Ar tas pats pasakytina apie kvepalus?

Kaip rašo straipsnio leidinyje „Huffpost“ autorė, atlikdama generalinę tvarką, ji rado kvepalų, kuriuos buvo gavusi dovanų dar mokydamasi koledže, ir labai nustebo, kad papurškusi jų į orą konstatavo – jų kvapas buvo malonus.

Ji pakalbino kelis kvepalų ekspertus, kurie papasakojo, ar kvepalai genda, kaip suprasti, kad jų galiojimas baigėsi ir pateikė kitokių patarimų.

Ar gali baigtis kvepalų galiojimo laikas?

Taip, kvepalai turi tam tikrą galiojimo laiką, teigia parfumerė, kompanijos „Eat. Sweat. Undress“ įkūrėja Alexia P. Hammonds. Priklausomai nuo buteliuko, nuo kvepalų kokybės, buvimo šviesoje, nuo laikymo vietos, kvepalai gali būti tinkami naudoti įvairiai – nuo vienerių iki 10 metų.

Ji pabrėžė – laikui bėgant kvepalai oksiduojasi; oksidacija – cheminė reakcija, kai medžiagą paveikia deguonis ar kitos oksiduojamosios medžiagos.

„Kvepalai sugenda dėl trijų pagrindinių priežasčių, tai – šviesos, karščio ir oro, ypač deguonies, poveikis, – teigė parfumerė, viena iš knygos „The Perfume Companion: The Definitive Guide to Choosing Your Next Scent“ („Kvepalų draugija: Patarimai, kaip išsirinkti naujus kvepalus“) autorių Sarah McCartney. – Jei kvepalų buteliuko neatidarote ir jei jis sandariai uždarytas, kvepalai gali stovėti dešimtmečius. Atsukau 100 metų senumo „Guerlain“ kvepalus „L’Heure Bleue“ – jie buvo nuostabūs, visiškai geri. Jų užsukimas buvo nepraleidžiantis oro, o jie buvo laikomi tamsiame sandėlyje.“

Specialistė pabrėžė – kuo daugiau deguonies patenka į kvepalų buteliuką, tuo greičiau kvepalai sugenda. Jei išpurškėte daugiau nei pusę kvepalų buteliuko, netaupykite likučio išskirtinėms progoms – naudokite.

Kvepalai
Foto: Shutterstock

Kiek laiko galioja kvepalai?

„Gali sumažėti kvepalų kvapo stiprumas, nelikti visų natų išraiškingumo, vis dėlto kai kurie kvepalai yra tinkami naudoti kelerius metus, – aiškino vyriausioji parfumerė „Travertine Spa“ Terry Carter. – Rekomenduojama sunaudoti kvepalus per dvejus–trejus metus, priklausomai nuo komponentų derinio.

Kvepalai, pagaminti iš natūralesnių komponentų, galioja trumpiau. „Šiais laikais dauguma kvepalų kuriami iš sintetinių medžiagų, tai reiškia, kad ji – sukurti žmogaus ar pagaminti laboratorijoje iš aromatinių cheminių medžiagų, kurios imituoja natūralius komponentus“, – aiškino kompanijos „Scenterprises“ įkūrėja Sue Phillips. – Kadangi kvepalai dažniausiai gaminami ne iš natūralių komponentų, jie galioja ilgesnį laiką ir jų kvapas nekinta.“

Kvepalai gali nesugesti daug metų, jei tik yra tinkamai laikomi. Be to, vieni kvepalai išlieka tinkami naudoti ilgiau, kiti trumpiau.

„Pastebėjau, kad kvepalai su daug citrusinių natų sugenda greičiau, – teigė parfumeris Sebastianas Jara. – Jei kada namuose pamiršote daržoves ar vaisius, ir jie sugedo, įsivaizduojate, koks kvapas.“
Sandariuose buteliukuose su purkštuku kvepalai išsilaiko ilgiau, nei buteliukuose, kurie atsukami ir tada į vidų patenka oro, nors priklauso nuo to, kiek dažnai atsukinėjamas buteliukas.

„Manau, svarbiau ne tai, ar buteliukas atsuktas, ar ne, o tai, kaip laikomi kvepalai, kokia aplinkos temperatūra“, – pabrėžė parfumeris Rajivas Shethas, įkūręs įmonę „All Good Scents“.

Kvepalus geriausia laikyti tamsioje, vėsioje ir sausoje vietoje, tada jei norite, kad kvepalai galiotų kuo ilgiau, laikykite juos tamsioje spintoje ar kokioje nors tamsioje, vėsioje ir sausoje vietoje. Nelaikykite kvepalų drėgnoje vietoje, pvz., vonioje, ar sulės dažnai apšviečiamoje vietoje, pvz., ant palangės.

Ar galima kvėpintis senais kvepalais?

Specialistų nuomonės dėl kvepalų, kurių galiojimas jau gali būti pasibaigęs, skiriasi.

