Neabejotinai išsiskyrimo su mylimu žmogumi skausmas yra vienas didžiausių, kokius tik patiria žmonės. O ar žinojote, kad išsiskyrimas su mylimuoju gali būti toks skaudus, kad sukelia panašius į širdies smūgį simptomus, klausiama straipsnyje shape.com.

Ši būklė vadinama sudaužytos širdies sindromu, o pasibaigę santykiai nėra vienintelis jo katalizatorius.

Štai ką vertėtų žinoti apie sudaužytos širdies sindromą, taip pat apie fiziologines priežastis, kodėl po išsiskyrimo jaučiamas skausmas.

Kas yra sudaužytos širdies sindromas?

Mediciniškai vadinamas streso sukelta kardiomiopatija, arba takotsubo kardiomiopatija, sudaužytos širdies sindromas yra laikina kairiojo širdies skilvelio disfunkcija, taip reaguojant į stresą, aiškina Kolumbijos universiteto Irvingo medicinos centro Kardiotyrimų skyriaus profesorė ir Kolumbijos moterų širdies sveikatos centro direktorė daktarė Jennifer Haythe.

„Stresas gali būti fizinis, kaip antai, labai aukšta temperatūra ar sunki infekcija“, – teigė J. Haythe. Arba emocinis stresas – mirus artimam žmogui, netekus darbo, įvykus skyryboms.

Pasak specialistės, įprastai sudaužytos širdies sindromas pajuntamas per kelias minutes po stresą sukėlusio įvykio, o praeina per kelias savaites.

Kaip vyksta sudaužytos širdies sindromas

Foto: Shutterstock


„Tiksliai nežinoma, kodėl įvyksta sudaužytos širdies sindromas“, – teigia J. Haythe.

Fiziologiškai organizmas reaguoja į stiprų stresą, gamindamas didelį kiekį streso hormonų ir cheminių medžiagų, kaip antai, kortizolio, adrenalino ir katecholaminų. Pagal vieną hipotezę, po ekstremalaus streso (pvz., po išsiskyrimo su mylimu žmogumi) organizme pasigaminusio didžiulio kiekio streso hormonų pakanka, kad sukeltų širdžiai šoką ir laikinai susilpnintų širdies raumenį.

Kaip rašoma Harvardo universiteto Medicinos fakulteto publikacijose, galima atlikti širdies echoskopiją ar kt. tyrimus, o jie gali atskleisti sutrikimus. Dažniausias sutrikimas sudaužytos širdies sindromo atveju – kairiojo širdies skilvelio padidėjimas, dėl kurio jis tampa panašus į aštuonkojų gaudyklę, kuri japoniškai vadinasi „takotsubo“, – iš čia kilęs ir vienas iš sindromo pavadinimų.

Skirtumas tarp sudaužytos širdies sindromo ir širdies smūgio

Skirtumas tarp sudaužytos širdies sindromo ir širdies smūgio toks, kad, širdies smūgio atveju, yra dalinai arba visiškai užblokuota kraujagyslė (ar kraujagyslės), aiškina kardiologė daktarė Nicole Harkin, „Sveikos širdies kardiologijos klinikos“ San Fransiske įkūrėja. Užsikimšus vienai ar kelioms kraujagyslėms, sutrinka maistingų medžiagų ir kraujo tėkmė, o tai gali pakenkti širdies raumeniui.

Sudaužytos širdies sindromo atveju taip pat sulėtėja kraujotaka, o dalis širdies gali laikinai nustoti varinėti kraują, tačiau nebūna užsikimšusi nė viena kraujagyslė. Be to, disfunkcija ištinka tik dalį širdies, likusi širdies dalis funkcionuoja įprastai ar netgi aktyviau, skelbia Amerikos širdies sveikatos asociacija.

Svarbus skirtumas tarp sudaužytos širdies sindromo ir širdies smūgio – tolesnės pasekmės. Duomenys rodo, kad nuo širdies smūgio miršta 12 proc. jį patyrusių žmonių, o 20 proc. žmonių per penkerius metus patirs antrą širdies smūgį. O nuo sudaužytos širdies sindromo mirštama labai retai – medikų duomenimis, pasitaiko tik 1–2 proc. mirčių.

Sudaužytos širdies sindromo atveju, poveikis širdžiai laikinas, įprastai viskas susitvarko ir nelieka jokių padarinių, teigė J. Haythe.

širdis
Foto: Shutterstock

Kaip atpažinti, ar jums – sudaužytos širdies sindromas

Sudaužytos širdies sindromo požymiai labai panašūs į panikos priepuolio simptomus ir identiški širdies smūgio simptomams, teigia J. Haythe.

