Pernai supermodelis Christy Turlington dalyvavo Londono maratone siekdama paskatinti visuomenę aukoti lėšas, jos pačios įkurtam labdaros fondui, kad kiekvienai gimdyvei būtų prieinama kokybiška sveikatos priežiūra.

Pakelis cigarečių per dieną

Ch. Turlington tapo socialinių kampanijų prieš rūkymą veidu po to, kai jos tėvas Dwainas mirė nuo plaučių vėžio. Ji pati rūkyti metė būdama dvidešimt šešerių, nes jau nuo šešiolikos per dieną surūkydavo po pakelį cigarečių. Būdama trisdešimt vienerių moteris sužinojo, kad jai ankstyvosios stadijos plaučių emfizema. Nors įprastai ši liga diagnozuojama nuo keturiasdešimties iki šešiasdešimties metų.

Ironiškiausia tai, kad apie ligą Christy sužinojo tik po kelerių metų nerūkymo ir aistringo kalbėjimo apie rūkymo žalą. Šis įprotis jos gyvenime atsirado nuo trylikos, kai mergaitė tyliai vogdavo tėčio cigaretes. „Kai pradėjau modelio karjerą, norėjau atrodyti labiau suaugusi, o rūkymas man padėjo tai pasiekti. Baisiausia, kad šis įprotis mano sveikatai paliko ilgalaikę žalą“, – pasakojo supermodelis.

Ji pasisiūlė persišviesti plaučius, kad atkreiptų visuomenės dėmesį į tuo metu naujausias technologijas, o rezultatas šokiravo. „Įprastai emfizema pasireiškia vyresniame amžiuje. Retai tokią ligą diagnozuojame jaunesniems nei keturiasdešimt penkerių metų žmonėms“, – sakė pulmonologas dr. Lester Blair.

„Dažniausia emfizemos priežastis yra rūkymas – tokių atvejų turime 90 proc. Christy amžius ir keleri metai be rūkymo rodo, kad tai tikriausiai paveldėta ligos forma“, – sakė L.Blair.

Tokio reto tipo emfizemą sukelia nepakankamas tam tikrų baltymų, vadinamų alfa antitripsinais, kiekis kraujyje. Jei liga pastebima anksti, galima leisti trūkstamo baltymo injekcijas, tačiau ši terapija pernelyg brangi ir privaloma visą gyvenimą.

Ch. Turlington liga diagnozuota labai anksti, todėl pakako nuolatinio specialistų stebėjimo, kuris užkirto kelią ligos progresavimui ir plaučių infekcijai. Tačiau, pasak medikų, jei liga diagnozuojama pavėluotai, vienas gydymo būdų gali būti ir kepenų transplantacija.

Gimdymas, vos nepareikalavęs gyvybės

„Laukiausi pirmojo vaiko, todėl nežinojau, kaip mano organizmas reaguos į nėštumą. Buvau labai atsargi ir saugojau save. Man pasisekė, nes viskas klostėsi itin puikiai. Svoris buvo normalus ir nepatyriau rytinio pykinimo. Mėgavausi nėštumu. Kartu su vyru nusprendėme, kad gimdysiu netoli namų esančiame medicinos centre. Kalbėjome su akušeriu, kuris būtų šalia, jei kas nors nutiktų. Jis nuramino, kad mums daugiau neteks jo pamatyti“, – pasakojo Ch. Turlington.

Pasiruošimas gimdymui buvo ramus, tačiau nerimastingos mintys šmėkštelėjo tuomet, kai kūdikis nepasirodė laiku. „Iš pradžių nesijaudinau, nes žinojau, kad kiekviena moteris yra kitokia ir nebūtinai kūdikio sulaukia lygiai po devynių mėnesių. Gydytojo skirta data yra apytikslė. Sunerimti privertė mintis, kad jeigu nepagimdysiu per keturiasdešimt dvi savaites, iš gimdymo centro mane nusiųs į įprastą ligoninę, kurioje gimdymą paskatintų. JAV gydytojai yra linkę rinktis cezario pjūvį, tačiau aš to nenorėjau“, – sakė modelis.

Ch. Turlington vaikelį nusprendė gimdyti natūraliai, be nuskausminamųjų. Tačiau viskas klostėsi ne pagal planą – gimdymas komplikavosi. Placenta įstrigo gimdos sienelėje priversdama ją smarkiai kraujuoti. Greitos medicininės intervencijos dėka ji išgyveno, bet ne visoms moterims taip pasiseka. Apie tūkstantis mirčių per dieną pasaulyje įvyksta dėl kraujavimo po gimdymo.

