Vos kas užsikosėja, patraukia nosį ar nusičiaudi, aplinkiniai suklūsta: ar tik ne koronavirusas užpuolė? Gydytojas infektologas prof. habil. dr. Alvydas Laiškonis sako, jog yra ir kitų kvėpavimo takų ligų, dėl kurių verta nerimauti. Užsitęsęs, varginantis, dusinantis kosulys dažnai gali būti kokliušo pranašas. Šis pastaruoju metu ypač suaktyvėjęs.

Kokliušas vėl suaktyvėjo

Gydytojas infektologas prof. habil. dr. Alvydas Laiškonis aiškina, jog kokliušui būdingi spazminiai kosulio priepuoliai, dažnai pasireiškiantys ir naktį. Ligą sukelianti bakterija apima viršutinių kvėpavimo takų gleivinę ir pradeda skirti toksinus, kurie pažeidžia gleivinę bei sukelia uždegimą. Nors mikroorganizmas ir nepatenka į kraujotaką, sutrikdo kvėpavimo takų veiklą.

Pradžioje kokliušas niekuo nesiskiria nuo kitų kvėpavimo takų ligų – pakyla temperatūra, pradedama kosėti. Šiandienėje situacijoje, bet koks sveikatos negalavimas gali sukelti įtarimų dėl koronaviruso. Anot profesoriaus, pagrindinis skirtumas tarp kosulio peršalus ir kokliušo sukeliamo kosulio – šis nepranyksta kelias savaites ar ilgiau.

„Kokliušą dažnai įtarti galima, jei nepadeda antibiotikai. Jei pacientą, vartojantį šiuos medikamentus, ir toliau vargina priepuolinis, sunkus kosulys, ligą patvirtina kraujo testas. Pastaruoju metu kokliušas yra ypač suaktyvėjęs. Esame atlikę stebėjimus, kurie parodė, kad septyniems iš dešimties tyrimų rezultatai parodė kokliušą“, – dalinasi medikas.

Toks ligos suaktyvėjimas, anot A.Laiškonio, pasireiškia dėl per menko skiepijimosi.

„Dėl skiepų kuriam laikui išnykęs kokliušas sukėlė iliuziją neva ši liga jau praeityje. Dėl to žmonės nustojo juo skiepytis ir skiepyti vaikus. Dabar turime pasekmes. Nėra ko stebėtis, kad kokliušas ir vėl mūsų akiratyje“, – kalba prof. Alvydas Laiškonis.

Be to profesorius atkreipia dėmesį, kad skiepai apsaugo žmogų nuo kokliušo ne daugiau kaip dešimt metų, todėl pastaruoju metu labai padaugėjo susirgimų tarp suaugusiųjų.

Pavojingiausia kūdikiams

Foto: Adobe Stock


Anot A.Laiškonio, suaugusiems kokliušas, be vaginančio kosulio, sunkesnių sveikatos negalavimų įprastai nesukelia. Daugelis nė nežino juo persirgę. Mat ši infekcinė liga su laiku praeina savaime ir be specialaus gydymo.

O mažiems vaikams ypač pirmaisiais gyvenimo metais kokliušas gali sukelti pavojingų komplikacijų.

„Po sunkių kosulio priepuolių dėl smegenų hipoksijos ir kvėpavimo centrų perdirginimo gali sustoti kvėpavimas. Kūdikiams daug dažniau pasitaiko išvaržų, pneumonijos. Be to, sergant sunkios formos kokliušu galimi ir smegenų pažeidimai, dėl kurių gali atsirasti neurologinių liekamųjų reiškinių ar net ištikti mirtis“, – sako profesorius.

Pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo kokliušo skiepijami kūdikiai nuo dviejų mėnesių amžiaus. Per pirmuosius metus vaikai paskiepijami tris kartus, po to sulaukus pusantrų metų. Vėliau vakcina skiriama ikimokyklinio amžiaus vaikams.

Verta žinoti

  • Žmogus yra vienintelis kokliušo infekcijos šaltinis. Juo užsikrėtęs suserga per 5 – 21 dieną, tačiau inkubacinis laikotarpis gali užsitęsti ir iki 42 dienų.
  • Kokliušas plinta oro lašiniu būdu, kai žmogus įkvepia greta esančio infekcijos šaltinio išskirtų kokliušo lazdelių ligoniui kalbant, čiaudint, ypač – kosint.
  • Daugiausiai sergančiųjų – vėlyvą rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį.