Iš pat pradžių policija buvo įsitikinusi, kad žmogžudystės vykdytojai buvo Bel Heiveno bendruomenės, kuriai priklausė ir Moxley šeima, nariai. Daugelis neabejojo, kad nusikaltėliai – du jauni vyrai, gyvenę netoli Moxley namų.

Visgi mėginant tai įrodyti, teko kaip reikiant pasidomėti turtingųjų ir privilegijuotųjų kastos peripetijomis – praverti uždangą pasaulio, kuris galėtų padaryti viską, kad tik nenukentėtų jo prestižas. Bene labiausiai glumino, kad visa ko fone tarsi neaiški šmėkla dunksojo Kennedy dinastija – viena galingiausių ir įtakingiausių Jungtinėse Valstijose.

Ta žmogžudystė ilgą laiką buvo vienas plačiausiai aptarinėjamų 8-o praeito amžiaus dešimtmečio nusikaltimų. Oficialiai jis iki šiolei laikomas neišaiškintu, rašoma portale „Historic Mysteries“.
Kas vis dėlto nutiko 1975-ųjų spalio 30-osios vakarą? Kaip Martha Moxley mirė? Pagaliau, kas gi ją nužudė?

Įvykdyta žmogžudystė

Tikrai neatrodė, kad 1975-ųjų spalio 30-oji galėtų būti kuo nors išskirtinė. Tą dieną penkiolikmetė Martha Moxley kartu su draugais išsiruošė pasilinksminti – krėsti per Heloviną įprastų išdaigų.
Kai vakare mergina negrįžo namo, buvo skubiai inicijuota paieška, prie kurios prisijungė kone visa bendruomenė. Kvartalo gyventojai iš paskutiniųjų vylėsi, kad grįžti namo Marthai sutrukdė koks nors nenumatytas įvykis – gal net šiokia tokia nelaimė. Vis dėlto žmonių širdyse kirbėjo baimė, kad tik nebūtų atsitikę paties blogiausio.

Deja, gyvos merginos niekas taip ir nepamatė, o kitą dieną, kaip tik per Heloviną, viena iš Marthos draugių aptiko bičiulės kūną, tįsantį po medžiu netoli namo, kuriame gyveno jos šeima.

Sheila (toks draugės vardas) nulėkė pas Marthos artimuosius pranešti apie kraupų radinį. Staiga paaiškėjęs mirties faktas sukrėtė visus kaimynus. Visi šventai tikėjo, kad žmogžudystę galėjo įvykdyti tiktai bendruomenei nepriklausantis asmuo.

Visgi policija laikėsi kitokios nuomonės. Atsižvelgdami į nusikaltimo vietą ir atsektą įvykių eigą, tyrėjai priėjo prie išvados, kad žmogžudystę galėjo įvykdyti tiktai bendruomenei priklausantis asmuo, be to, gyvenantis visai šalia Marthos namų.

Martha Moxley
Foto: Vida Press

Įkalčiai

Sprendžiant iš nusikaltimo vietoje rastų įkalčių, Martha turėjo būti ištempta iš kiemo ir tik tada nužudyta. Jos kelnės ir kelnaitės buvo nusmauktos iki kelių, tačiau jokių seksualinio pasikėsinimo požymių policija nenustatė.

Paauglė buvo kaip reikiant apdaužyta golfo lazda. Smūgiai paliko rimtų sužalojimų jos galvoje. Ant įvažiavimo į kiemą buvo rastas golfo lazdos antgalis.

Atlikus autopsiją paaiškėjo, kad merginos kaklas buvo badomas kažkokiu smailiu daiktu. Policijos manymu, tai galėjo būti golfo lazdos kotas. Vis dėlto golfo lazdos kotas buvo rastas toli nuo nusikaltimo vietos.

Golfo lazdos antgalis priklausė Skakelių šeimai, gyvenusiai priešais Moxley šeimos namus – kitoje gatvės pusėje. Skakelius siejo artimas ryšys su Kennedy šeima, ir jie buvo labai įtakingi. Nepaisant šių aplinkybių, kadangi būtent Skakeliams priklausė golfo lazdos antgalis, toji šeima ir tapo žmogžudystę tiriančios policijos taikiniu.

Broliai Skakeliai – penkiolikmetis Michaelas ir septyniolikmetis Thomas – per apklausą prisipažino, kad buvo su Martha visiškai prieš pat jos mirtį. Remiantis pirminiais parodymais, Thomas Skakelis ir buvo tas žmogus, kuris paskutinis matė merginą gyvą.

Prieštaringos versijos

Thomas policijai papasakojo, kad 1975-ųjų spalio 30-osios vakare Martha, jis pats, jo brolis Michaelas ir dar du jų visų draugai sėdėjo automobilyje ir klausėsi muzikos. Netrukus teko lipti iš automobilio, kadangi jo prireikė vyresniesiems Skakelių broliams (reikėjo pavėžėti giminaitį).

