Miegas kūdikiams reikalingas kaip organizmo pusiausvyros faktorius, miegant išsiskiria daugiau augimo hormonų, vystosi smegenys ir kūnas.

Fiziologinė naujagimių miego norma yra 16-20 valandų per parą. Jas gali išmiegoti nereguliariai nuo kelių minučių iki kelių valandų. Vėliau mažyliai miega po 3-4 valandas, tarp miego periodų būdraudami maždaug 1 valandą. Šis ritmas tęsiasi nepaisant dienos-nakties kaitos. Krūtimi maitinami kūdikiai miega trumpiau (2-3 valandas), nei maitinami dirbtinu pienu (3-4 valandas).

2-4 mėnesių kūdikiai yra gana aktyvūs miego metu: jie šypsosi, rodo įvairias grimasas, juda. Tai normalu, o kūdikio miegas yra pilnavertis.

Paaugę 6 mėnesių kūdikiai gali išmiegoti visą naktį ir nebereikalauti naktinio maisto. Tačiau maždaug pusė jų ir toliau trumpam keliasi naktį nuo 4 iki 6 kartų.

Mažai miegantis vaikas

Tačiau pasitaiko atvejų, kai mažas vaikelis nuo prigimties miega tik 12 valandų. Ir tas valandas miega su ilgomis pertraukomis, ne tuo pačiu paros metu, todėl tėvai negali išsimiegoti ir pervargsta.

Kai mažai miegantis vaikas būna aktyvus, domisi aplinka, švelnus ir draugiškas, kol mažylis laimingas ir linksmas, jis neserga. Pergyventi dėl kūdikio miego stokos nereikia.

Pradėjęs vaikščioti vaikas gali miegoti įvairiai. Kai kurie „nemiegaliai“ nenori miegoti dienos metu ir ryte anksti prabunda. Jei vaikas miega mažiau nei 8 valandas per parą, tai gali būti pavojinga. Ką daryti, –nerimauja jauni tėvai. Pripraskite, kad jūsų kūdikis mažai miega jau nuo pirmų dienų , – pataria specialistai. Taigi:

– jei kūdikis naktį prabunda ir verkia, prieikite, nuraminkite. Kai nustoja verkti, pabūkite su juo, kad jis nesijaustų vienišas.

– prie jo lovos padėkite žaislų, atsigerti, kad prabudęs vaikas visa tai pasiektų ir turėtų kuo užsiimti.

– niekada neduokite vaikui raminančių, jei jų neskyrė gydytojai.

– pasirūpinkite, kad miegamasis būtų šiltas, ir prabudęs vaikas nesušaltų.

– norėdami nubausti vaiką, niekada neguldykite jo į lovytę, kad miegas nekeltų asociacijų su baime. Vaikas dar labiau nenorės eiti miegoti.

Būna atvejų, kai vaikas miegodamas klajoja po namus. Jo akys atmerktos, tačiau nieko nemato, nesupranta, kas jam sakoma. Tai pavojinga dėl galimų traumų. Tokiu atveju nesistenkite jo pažadinti, švelniai nuveskite į lovą. Nuraminkite. Jei šie atvejai kartojasi, kreipkitės į gydytoją.

Pasitaiko, kai vaikas kenčia dėl nemalonių sapnų ar nakties košmarų. Prabunda klykdamas, raudodamas. Jo akutės atvertos, tačiau nesupranta ką jūs sakote. Nakties košmarus gali sukelti daug priežasčių: gal atsigulė pervargęs, persivalgęs, gal dieną išsigando.

Rimtos košmarų problemos yra aukšta temperatūra, užsikimšusi nosis, ausies skausmas, pilvo diegliukai ir kitos. Jas reikės spręsti su gydytojo pagalba. Jei mažylis pradėjo klykti per miegus, skubiai prieikite prie jo, uždekite šviesą, nuraminkite. Pabūkite su vaiku, kol jis vėl užmigs.

Mieguistumas

Mieguistumas normaliam judriam vaikui gali būti karščiavimo ar temperatūros nukritimo žemiau normos požymis. Temperatūra paprastai matuojama pažastyje, rečiau – tiesiojoje žarnoje, pastarasis būdas labiau tinka naujagimiams, kūdikiams ar vaikams iki 3 metų amžiaus.

Vyresniems nei 5 metų vaikams temperatūrą matuoti galima ir burnoje tam skirtais termometrais. Normali vaiko kūno temperatūra pažastyje yra iki 37,2˚C, tiesiojoje žarnoje – iki 38˚C, o burnoje – iki 37,4˚C. Per parą kūno temperatūra gali svyruoti 0,8–1˚C.

Aukštą temperatūrą mažinkite specialiai vaikams skirtais vaistais, kurių sudėtyje yra skirtingų veikliųjų medžiagų.

Mieguistumas gali pasireikšti dėl skysčių trūkumo, paveikus raminantiems vaistams, sergant cukriniu diabetu, sutrikus kepenų ar inkstų veiklai.

Jei vaikas mieguistas, bet geros nuotaikos, gerai valgo, temperatūra normali, nesijaudinkite. Tačiau jei pastebite ligos požymių, kvieskite medicininę pagalbą. Jei vaikas vemia, viduriuoja, laukdami medicininės pagalbos, girdykite vandeniu. Išsiaiškinkite, ar vaikas nesusimušė galvos. Pauostykite, ar iš burnos nėra acetono kvapo, būdingo cukrinio diabeto pablogėjimui. Visa tai pranešite gydytojui.