Mokslo nepagrįsta

Nors šiandien skubančioje visuomenėje laukiame greito rezultato, mažai kalorijų turinti skysčių dieta, anot specialistės, padės greitai atsikratyti kelių kilogramų, tačiau kartu stiprų antausį trinktels medžiagų apykaitai. Mat jos laikantis, į dienos racioną įtraukiami tik gėrimai, atsisakant bet kokio kietojo maisto. Maža to, vieningos informacijos, ką galima vartoti, o ko ne, mažai.

„Iš esmės į tokią dietą galėtų įeiti vanduo, vaisių ir daržovių sultys, arbata, kava be pieno ar grietinėlės. Vieni teigia, kad, laikantis tokio mitybos principo galima vartoti pieną ir kefyrą, kiti, – kad būtent jų svarbu atsisakyti. Taigi, daug painiavos. Taip pat ir cukraus siūloma atsisakyti, bet kaip tą padaryti, jei šį mitybos planą daugiausiai sudaro vaisių sultys?“ – stebisi dietologė Eglė Kliukaitė- Sidorova.

E.Kliukaitė-Sidorova pabrėžia, kad taip svorio netenkama organizmo skysčių sąskaita. Be to, mitybos plane trūksta kitų maistinių medžiagų – riebalų, baltymų, skaidulų, vitaminų, mineralų, – svarbių raumeniniam audiniui, kuris reikalingas normaliai medžiagų apykaitai palaikyti.

Kelias savaites ar net mėnesį siūloma laikytis dietos, kuri, anot specialistės, stipriai prasilenkia su sveikos mitybos principais. „Kaipgi mėnesį organizmas gali tverti be maisto ir išlikti sveikas? Jei norisi lengvumo, dieną dvi galima pateisinti, bet tai labai trumparegiškas sprendimas – pagrindinio tikslo vis tiek taip nepasieksite“, – tvirtina specialistė.

Kalbant apie žarnyno valymą, to pasiekti galima ne tik tokiomis drastiškomis priemonėmis kaip kieto maisto atsisakymas. Neapkrauti virškinamojo trakto galima tiesiog suderinus mitybą, nepersivalgant.

„Tokia dieta yra labai skurdi: sultys rekomenduojamos gerti net be tirštimo. Taigi tegausite greičiau pasisavinamų maisto medžiagų – fruktozės, vaisių cukraus. Be to, skystas yra greitai suvirškinamas, todėl sotumo jausmas ilgai netrunka, o taip paskatinamas persivalgymas. Kai maisto racionas yra stipriai sumažinamas, organizmas siekia atsiimti prarastą energiją. Ilgainiui taip žaisdami tik sulėtinsime medžiagų apykaitą“, – įspėja medikė.

Tarp kitko

Anot specialistės, dietos, kuriomis siekiama atsikratyti svorio nėra tinkamos sveikatai. Tos, kurios gali būti naudingos, sudarytos specialistų-dietologų siekiant gerinti paciento sveikatą ir yra pagrįstos mokslo.

Gydomosios dietos gali būti paskirtos dėl virškinamojo trakto ligų, turimo refliukso, cukrinio diabeto, esant kasos ar kepenų, uždegiminėms žarnų ligoms. Taip pat dieta gali būti skiriama kaip ligos gydymo dalis.