Vilniaus Universiteto ligoninės Santaros klinikų urologas Aivaras Grybas sako, kad lytinis aktas gali neįvykti dėl daugelio šalutinių priežasčių – netinkamo gyvenimo būdo, streso, lėtinio nuovargio, blogo nusiteikimo ar kitų ligų pasekmių. Prastas seksualinis gyvenimas neretai tampantis poros skyrybų priežastimi, stipriai veikia ne tik vyro, jo partnerės, bet ir visos šeimos gyvenimo kokybę.

Straipsnyje rasite gydytojo patarimus, kaip pagerinti erekciją, kaip maitintis ir gyventi bei kokius natūralius, skatinančius erekciją, augalus pasitelkti vyrams, norintiems praktikuoti aktyvų lytinį gyvenimą.

Daugėja jaunų vyrų, jaučiančių erekcijos sutrikimus

„Harvardo universitetas padarė studiją, kurios metu apklausti 5000 vyrų. Nustatyta, kad virš 40 metų erekcijos sutrikimais skundėsi 13,4 proc. vyrų, virš 50 metų – 23,5 proc., virš 60 metų – 30 proc. vyrų. Nors su amžiumi šie sutrikimai didėja, tačiau pastebime, kad daugėja jaunesnių vyrų, kalbančių apie erekcijos disfunkciją. To priežastys nėra iki galo aiškios, bet siejamos su sėslesniu, patogesniu, mažiau aktyviu gyvenimo būdu, mitybos pakitimais. Galime sakyti, kad tai – civilizacijos liga“, – sako urologas A. Grybas.

Erekcijos sutrikimas, pasak urologo, nėra atskiras susirgimas: „Jis labiau siejamas su kitomis ligomis – tai gali būti tiek gretutinių sveikatos sutrikimų simptomas, tiek jų pasekmė. Kai kalbame apie erekcinę disfunkciją, reikia suprasti, kad ji apima bendrai visas gyvenimo sritis: sutrinka vyro darbingumas, kankina nemiga, dingsta nuotaika, pasitikėjimas, trūksta energijos, atsiranda nepilnavertiškumo kompleksas, nepasitenkinimas ir panašiai. Visi šie dalykai stipriai atliepia bendram psichologiniam fonui, santykiams su partneriu, visos šeimos gyvenimui. Tai yra labai aktuali problema. Norint ją spręsti efektyviai reikalinga visa eilė specialistų – ne tik urologai, svarbus vaidmuo tenka ir šeimos gydytojui bei psichologui“.

Vyrai kviečiami drąsiau kalbėti apie savo intymias problemas

„Tas pats Harvardo tyrimas parodė, kad tik 1 iš 4 vyrų dėl erekcijos sutrikimo kreipiasi į urologus. Lietuvos vyrai į urologus kreipiasi dar rečiau. Vieniems tai pernelyg intymi tema, apie kurią sunku nuoširdžiai kalbėti, kiti, ypatingai, vyresnio amžiaus vyrai, to nesureikšmina, nes galvoja, kad tai natūralus senėjimo procesas“, – sako gydytojas.

A. Grybas iš asmeninės praktikos pastebi, kad su vyrais reikia užmegzti rimtesnį pokalbį, norint priversti jį prabilti apie savo intymias problemas: „Visuomet kviečiu nebijoti atvirai kalbėtis. Iniciatyvos prašome ir iš šeimos gydytojų, kurie laiku nukreiptų pasitikrinti pas urologus, kur vyrams bus suteikta visa reikalinga informacija bei gydymas, jei tokio prireiktų. Kai kurie erekcijos sutrikimai gali atsirasti vartojant kitas ligas slopinančius vaistus, tad dar ir dėlto reiktų drąsiai kalbėtis, kad gydytojas žinotų visą situaciją ir galėtų pakeisti juos į tinkamesnius vaistus“.