Maždaug 21.30 val. Martha, esą, išsiruošė namo. Thomas, kaip pats nurodė, taip pat pasišalino, kadangi turėjo padirbėti prie mokykloje užduoto rašinio. Michaelas, savo ruožtu, patikino, kad išvažiavo kartu su vyresnėliais broliais.

Visgi netrukus paaiškėjo, kad mokykloje, kurioje mokėsi Thomas, jokio rašinio užduota nebuvo. Tada ir kilo abejonių dėl brolių Skakelių pateiktos versijos patikimumo.

Policija apklausė ir kitus įtariamuosius. Vienas iš jų – Skakelių nusamdytas repetitorius Kennethas Littletonas. Į šeimos namus mokytojas atvyko kaip tik 1975-ųjų spalio 30-ąją. Bet kokias savo sąsajas su žmogžudyste jis neigė: tvirtino, kad visą vakarą žiūrėjo televizorių.

K. Littletonas, kaip pats sakė, iki pat 21.45 val. išbuvo Skakelių namuose. Tiktai apie dešimtą, paprašytas šeimininkės, išėjo apžiūrėti namo teritorijos.

Prieš eidamas į lauką, mokytojas nutarė užsukti pas Skakelių sūnus, bet paaiškėjo, kad Thomo, Michaelo ir dar dviejų brolių nėra namie. Pasak K. Littletono, Thomas sugrįžo tik maždaug 22.25 val., o visi kiti – per artimiausią pusvalandį.

Tokie parodymai privertė nukreipti visą dėmesį į Thomą, teigusį, kad 21.30 val. jis jau buvo namie. Vaikino alibi buvo dukart patikrinta prijungus melo detektorių ir pirmą kartą aparatas parodė, kad jis meluoja, bet antrą – kad sako tiesą.

Jokių greitų atsakymų

Kol truko tyrimas, žmogžudystės aplinkybes buvo mėginta aiškintis apklausiant maždaug 200 piliečių. Vis dėlto pagrindo kurį nors suimti taip ir neatsirado, o po kelių mėnesių Skakelių šeima tiesiog nustojo bendradarbiauti su policija. Toks poelgis pasėjo įtarumo sėklą: viskas atrodė taip, tarytum broliai Skakeliai buvo neabejotinai susiję su Marthos Moxley nužudymu.

Vis dėlto 1976-aisiais M. Moxley bylos tyrėjų taikinyje atsidūrė K. Littletonas. Repetitorius buvo ne tik tiesiog apklaustas, bet ir prijungtas prie poligrafo. Nors melo detektoriaus testo K. Littletonas neišlaikė, dėl įkalčių nepakankamumo jisai taip pat nebuvo suimtas. Po ištisus metus trukusio nesėkmingo tyrimo M. Moxley byla buvo paskelbta įšaldyta.

Vis dėlto po kurio laiko bylos dokumentus buvo nutarta peržiūrėti. Skakelių šeima, kaip ir pirmiau, atsisakė bendradarbiauti su policija, tačiau naujų detalių pavyko gauti ir be jų pagalbos. Šis tas netikėto paaiškėjo po DNR tyrimo ir nuodugnesnės analizės.

Naujų duomenų pavyko gauti Henry Lee, patyrusiam teismo ekspertui. Jo atlikto tiriamojo darbo rezultatai privertė nukreipti įtarų žvilgsnį nuo Thomo ir atsigręžti į jo brolį Michaelą Skakelį. Tą vakarą iš Skakelių namų išgabentose šiukšlėse pavyko rasti Michaelo kelnes ir batus, o ant jų buvo aptikta Mrathos plaukų.

Tirdamas toliau H. Lee kartotinai įvertino nusikaltimo vietą ir autopsijos rezultatus. Specialistas nustatė, kad Marthos nužudymo motyvas vis dėlto buvo seksualinio pobūdžio ketinimai. Žudikas, iš visko sprendžiant, nužudė merginą apimtas didžiulio įniršio dėl nepatenkintos aistros.

Nors jokio oficialaus sprendimo teismas taip ir nepateikė, visi įtarimai ir toliau vedė prie Skakelių šeimos. Galų gale, praėjus dviem dešimtims metų po žmogžudystės, Rushtonas Skakelis, įtariamųjų Thomo ir Michaelo tėvas, pasamdė kelis tyrėjus, kad šie išaiškintų tiesą ir nuplautų visas dėmes, teršusias gerą jo šeimos vardą.

Foto: Shutterstock

Apklausiami Thomas ir Michaelas Skakeliai pateikė visiškai kitokią lemtingo vakaro įvykių versiją. Minėtina, kad savo parodymus jie buvo kaitalioję ir anksčiau. Dabar Thomas pareiškė, kad maždaug 21.30 val. jis vėl išėjo iš namų, tikėdamasis dar šiek tiek pabūti su Martha. Jis taip pat tvirtino, kad mergina sutiko su juo pasimylėti. Namo jis, esą, grįžo 21.50 val.

