1. Miego trūkumas

Šis visiems pažįstamas reiškinys palaipsniui tampa globalia problema. Remiantis PSO duomenimis,per pastaruosius 10 metų vidutinė žmogaus miego trukmė sumažėjo apie 20 %. Stiprus miego trūkumas, didina riziką, jog tam tikros smegenų dalys, būdravimo metu, pereis į miego fazę. Tuo momentu, žmogus tarsi “pakimba” viename taške, praranda dėmesingumą,prastėja motorika. Pastovus miego trūkumas gali sukelti smegenų ląstelių žūtį.

2. Nėra pusryčių

Praleisti pusryčiai negatyviai atsiliepia žmogaus darbingumui ir bendram tonusui visos dienos bėgyje. Tai atrodo gana akivaizdu, reikalas čia tame, kad nepusryčiavus sparčiai krenta cukraus kiekis kraujyje, o tai apsunkina maistingųjų medžiagų patekimą į smegenis.

3. Cukraus perteklius

Per didelis cukraus kiekis apsunkina baltymų ir kitų maistingųjų medžiagų įsisavinimą. Kitaip tariant, tiek cukraus trūkumo atveju, tiek esant jo pertekliui – pasekmės panašios.

4. Stresas

Stipri psichoemocinė įtampa gali sukelti jungčių tarp neuronų trūkinėjimą, kas apsunkina vykstančių procesų priežastinių mechanizmų supratimą, bendrą įvykių eigą. Su tuo susijęs susijaudinimas ir jausmas, jog viskas krentą iš rankų. Sukauptas stresas silpnina atmintį ir intelektinį potencialą.

5. Antidepresantai ir migdomieji

Piktnaudžiavimo stipriai veikiančiais preparatai problema labiau aktuali JAV, kur panašūs vaistai paskiriami gana lengvai. Populiarių antidepresantų ar migdomųjų vartojimas, tokių kaip Xanax, gali nustekenti atmintį iki visiškos amnezijos, sukelti lengvą silpnaprotystę ar įkyrias suicidines mintis.

6. Rūkymas

Dažnai minima rūkymo žala plaučiams, bet retokai atsimenama apie cigarečių poveikį smegenims: nikotinas siaurina kraujagysles. Tai labai padidina ir Alzheimerio ligos riziką.

7. Saulė

Saulės šviesos trūkumas tiesiogiai veikia pažintinius gebėjimus. Pirma, ultravioletiniai saulės spinduliai reguliuoja kraujotaką, t. y. deguonies ir maistinių medžiagų srautą, jų įsisavinimą. Antra, saulės spinduliai padeda gaminti serotoniną – hormonas, kuris teigiamai veikia žmogaus nuotaiką.

8. Vanduo

Vandens trūkumas sukelia smegenų tūrio sumažėjimą, kas ženkliai sumažina jų darbingumą bei gebėjimą įsiminti naują informaciją. Rekomenduojama vidutiniškai išgerti apie 2 litrus vandens per parą.

9. Informacijos perteklius

Metai iš metų, žmogaus įsisavinamos informacijos kiekiai vis didėja. Atrodytų, kad tai tik į gerą, nes yra gera mankšta ir pafdeda išlaikyti reikiamą darbingumą. Tiesą sakant, į tokį informacijos perteklių smegenys reaguoja vienareikšmiškai: pasipriešinimu. Pasipriešinimas pasireiškia tuo, kad tam tikru momentu smegenys atsisako priimti nauja informaciją, galimi net atminties trūkiai.

10. Daugiafunkciškumas

Kita šiandienos informacijos pasaulio anomalija: žmogus vienu metu priima kelis informacijos siuntėjus. To pasekoje, nė vienas jų nėra įsisavinamas tinkamai, o sąmonė pripranta prie tokio darbo režimo. Informacija suvokiama paviršutiniškai, o susikaupti ir dirbti išlaikant dėmesį tik ties kažkokiu vienu dalyku, nesiblaškant, tampa vis sunkiau.