Fiziškai aktyvūs vyrai daug rečiau skundžiasi erekcijos sutrikimais

Erekcinė disfunkcija retai pradedama gydyti medikamentais. Sutrikus erekcijai, gydytojas urologas pirmiausiai pataria keisti gyvenimo būdą – atsisakyti žalingų įpročių, sveikiau maitintis, daugiau sportuoti: „Pagal tyrimus, reguliariai vos po 30 minučių per dieną aktyvesnio sporto, net 50 proc. vyrų mažiau skundžiasi erekcijos sutrikimais. Intensyvesnis sportas suaktyvina kraujotaką, , aktyvina medžiagų apykaitą ir testosterono sekreciją, o tai lemia geresnę erekciją“.

Gydytojas pataria vyrams reguliuoti savo svorį, dėti pastangas, kad sumažinti riebalų kiekį bei didinti raumenų masę. Taipogi, sportuojant nepamiršti ne tik mankštinti įprastus, bet ir tarpvietės raumenis. Dubens dugno raumenynas aktyviai dalyvauja erekcijos palaikyme.

Problemos lovoje
Foto: Shutterstock

Du kavos puodeliai per dieną leis mėgautis geresniu seksu

Kalbant apie mitybą, pasak A. Grybo, geriausia yra mėgautis Viduržemio jūros regiono dieta, kurioje dominuoja žuvis, jūros gėrybės, daug daržovių. Ne visų vyrų mėgstamos austrės taip pat yra tų jūros gėrybių sąraše, kurios aktyvina erekciją. Primiršusiems graikiškus riešutus vertėtų prisiminti ir juos – jie taipogi užtikrina gerą erekciją. Tarp paminėtinų teigiamą poveikį erekcijai darančių maisto produktų yra petražolės, alyvuogių aliejus.

Kava ir šokoladas – taip pat puikiai erekciją gerinantys produktai. Išgėrus du puodelius kavos per dieną, erekcija bus pastebimai geresnė. Tačiau gydytojas primena, kad viskas turi būti su saiku – padauginus alkoholio, erekcija gali išvis dingti, jau nekalbant apie rūkymą, kuris yra stiprus kenkėjas visam organizmui.

Iš natūralių ingredientų, dažnai skiriamų vyrų erekcijai stiprinti, yra minimi ženšenis, imbieras, gulsčioji ragužė, taip pat vitaminas D ir kiti. Panagrinėkime keletą iš jų.

Orgazmą pasiekti padeda gulsčioji ragužė

Gulsčioji ragužė dažniausiai minima kaip orgazmo ir aistros kurstytoja, skatinanti testosterono pirmtako išskyrimą, atpalaiduojanti varpos akytkūnį ir didinanti kraujo pritekėjimą.

Spermos kokybei pagerinti – imbieras

Imbieras stimuliuoja ir įjautrina nervus, gerina varpos kraujotaką, teigiamai veikia spermos kokybę, spermatogenezę, spermatozoidų judrumą ir gyvybingumą, koncentraciją.

Nuo nevaisingumo saugo vitaminas D

Erekcijos disfunkciją patiriantiems vyrams dažnai nustatomas vitamino D deficitas. Jo trūkumas sukelia erekcijos disfunkciją, pažeidžia kraujagysles, sukelia nevaisingumą, didina nuovargį, depresyvią nuotaiką. Šį vitaminą reiktų vartoti vyrams, norintiems pagerinti varpos kraujotaką ir erekciją. Vitaminas D išplečia ir apsaugo kraujagysles, veikia testosterono receptorius, periferinę kraujotaką, raumenis.

Norintiems pakietinti varpą – ženšenis

Afrodiziaku vadinamas ženšenis gerina visus seksualinės funkcijos domenus: erekcijos funkciją, orgazmą, lytinį potraukį, pasitenkinimą lytiniu aktu, sumažina priešlaikines ejakuliacijas, padidina varpos kietumą, pagerina jos kraujotaką.

VUL Santaros klinikų urologas A.Grybas pabrėžia, kad nėra vienos stebuklingos priemonės, padėsiančios kaipmat nugesinti visus erekcijos sutrikimus. Viskas turi būti su saiku bei derinama tarpusavyje – vyrai turėtų labiau save prisižiūrėti, dažniau tikrintis, vartoti daugiau augalinio maisto, kasdien pajudėti, vengti streso, nepamiršti natūralių priemonių. Visi šie komponentai padės vyrui ilgiau mėgautis geru, sveiku ir ilgesniu lytiniu gyvenimu.