Organizmą šarminantys, valantys, detoksikuojantys, jauninantys ir kitaip neva stebuklingai veikiantys preparatai, anot VUL Santaros klinikų gydytojo dietologo Edvardo Grišino, – tikriausi pramanai.

„Organizmas nuolat tai užrūgštėja, tai vėl tampa šarminis, o visą tai pats sureguliuoja reaguodamas, ką dedate į skrandį“, – paaiškina specialistas.

Gresia mirtis

Kad užrūgštėjęs ir dėl to pakitęs organizmo balansas gali lemti onkologinę ligą, anot gydytojo E.Grišino, – tiesa. Dar daugiau – organizmo užrūgštėjimas gali baigtis mirtimi. Tačiau gydytojas tuoj skuba nuraminti teikdamas, jog jokie tyrimai neįrodo, kad vienas ar kitas vartojamas produktas užrūgština ar šarmina organizmą. Tai sureguliuojama savaime.

„Mūsų organizmas veikia dvidešimt keturių valandų ritmu palaikydamas pastovų pH šarmų ir rūgščių balansą. Taigi jei suvalgysime daugiau šarminio maisto, organizmas išskirs daugiau rūgščių. O suvalgius daugiau rūgštinio maisto, sumažės skrandžio sekrecija. Tokiu būdu palaikomas tinkamas pH. Tačiau, jei kraujo pH sumažėtų nors 0,1 rodiklio, kalbėtume jau apie gyvybės praradimą“, – įspėja medikas.

Anot jo, rūgščių ir šarmų pusiausvyra gali sutrikti esant skysčių pertekliui, kraujotakos sutrikimams ar ligų komplikacijoms. Taigi, jei valgome subalsuotą, visavertį maistą, rizikos užrūgštinti ar pašarminti organizmo tiesiog neturime.

„Girdime siūlymus valgyti vienokį ar kitokį maistą, šarminantį organizmą. Tai tik dar vienas mitas, reklama, skirta kokiai nors dietai išpopuliarinti. Vadinamoji alkalozė, būsena, kai organizmo terpė per daug šarminė, nuo maisto neatsiranda“, – aiškina dietologas E.Grišinas.

Jaučiasi geriau

Taigi milteliai skirti organizmui šarminti gero nepridės. Savo ruožtu gydytojas teigia, jog geresnei savijautai įtaką iš tiesų gali daryti vadinamoji „šarminė dieta“, kurios laikantis siūloma atsisakyti virškinimą sunkinančių maisto produktų.

„Galbūt žmogus valgydamas labiau šarminį maistą jausis geriau, nes atsisako pieno produktų, mėsos, vartoja daugiau augalinio maisto. Bet geriau pasidaro ne nuo neva sureguliuoto pH, o dėl to, kad atsisako dešrų ar kitų modifikuotų produktų“, – paaiškina dietologas.

Verta žinoti

Alkalozė – terminas, reiškiantis, kad jūsų organizmo pH yra per didelis. Jei organizmo terpė per daug šarminė, ima svaigti galva, raumenys įsitempia, gali pykinti.

Acidozė gi rodo, kad terpė pernelyg rūgštinė ir tai gali sukelti nuolatinį bendrą nuovargį, oro trūkumą ir galvos skausmą. Laimei, inkstai atlieka didžiąją darbo dalį sulaikydami arba pašalindami rūgštinius ir šarminius jonus su šlapimu.