Supermodelis vos netapo dar viena statistine mirusia mama. Ši patirtis paskatino Christy užsiimti humanitarine veikla, kad nėščios moterys, gyvenančios skurde ir neturinčios galimybės gauti kokybiškų sveikatos paslaugų, galėtų saugiai pagimdyti.

Labdaros organizacija mamoms

Prieš šešerius metus Christy įkūrė labdaros organizaciją „Every Mother Counts“, kurios tikslas, jog kiekviena mama turėtų galimybę pagimdyti saugiai. JAV yra viena iš aštuonių pasaulio šalių, kurioje auga moterų mirtingumas gimdymo metu. Didžiausias iššūkis, su kuriuo susiduria būsimos mamos Amerikoje, yra susijęs su prieinamos ir profesionalios sveikatos priežiūros sistemos trūkumu.

„Kai kurios moterys tiesiog neišgali kokybiškų paslaugų arba gyvena pernelyg toli nuo akušerės, kuri galėtų suteikti tinkamą priešgimdyminę priežiūrą. Turime daugiau vyresnio amžiaus gimdyvių, nutukusių motinų ir kūdikių, gimusių po nevaisingumo gydymo. Būsimos mamos nesuvokia, kaip jų pačių sveikata, gyvenimo būdas ir pasirinkimai daro įtaką nėštumui bei vaisiui“, – apie būtinybę gerinti sveikatos sistemą kalbėjo Ch. Turlington.

Amerikoje prevencinė sveikatos priežiūra dar nėra tokia populiari, kokia turėtų būti. Todėl nedaugelis supranta, kad moters sveikata dar prieš susilaukiant vaiko turi įtakos visos šeimos ateičiai. Kai kurios būsimos mamos išvis neturi galimybės gauti sveikatos priežiūros paslaugų, o kitoms pernelyg dažnai daromas cezario pjūvis. Gydytojai patiria sistemos spaudimą, todėl netaiko alternatyvių metodų ir neatsižvelgia į kiekvienos moters poreikius.

„Po komplikacijų gimdymo metu ėmiau suprasti, kaip nuvertinamos su nėštumu susijusios komplikacijos bei moterų mirtys. Visos būsimos mamos vertos gauti paslaugas, kurios užtikrintų jų saugumą, sveikatą ir gerovę. Visų motinų gyvybės yra svarbios ir kiekviena iš mūsų privalo turėti galimybę mylėti bei rūpintis savo vaikais. Moterys turėtų tapti reiklesnėmis sveikatos priežiūros paslaugų vartotojomis – tai pagerintų visos sistemos kokybę“, – kalbėjo supermodelis.

Apie plaučių emfizemą

Emfizema ilgai buvo siejama su angliakasiais ir ilgalaikiais rūkaliais dėl to, jog liga išsivysto tik stipriai pažeidus plaučius. Sienelės tarp alveolių sutrūksta ir tampa mažiau elastingos. Tai apsunkina plaučių darbą įkvepiant ir iškvepiant. Kai sutrinka alveolių veikla, plaučiai perneša vis mažiau deguonies į kraujotaką – kyla dusulys.

Ligai progresuojant kvėpavimas vis labiau apsunksta, kol ėjimas ir valgymas tampa iššūkiu. Kai kuriems pacientams yra būtina dirbtinė plaučių ventiliacija. Pačiais rečiausiais atvejais oras patenka į plaučius, bet negali išeiti, deformuodamas krūtinę, kol ši įgauna statinės formą.

Tarp kitko

C. Turlington kartu su vyru Edward Burns augina du vaikus.

Ji įgijo visuomenės sveikatos magistro laipsnį Kolumbijos universiteto Mailmano viešosios sveikatos mokykloje.

Christy buvo mados žurnalų „Vogue“, „Harper's Bazaar“, „Elle“, „L'Officiel“ ir „Cosmopolitan“ viršelių mergina.

Modelis dirbo su tokiais mados namais kaip Calvin Klein, Chanel, Yves Saint Laurent, Prada, Valentino ir Versace.

Stephanie Seymour, Cindy Crawford, Christy Turlington, Tatjana Patitz ir Naomi Campbell