„Nieko baisaus, jei užsipurkšite pasenusio galiojimo laiko kvepalų ant kūno, jei tik kvapas nedirgina uoslės ir neišteps drabužių“, – teigė R. Shethas.

Net jei kvapas šiek tiek pakito, senų kvepalų kvapas gali būti vis dar malonus, patrauklus. Viršutinės natos, kurios formuoja pirmą įspūdį apie kvepalus, S. Jaros teigimu, dažniausiai išsikvepia, jei kvepalai genda, o vidurinės ir pagrindinės natos lieka nepakitusios.

„Perku daug vintažinių kvepalų. Jei žinau, kad juose daug citrusinių komponentų, suprantu, kad viršutinės natos bus pakitusios, bet tai nereiškia, kad turiu išmesti kvepalus“, – sakė jis.

„Dažniausiai keistokas ar actą primenantis kvapas yra viršutinių natų, jis per kelias minutes išgaruos, – antrino R. Shethas. – Labai retai sugenda absoliučiai visi kvepalai. Taip nutinka tokiu atveju, jei kvepalams daug metų ir / arba jie buvo laikomi šiltoje, karštoje vietoje.

Kvepalai neturi tikslaus galiojimo laiko, tad vadovaukitės nuojauta, atsižvelgdami į tai, kada buvo atidarytas kvepalų buteliukas, kaip jie buvo laikyti ir iš kokių komponentų yra sudaryti.

„Nerizikuočiau ir nepurkščiau ant odos vintažinių kvepalų, net jei jų kvapas nuostabus, – teigė S. McCartney. – Kai kurios medžiagos, tiek natūralios, tiek sintetinės, dirgina odą, jų vartojimas ribojamas. Kai kurios medžiagos, pvz., natūralus figų absoliutas, yra uždraustos. Natūraliuose citrusiniuose aliejuose yra natūralių molekulių, kurios oksiduojantis virsta medžiagomis, galinčiomis sukelti jautrumą, tad pasenę kvepalai gali sukelti bėrimą. Geriausia nepurkšti jų ant odos.“
Papurkškite senų kvepalų ant popieriaus ar ant medžiagos, prieš purkšdami tiesiai ant odos.

S. McCartney sako, kad vintažinių kvepalų purškia ant odos. T. Carter pataria atsakingai pagalvoti, išbandyti kvepalus, kuriuos įtariate sugedus, ant medžiagos ar pan., prieš purškiant jų ant odos. Galima užsipurkšti ant odos mažiau jautresnėje kūno vietoje ir pažiūrėti, ar nebus neigiamos reakcijos.“

Kvapams jautresniems žmonėms kai kurie kvapai gali sukelti galvos skausmą, apsunkinti kvėpavimą, tad turėkite omenyje ir aplinkinius.

Kaip suprasti, kad kvepalai sugedo?

Sugedę kvepalai pakeičia spalvą ir pasidaro tamsesni, dažniausiai todėl, kad ilgai stovėjo šviesoje.

„Jeigu kvepalai buvo gelsvo atspalvio, o po kiek laiko pastebėjote, kad spalva patamsėjo, pasidarė rudesnė, tai ženklas, kad kvepalai sugedo ir jais nereikėtų kvėpintis“, – aiškino S. Phillips.
Jeigu iš spalvos jums neaišku, ar kvepalai nesugedo, papurkškite jų ant popieriaus ar ant medžiagos (ne ant savo mėgstamiausio drabužio ir ne ant šviesaus drabužio).

„Man dažnai dovanoja senų kvepalų buteliukų į mano kvepalų biblioteką. Visada pirmiausia papurškiu jų ant popieriaus ir tik tada nusprendžiu, ar pasilikti, – pasakojo S. McCartney said. – Gali būti ir taip, kad sugedo kvepalai purškimo žarnelėje, vertėtų papurkšti kelis kartus, o tada žiūrėti, ar kvepalai iš tiesų dar geri.“

A. P. Hammonds pataria turėti omenyje buteliuko tipą.

„Kalbant apie kvepalus stikliniame buteliuke, jei pastebėjote, kad pakito spalva, jei pakito kvepalų konsistencija (matosi susidariusių dalelių ar pan.), meskite tokius kvepalus lauk. O jeigu kvepalai yra aliuminiame buteliuke, daugeliu atveju jų galiojimas pailgėja, nes UV spinduliai neprasiskverbia pro aliuminio sieneles ir neturi poveikio cheminei sudėčiai. Tada drąsiai kvėpinkitės ir spręskite, ar kvapas nepakito“, – teigė ekspertė.

Nepaisant visų patarimų, jei atrodo, kad kvepalai pasidarė nemalonaus kvapo, raskite etišką būdą juos utilizuoti. Niekada nepilkite kvepalų į kanalizaciją.

„Galbūt galima naudoti tokius kvepalus kaip namų kvapą, jeigu tas kvapas nėra atgrasus, – teigė S. McCartney. – Ir geriausia jais pačiam nesikvėpinti.“