Jeigu jums – artritas, dėl sąnarių uždegimo pirštai ištinsta ir tampa panašūs į dešreles. O gal privalgėte sūraus maisto ir dabar jau niekaip nenumautumėte nuo piršto vestuvinio žiedo. Ar vertėtų sunerimti? Greičiausiai ne. Pirštai patinsta dėl daugelio priežasčių, didžioji jų dalis nepavojingos. Bet kartais patinimas (mediciniškai dar vadinamas daktilitu) yra ligų požymis, portalui prevention.com sako medicinos daktarė Rekha Kumar.

Štai kelios pirštų tinimo priežastys, dėl kurių reikėtų kreiptis į gydytoją:

1. Lauke stipriai karšta

Nuo karščio kraujagyslės išsiplečia, todėl per odą išeina daugiau karščio, kad organizmui būtų vėsiau, aiškina sveikatos mokslų magistrė, medicinos daktarė Tammy Olsen Utset, kuri Čikagos universiteto dėsto reumatologiją. Kraujagyslėms plečiantis, dalis jų skysčio gali patekti į minkštuosius audinius, dėl to kyla patinimas.
T. O. Utset teigia, kad tokio pobūdžio patinimas atlėgsta, kai veikiate kažką įprasto, kažką dirbate su rankomis. O jei patino tik rankų pirštai ir delnai (kojų – ne), taip pat jaučiate skausmą, sunku suimti rankomis, kreipkitės į medikus.

2. Vartojate per daug druskos

Patinusių pirštų priežastis gali būti pirktiniai vištų kepsneliai, traškučiai, sūrus keptas maistas. Organizmas stengiasi palaikyti druskos ir vandens balansą, taigi suvartojus daugiau druskos, siekia tai kompensuoti ir išlaikyti daugiau vandens, tai sukelia tinimą, aiškina T. O. Utset.

Patinimas dėl sūraus maisto įprastai praeina per dieną, gali trukti ir ilgiau, priklausomai nuo jūsų suvalgyto sūraus maisto kiekio. Jei sumažinote racione sūraus maisto, o tinimas nepraeina, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju, sako T. O. Utset.

3. Jums gali būti osteoartritas arba reumatoidinis artritas

Pastambėję sąnariai (tarkime, negalite per juos nusimauti žiedo) – tikėtinas osteoartrito požymis, ypač jei pirštai būna patinę rytais. Senstant atsiranda tam tikra artrito forma, nes susidėvi sąnarių apsauginiai audiniai. Osteoartritą dažnai, bet ne visada lydi skausmas ir sąnarių sustingimas, teigė daktarė T. O. Utset.

Reumatoidinis artritas yra autoimuninė liga, ji gali sukelti ir tinimą. Reumatoidinis artritas gali atsirasti bet kokio amžiaus žmonėms. Juo sergant, dažniausiai patinsta riešai ir pirštų sąnariai.

„Dėl reumatoidinio artrito tinsta sąnariai, tarp sąnarių kyla uždegimas“, – aiškino Klivlando klinikos šeimos medicinos skyriaus gydytoja, medicinos daktarė Neha Vyas.

4. Galima priežastis – infekcija arba sužalojimas

Dėl infekcijos, vadinamojo pūlinio piršto uždegimo (jis būna dažniausiai aplink piršto galiuką ar nagą), piršte susikaupia pūlių. Infekcija gali įsimesti dėl įvairių priežasčių, iš kurių dažniausios – indų plovimas be pirštinių, manikiūras, įaugęs nagas, atšerpetojimas, nagų kramtymas – minėtais atvejais į pirštą gali patekti bakterijų, tada atsiras ir patinimas, paraudimas, tvinkčiojimas. Panašus poveikis galimas dėl nedidelių traumų, sužalojimų – įsipjovimo, durtinės žaizdelės, rakšties.

Pačioje infekcijos pradžioje galima pamirkyti pirštą šiltame vandenyje, vandenyje su druska, patepti tepalu su antibiotikais. Bet jei skausmas stiprus, pirštą dilgčioja, kaupiasi pūliai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Esant reikalui, medikai paskirs antibiotikų, išvalys pūlius.

5. Galimas sunkios sportinės treniruotės šalutinis poveikis

Sportuojant delnai ir pirštai gali patinti – taip kraujagyslės reaguoja į didesnę raumenų apkrovą. „Sportuojant organizmas gamina šilumą. Kraujagyslių sistema išskiria daugiau skysčių į rankų ir kojų pirštus, delnus. Taip organizmas vėsinasi“, – teigė daktarė N. Vyas.