Būtina priminėti, kad Marthos dingimo vakarą Thomas nurodė, kad paskutinį kartą merginą matė 21.30 val. Apie paskesnį judviejų susitikimą jis nė neužsiminė.

Taigi, dar prieš aptinkant Marthos kūną Thomo pateikta versija skiriasi nuo vėlesnio pasakojimo. Alibi kaitaliojimas, be to, pačių svarbiausių detalių nesutapimas, kėlė vis didesnių abejonių parodymų teisingumu. Kai paaiškėjo, kad Martha galėjo pasipriešinti tą vakarą Thomo pademonstruotoms seksualinio pobūdžio intencijoms, įtarimai tik dar labiau sustiprėjo.

Michaelo Skakelio pasakojimas taip pat skyrėsi nuo ankstesniojo. Jis sakė, kad maždaug vidurnaktį nuėjo prie Moxley šeimos namų ir ėmė mėtyti akmenukus į Marthos kambario langą, tikėdamasis ją pažadinti. Jei tai tiesa, vadinasi, jis nežinojo, kad Martha buvo dingusi, nors šiaip jau visas būrys kaimynų buvo išėję jos ieškoti.

Aišku, jeigu tą naktį Michaelas iš tikrųjų būtų ėjęs prie kaimynų namo, jis būtų praėjęs ir nusikaltimo vietą. Kai buvo paprašytas pakomentuoti tokią tikimybę, jis pripažino girdėjęs kažkokį triukšmą, tačiau nieko nematęs.

Nauji abiejų brolių parodymai atrodė mažai tikėtini, todėl nusikaltimo nagrinėjimas kaipmat įgavo kitą kryptį.

Areštas, teismas ir nuosprendis?

2000-aisiais, kai byla buvo dar kartą peržiūrėta, pagaliau atsirado pakankama priežastis areštui. Michaelo Skakelio teismas prasidėjo 2002-aisiais. Duodamas parodymus vyras atskleidė keletą gluminančių aplinkybių, pavyzdžiui, tai, kad masturbavosi prie Moxley šeimos namų augusiame medyje, veikiausiai tame pačiame, po kuriuo buvo rastas Marthos kūnas.

Michaelas buvo pripažintas kaltu ir jam buvo skirta laisvės atėmimo bausmė. Visgi istorija tuo nepasibaigė, kadangi įsikišo Kennedy šeima. Praėjus metams, Robertsa Kennedy jaunesnysis, buvusio JAV prezidento Johno F. Kennedy sūnėnas, parašė laikraščio komentarų skilčiai skirtą straipsnį pavadinimu „Teismo klaida“, kuriame sukritikavo paskelbtą verdiktą.

Michaelas, savo ruožtu, ir toliau tvirtino esąs nekaltas ir apskundė nuosprendį. 2006-aisiais Konektikuto teismai patvirtino, kad mesti kaltinimai teisingi, ir 2007-aisiais atmetė jo prašymą surengti naują teismą. Paskutinį kartą nuosprendis buvo patvirtintas 2010-aisiais.

Vis dėlto dar vėliau, 2013-aisiais, bylą buvo pažadėta peržiūrėti, mat buvo pripažinta, kad per pirmąjį teismą Michaelas nebuvo aprūpintas tinkama gynyba. 2016-aisiais šis nutarimas buvo panaikintas, o 2018-aisiais ir vėl grąžintas svarstymui. Kadangi 2020-aisiais prokuratūra atsisakė dar kartą peržiūrėti bylą, Michaelas tapo laisvu žmogumi.

Martha Moxley
Foto: Vida Press

Išvados

Tai kas gi nužudė Marthą Moxley? Michaelas, ant kurio drabužių buvo aptikta jos plaukų ir kuris prisipažino maždaug vidurnaktį klaidžiojęs po lauką? Ar Thomas, kuris buvo pričiuptas meluojant apie savo buvimo vietą ir tikino, kad lytiškai santykiavo su nužudytąja, o vėliau pakeitė parodymus?

Galbūt tai buvo K. Littletonas, kuris, kaip pats prisipažino, vaikštinėjo aplink namą kaip tik tuo metu, kada tapo aišku, jog Martha dingo?

O gal žudikas buvo niekaip su byla nesusietas asmuo? Gal buvo įvykdytas nusikaltimas per atsitiktinumą?

Nors Marthos Moxley byla lig šiolei laikoma neišspręsta, policija įsitikinusi, kad arba kuris nors iš brolių merginą nužudė, arba abudu žino kokį nors lemtingą faktą, susijusį su ta žmogžudyste.