Pacientui atlikus elektrokardiogramą, požymiai būtų panašūs į širdies smūgio. Galimi simptomai:
-skausmas krūtinėje,
-dusulys,
-netolygus širdies plakimas,
-žemas kraujospūdis,
-prakaitavimas.

Vis tik vien pagal simptomus neįmanoma nustatyti, ar žmogui sudaužytos širdies sindromas, ar širdies smūgis, ar kokia kita širdies ir kraujagyslių trauma.

Daktarė J. Haythe pataria – pajutus skausmą krūtinėje, dusulį, reikia nedelsiant vykti į ligoninę. Tik medikai galės nustatyti, ar užsikimšusi kraujagyslė.

Jei įtariama, kad pacientui – sudaužytos širdies sindromas, medikai skiria panašių vaistų, kaip ir širdies smūgio atveju, aiškina Providenso Šv. Johno sveikatos centro Santa Monikoje kardiologė Nicole Weinbrg. Medikamentais siekiama paskatinti kraujotaką.

Sudaužytos širdies sindromas yra kraštutinė reakcija į nerimą, todėl pacientui gali skirti ir nerimą malšinančių vaistų.

Foto: Shutterstock

Ne visada išsiskyrimo sukeltas skausmas yra sudaužytos širdies sindromas

Tikrai įmanoma patirti sudaužytos širdies sindromą po skausmingo išsiskyrimo ar dėl nelaimingos meilės, bet, po teisybei, tai nėra labai dažna, teigia N. Harkin. Klivlando klinikos tyrimų duomenimis, iš visų per metus širdies smūgį patiriančių žmonių 1 proc. sudaro patiriantys sudaužytos širdies sindromą. Jis būdingesnis 50 m. ir vyresniems žmonėms, ypač moterims (manoma, kad ir sudaužytos širdies sindromas, ir širdies smūgis dažniausiai patiriami po menopauzės dėl hormonų pokyčių).

Kartais gali būti jaučiamas skausmas ir ne dėl sudaužytos širdies sindromo. Skausmas būna ir nervinis raumenų, neurologinis arba hormoninis.

Nervinis raumenų skausmas

Dažnai stresą lydi nervinis raumenų skausmas. „Patiriant stresinę situaciją (pvz., skyrybų atveju), nuo streso įsitempia raumenys. Jei įtampa jaučiama ilgai, raumenys sukietėja, netgi ir krūtinės raumenys.

Deja, sukietėjus krūtinės raumenims, jaučiami panašūs į širdies smūgį simptomai: dusulys, padažnėjęs širdies plakimas, spaudimas krūtinėje.

„Sukietėjus krūtinės raumenims, tikėtina, kad pasidarys jautrūs ir patys raumenys, liečiant odą širdies srityje gali atrodyti, kad ten – sumušimas“, – aiškino N. Harkin.

Jei skausmo priežastis – stresas, padės įvairūs jį malšinantys būdai (mankšta, joga, meditacija ir pan.), skausmas nuo jų turi atlėgti. Šiaip ar taip, geriausia pasitarti su gydytojais.

Neurologinis skausmas

Įdomus (bet liūdnas) faktas: 2011 m. atliktas tyrimas (išpublikuotas leidinyje „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America“) parodė – žiūrint į buvusio mylimojo nuotrauką, žmonių smegenys reaguoja taip pat, kaip nusideginus ranką.

Pasak mokslininkų, socialinio atstūmimo atveju smegenų centrai, kurie dalyvauja fizinio skausmo atveju. Taigi matyti – į emocinį skausmą organizmas reaguoja taip, kaip ir į fizinę traumą.

Hormoninis skausmas

Sudaužytos širdies sindromas – ne vienintelis atvejis, kai sutrinka hormonų pusiausvyra. Tyrimų duomenimis, kai vėsta meilė, įsimylėjimas, mažėja laimės hormonų dopamino ir oksitocino ir daugėja streso hormono kortizolio.

Vien padidėjus kortizolio lygiui, neįvyks širdies smūgis ar sudaužytos širdies sindromas, bet galimi fiziniai nemalonūs simptomai – krūtinės maudimas, stresas, pykinimas, aknė, svorio padidėjimas, vardijo N. Weinberg.

„Kartais išsiskyrimo skausmas ir liūdesys gali sukelti pastebimų simptomų, nors jie ir nekelia pavojaus gyvybei. Tik tai nereiškia, kad jie nėra realiai jaučiami“, – pabrėžė ji.