Pakankamai neišsimiegantys ir sudėtingose šeimose gyvenantys vaikai užaugę dažniau piktnaudžiauja alkoholiu ir marihuana.

Vaikystėje būtina gerai išsimiegoti

Pakankamai neišsimiegantys ir sudėtingose šeimose gyvenantys vaikai užaugę dažniau piktnaudžiauja alkoholiu ir marihuana. Tai nustatė Pitsburgo universiteto (JAV) psichologai, pastarąjį dešimtmetį Pensilvanijos valstijoje stebėję apie 300 vaikų gyvenimą. Tėvai sutiko, kad tyrėjai įvertintų jų dešimtmečių atžalų miego sąlygas, ėjimo miegoti laiką ir kt.

Praėjus dešimčiai metų mokslininkai susitiko su jau suaugusiais tyrimo subjektais. Buvo įvertinta jų gyvenamojo rajono kokybė, gaunamos pajamos, išsilavinimo lygis ir kiti veiksniai, galintys skatinti alkoholio ir narkotikų vartojimą.

Paaiškėjo, kad miego trukmės ir polinkio svaigintis ryšys išties egzistuoja – vidutiniškai miego trūkumo paauglystėje kiekviena valanda 20 proc. padidino priklausomybę narkotikams ir alkoholiui suaugus. Be to, tai atitinkamai atsiliepė ir amžiui, kada jaunuoliai pirmą kartą išbandydavo kvaišalus ar svaigalus. Panašias pasekmes sukėlė ir miego kokybė – kuo ji buvo blogesnė, tuo anksčiau tiriamieji paragaudavo alkoholio, o studijų metais dažniau vartodavo marihuaną.

Šio fenomeno priežastys dar nėra aiškios. Tačiau mokslininkai pabrėžia, kad į reiškinį būtina atkreipti dėmesį vaikų gydytojams, socialinės pagalbos tarnyboms ir tėvams siekiant stabdyti narkomanijos ir alkoholizmo plitimą.

Šioms priklausomybėms susiformavus su jomis būna labai sunku kovoti. Todėl geriau pasirūpinti, kad vaikai pakankamai ir kokybiškai išsimiegotų. Tyrimo rezultatai buvo paskelbti žurnale „Drug and Alcohol Dependence“.

Turintys antsvorio dažniau rūko

Žalingos priklausomybės rizika didėja ir nutukusiems vaikams – tiesa, ne alkoholiui ir narkotikams, o rūkymui. Tai parodė anksčiau atliktas kitas amerikiečių tyrimas pagal Kalifornijos universiteto Los Andžele integruotą piktnaudžiavimo narkotinėmis medžiagomis programą. Jos metu buvo remtasi Nacionalinio paauglių sveikatos tyrimo, kuriame 1995–2001 metais dalyvavo per 15 tūkst. vaikų, duomenimis.

Mokslininkai tris kartus fiksavo dalyvių fizinę ir psichinę sveikatą, o kartu – kūno masės indeksą, priklausomybę nuo nikotino, alkoholio ir marihuanos. Buvo nustatytas akivaizdus ryšys tarp antsvorio ir nutukimo vaikystėje ir nuolatinio rūkaliaus statuso. Guodžia bent tai, kad tokie paaugliai potraukį alkoholiui ir marihuanai jautė ne daugiau nei normalų svorį turintys bendraamžiai. Tyrimo rezultatai buvo paskelbti „American Journal of Health Behavior“.

Mokslininkų nuomone, turintys svorio problemų paaugliai dažniau rūko, nes yra nepatenkinti savo išvaizda. Rūkydami jie stengiasi pagerinti savo socialinį statusą ir socialinius ryšius. Be to, paaugliams aromatizuotos ir elektroninės cigaretės yra gana lengvai prieinamos.

Tyrėjai pabrėžė, kad daugybė antsvorio turinčių vaikų tiki, jog rūkymas sumažina apetitą ir gali padėti numesti svorio. Daugybė tyrimų įrodė, kad tai yra mitas. Be to, rūkantys žmonės dažniau vartoja greitąjį maistą.