Sloga ar sinusitas?

Atsegta striukė, namie pamirštas šalikas. Ir štai, į duris pasibeldžia sloga, kuri kaip tas kaimynas primena, kad šiek tiek prisidarei bėdos. Pro duris įduoda pakelį servetėlių ir žvilgsniu pasako, kad ateinančias dienas teks intensyviai valyti nosį. „Nosies gleivinė stipriai paburksta, įėjimas į sinusus užsidaro. O sinusas kaip ertmė turi savo gleivinę, kurioje užsilaiko sekretas, jis negali pasišalinti“, – apie sinusito pradžią pasakoja Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojas otorinolaringologas Vytautas Junčys.

Tačiau ar man tikrai sinusitas? Užduoda klausimą dažnas žmogus, kuriam varva nosis. Kaip teigia gydytojas, paprastą slogą nuo sinusito gali skirti 10 dienų laikotarpis. Jei nosis varva daugiau nei 10 dienų, metas sunerimti. O jeigu pasilenkus užsirišti batus, atrodo, kad nuo slėgio sprogs galva, jau reiktų skubiai kreiptis pagalbos į specialistą.

„Ūminis sinusitas. Skausmas pasireškia kaktos, skruostų srityje, tarp akių. Ypač reiktų sunerimti, kai temperatūra pakyla aukščiau 38°C. Ir paskutinis požymis – pūlinė sekrecija iš nosies. Pajutus šiuos požymius, tikrai reikia apsilankyti pas gydytoją“, – įspėja Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojas otorinolaringologas Vytautas Junčys.

Priklausomybė purškalams

O jei pas gydytoją eiti kojos dreba ir vaistinėje nusipirkus anemizuojančius lašus į nosį tikimasi, kad jie padės, be sinusito gali atsirasti ir priklausomybė. „Preparatų sudėtyje turinčių ksilometazolino, kuris vadinamas adrenalino pusbroliu, negalima vartoti ilgiau nei savaitę. Kitu atveju gali susiformuoti medikamentinė sloga“, – apie priklausomybę užsimena V. Junčys.

Vis dėlto jei rytinis pasipurškimas preparato į nosį praskaidrina dieną ir suteikia galimybę iš naujo įkvėpti gryno oro, gali tekti varžytis su kitais medikamentinės slogos prizininkais. Gydytojas užsimena, kad turi neoficialią statistiką, kiek laiko žmonės yra naudoję purškalus į nosį. „Pirmoje vietoje būtų žmogus, kuris medikamentinę slogą turi jau keturiasdešimt metų, antrą vietą užima penkiolika metų vartojantis, o trečioje liko dešimt metų lašus į nosį naudojantis žmogus“, – apie rekordus pasakoja V. Junčys.

Sinusitas.

Negalima numoti ranka

Žiema – varančių nosių sezonas. Tad dažnas net nesusimąsto, kad svarbu yra užkirsi kelią sinusito atsiradimui. Ir jūros vanduo čia gali būti pagalbininkas numeris vienas. Vaistinėse yra parduodami dviejų koncentracijų preparatai. 2,6 proc. hipertoniniai ir 0,9 proc. izotoniniai purškalai. „Jei pasirenkamas naudoti mažesnį druskingumą turintis tirpalas, jį galima vartoti apie dvi savaites. O hipertoninio purškalo nerekomenduojame naudoti ilgiau nei savaitę. Ir reikia pabrėžti, kad tirpalo nereiktų darytis pačiam. Pasidaręs per stiprų mišinį žmogus gali išdžiovinti gleivinę“, – apie jūros vandens purškalus į nosį pasakoja gydytojas.

Negydomas virusinis sinusitas greitai gali tapti bakteriniu arba grybeliniu. O jei į varvančią nosį dėmesio nekreipiama ir kelis mėnesius, vietoj ūminio sinusito gali atsirasti lėtinis. Patekus į organizmą bakterijai, sekretas supūliuoja. Gydymui tada gali būti skiriami antibiotikai. Tik čia gydytojas perspėja. „Reikia akcentuoti, kad antibiotikai virusų negydo. Ir jei sinusitas nėra bakterinis, taikomas tik simptominis gydymas. Mes nenorime sekti pietų Europos pavyzdžiu. Italijoje ir Prancūzijoje žmonių atsparumas antibiotikams yra ganėtinai aukštas“, – įspėja V. Junčys ir priduria, kad per dažnas antibiotikų vartojimas, kai jų nereikia, gali paskatinti grybelinio sinusito atsiradimą.

Verta žinoti

Sinusitą dar gali sukelti:

  • alerginis rinitas,
  • nosies polipai,
  • pakrypusi nosies pertvara.