Intelektas. Atrodytų keistas žodis, jei kalbama apie seksualumą. Tačiau ir šioje sferoje gali įvardinti pažangiuosius bei atsilikusius, tai yra tuos, kurie „draugauja“ su troškimais, ir kitus – suvaržytus bei nedrąsius. Bet yra ir gera žinia. Sekso, kaip ir viso kito, gali išmokti. Ar išsiugdysime seksualinį intelektą, priklauso tik nuo mūsų, teigia Masačuseto universiteto (JAV) profesoriai Šeri Konrad ir Maiklas Milbernas.

Jie rašo: „Seksualinis intelektas remiasi savęs pažinimu. Tai – galimybė pamatyti, ką slepia seksualumą deformuojantys kultūriniai mitai, atskleisti savyje tikruosius seksualinius troškimus ir puoselėti emocinius bei socialinius gebėjimus, kurie leis su partneriu pasidalinti tikruoju savo individualumu.“

Autoriai siūlo tris veiksmų kryptis.

Išsilaisvinti nuo mitų

Prieš mus iškyla užduotis išsilaisvinti nuo stereotipų apie meilę ir seksą, kurie paplitę romanuose, filmuose bei užgriozdina mūsų fantaziją. Vienas tokių stereotipų, kad seksas – tai lengva, stebuklinga, greita. Autoriai jį vadina „mitu apie seksą iš pirmo žvilgsnio“: du susitinka akimis minioje, pora aistringų bučinių, orgazmas lifte ir meilė iki gyvenimo pabaigos...

„Kol neidentifikuosite šių mitų, tol jų ir neatsikratysite, – sako psichologijos profesoriai. – Kiekvienas gali pasiekti turiningą, jo potencialą atskleidžiantį seksualinį gyvenimą, jeigu stengsis įgauti reikalingų ir pagrįstų žinių apie seksą. Seksualinis intelektas – tai ne atsitiktinumas, grožis ar patrauklumas. Jis priklauso nuo tų gebėjimų ir įgūdžių, kuriuos žmogus pajėgus įgyti, valdyti ir puoselėti.“

Suvokti savo seksualinį „Aš“

Pašalinus kultūrinius štampus, reikės atsikratyti individualių prietarų, susijusių su tuo, kaip apie seksą jums kalbėjo tėvai, kokiomis aplinkybėmis praradote nekaltybę, kokių asmeninių tabu esate susigalvojęs.

„Seksualiai protingas žmogus žino, kad seksualinės traukos pagrindas – sudėtingas asociacijų, kurias kuria mūsų gyvenimiška patirtis, raizginys, – rašo Š.Konrad ir M.Milbernas. – Toks individas gali įvertinti, ar jo seksualiniai troškimai netampa emocinių poreikių (prieraišumo, saugumo, valdžios) pakaitalais, ar jie nėra sąlygoti baimės likti vienišam.“

Raktas į laimingą seksualumą – ne tai, ką ir kaip mes darome lovoje, o tai, kas darosi mūsų galvoje, kai esame lovoje. Tik stebėdami troškimus, patenkinamus ir slopinamus, žinodami, kas mus traukia, o kas kelia problemas – stebėdami, tačiau neteisdami – įgyjame laisvę rinktis, kaip pasielgti.

Nesigėdinti kalbėti apie seksą

Laimingas, atsivėręs seksualumas negyvena vienišas. Seksualiai protingas žmogus moka klausyti ir girdėti. Jis kalbasi su partneriu apie seksualumą ir pajėgus suvokti kito individualumą.

„Teigimas, kad apie seksualines problemas nekalbama, priklauso mitams, kurie trukdo mums suvokti jausmus ir apie juos kalbėti. Kai tik tylos įžadai įveikiami, kalbantis galima geriau suvokti seksualinius jausmus ir užmegzti tarpusavio supratimo ryšį tarp partnerių. Būti seksualiai protingam, vadinasi, būti sąžiningam su savimi ir partneriu“, – teigia psichologai.

Š.Konrad ir M.Milbernas įsitikinę: „Seksualinis intelektas, tai yra gebėjimas pažinti savo seksualumą, suteikia žmogui milžinišką jėgą pakeisti gyvenimą. Tai – patikimos žinios, patikimas aistros šaltinis, leidžiantis tinkamai pasirinkti sekso sferoje ir jaustis gerai būnant savimi.“