaip Vilnius, nėra kliūtis gamtos pažinimui. Užtenka pasirinkti tinkamą vietą kiekvienam gamtos reiškiniui pažinti. Pavyzdžiui, kai manęs paklausia, kaip miesto vaikui pažinti medžius, – tai tikrai nėra sunki užduotis, tereikia apsidairyti aplinkui ir tyrinėjimą pradėti nors ir nuo arčiausiai augančio medžio.

Stovykloje tapę gamtininkais ir paėmę į rankas didinamuosius stiklus ir kitas priemones, keliausime į ekspediciją po mišką, kur tyrinėsime medžius, uogas, grybus ir kt. Būnant gamtoje svarbu vaikams leisti atrasti patiems ir stebėti, į ką daugiausiai vaikai kreipia dėmesį – tai ir yra geriausia tema savaitei“, – sako „Šiaurės licėjaus“ mokytoja.

3. Blogu oru pasikvieskite gamtą į namus

Lietinga ir kartais nenuspėjama lietuviška vasara – visai ne kliūtis gamtos pažinimui. Ir tokiems dalykams galima pasiruošti!

„Per lietų, kai buvimas lauke tampa pernelyg sudėtingas net dėvint guminius batus, gamtą galima atsinešti į klasę ar namus. Su žaliais ir džiovintais lapais, gėlėmis, kankorėžiais, gilėmis vaikai gali kurti, skaičiuoti, žaisti žaidimus. Licėjuje tam net turime kūrybinių dirbtuvių kampelį, kur mažieji visada po ranka ras visas reikalingas priemones ir nemažai gamtos gėrybių, kurių dažnai patys su dideliu entuziazmu prirenka“, – dalijasi R. Trumpokais.

4. Saugumas – pirmiausia!

Gamta taip pat gali būti ir kupina pavojų, ypač kai vaikas nežino, kaip elgtis tam tikrose situacijose. „Šiaurės licėjaus“ mokytoja pataria tėveliams nepamiršti pagalvoti apie tai, ką turėtų žinoti kiekvienas vaikas prieš išeidamas pasivaikščioti į mišką, lauką ir kt.

„Stovyklos metu išgyvenimo gamtoje mokysimės kartu su skautais, kurie pamokys, kaip dera elgtis su ugnimi, prie vandens, kaip saugiai stovyklauti ir kt. Taip pat turėsime edukacinę pamoką su Kinologų asociacija. Jos atstovai paaiškins, kaip saugiai elgtis su šunimi, kaip išvengti pavojaus, dalysis su vaikais naudingais patarimais“, – teigia R. Trumpokais.

5. Tiesiog būkite vaikui pavyzdžiu

Mokytoja R. Trumpokais atkreipia dėmesį, kad svarbu vaikams rodyti teigiamą pavyzdį ir patiems daugiau laiko leisti gamtoje.

„Vaikai yra labai imlūs, ir pagrindinis jų pavyzdys – suaugę žmonės. Jei norime, kad vaikai pradėtų daugiau laiko leisti gamtoje ir ją tyrinėtų, visų pirma turime patys tai daryti, rodyti pavyzdį. Net paprastas buvimas gamtoje gali tapti šeimos tradicija. Pavyzdžiui, kiekvieną šeštadienį aplankykite vis naują vietą gamtoje, eikite pasivaikščioti, surenkite iškylą. Stovyklos metu kasdien bus organizuojamos veiklos lauke, kur vaikai galės patirti džiaugsmą būnant gamtoje“, – teigia pradinio ugdymo mokytoja.

Pasak mokytojos, buvimas gamtoje gali tapti smagia edukacija, ypač vasarą. Tai puikus metas ją patirti poilsiaujant. „Šiaurės licėjus“ veiks visą vasarą, o jame organizuojamos stovyklos yra atviros net ir šios mokyklos nelankantiems vaikams.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)