6. Galimas šalutinis medikamentų poveikis

Dėl tam tikrų medikamentų galimas pirštų ir delnų patinimas. Pasak daktarės N. Vyas, patinimas – dažnas vaistų nuo kraujospūdžio, nuskausminamųjų, vaistų nuo diabeto, steroidų, kontraceptinių tablečių poveikis.

7. Riešo kanalo sindromas

Kai per dilbį į delną einantis nervas užspaudžiamas riešo zonoje, atsiranda riešo tunelio sindromas. Jis tris kartus dažniau būna moterims negu vyrams, teigia T. O. Utset.

Šį sindromą gali sukelti pakartotinės traumos, riešo sužalojimas, riešo apkrova, skydliaukės hipotirozė, reumatoidinis artritas. Dėl riešo kanalo sindromo gali patinti pirštai, dažnai jaučiamas skausmas, deginimas, dilgčiojimas, delno ar rankos aptirpimas – šie simptomai dažnai atsiranda laikui bėgant. Jei dirbate su kompiuteriu, vis pamankštinkite rankas, kad neatsirastų riešo kanalo sindromas.

8. Tinimas galimas dėl nėštumo

Tam tikras tinimas būdingas visoms nėščiosioms. Bet jei tinsta rankos ir veidas, ypač taip, kad paspaudus lieka žymė, tai – galimas preklampsijos požymis. Pastarąją komplikacija lydi aukštas kraujospūdis.

Negydant preklampsijos, galimi inkstų, kepenų ir kitų organų pažeidimai, įspėja daktarė N. Vyas. Kiti preklampsijos požymiai: suprastėjęs regėjimas, didelis baltymų kiekis šlapime, galvos skausmas, pykinimas ir vėmimas. Didžiausia preklampsijos rizika – vyresnėms nei 40 m. moterims, kurios laukiasi pirmo vaiko. Preklampsija dažnai pasitaiko nėščiosioms, jei jos nutukusios, jei laukiasi dvynių arba trynių.

9. Jums gali būti Reino liga

Reino liga gana reta, jos metu susiaurėja kraujagyslės, dėl to sutrinka kraujotaka. Šios ligos priežastys iki galo nėra žinomos, ją gali paskatinti šaltis, stresas, rankų sužeidimai, audinių sužalojimai, net tam tikri vaistai (pvz., nuo kraujospūdžio ar nuo migrenos). Pasak T. O. Utset, Reino liga būdingesnė moterims.
Šios ligos atveju galimas rankų ir kojų pirštų tinimas, aptirpimas, dilgčiojimas, skausmas, pakitusi spalva. Vadinamojo ligos priepuolio metu pirštai gali pabalti. Taip pat gali pabalti nosis, lūpos ar ausys.

10. Inkstų ligos

Jei inkstai nespėja pašalinti vandens pertekliaus (skysčio susikaupimas vadinamas edema), jis kaupiasi kūne, dėl to gali ištinti rankos. Skysčių gali susikaupti bet kurioje kūno dalyje, bet dažniausiai kaupiasi rankose, pėdose, kojose, kulkšnyse. „Kai inkstai nefiltruoja to, kas turi pasišalinti, skysčiai užsilaiko organizme, – aiškina daktarė N. Vyas. – Inkstai reguliuoja elektrolitus organizme, taigi bet koks inkstų sutrikimas, liga daro įtakos šiam procesui. Inkstų veiklą gali sutrikdyti aukštas kraujospūdis, diabetas.

11. Sutrikusi limfos sistemos veikla

Limfedema – gana reta liga, dėl kurios tinsta galūnės, nes nevyksta tinkamas limfos skysčio (su teršalais, bakterijomis ir virusais) šalinimas. Gali patinti rankų ir kojų pirštai, įprastai tinsta ir rankos, kojos. Ima atrodyti, kad oda pasidarė storesnė, kietesnė, rašoma JAV Nacionalinio vėžio tyrimų instituto ataskaitoje. Limfedema neretai atsiranda po operacijų ar po krūties vėžio gydymo radioterapija. Kartais limfedema kyla, prie limfmazgio ar kraujagyslės užaugus dariniui, dėl kurio sutrinka limfos tekėjimas.