Viena iš priežasčių kodėl taip yra gali būti Omega 6 ir Omega 3 riebalų rūgščių santykio organizme disbalansas apie kurį daugelis nė negirdėjo.

Kodėl kyla šis disbalansas? Puikiai suprantame, kad šiandieninė žmogaus mityba gerokai skiriasi nuo mūsų protėvių mitybos. Valgymo įpročiai per daugelį metų stipriai keitėsi. Rinkėjų-medžiotojų laikais žmogus su maistu gaudavo kone idealų Omega 6 ir Omega 3 santykį – 1:1. Šiuolaikinis žmogus suvartoja per didelį kiekį Omega 6.

Apžvelkime kai kurių produktų riebalų rūgščių santykį (Omega 6 : Omega 3):
– vaisiai 1:1 – 2:1
– žuvis 1:1
– šalavijo sėklos 1:3
– linų sėmenys 1:4
– žalios lapinės daržovės 2:1
– pupelės 2:1
– lęšiai 3:1
– mėsa 3:1
– baltos bulvės 3:1
– kanapių sėklos 3:1
– saldžios bulvės 4:1
– graikiški riešutai 4:1
– sojos pupelės 7:1
– kukurūzai 12:1
– alyvų aliejus 13:1
– grikiai 14:1
– rudieji ryžiai 20:1
– avižų dribsniai 21:1
– avinžirniai 26:1
– kviečiai 27:1
– anakardžiai 47:1
– pistacijos 52:1
– sezamo sėklos 67:1
– kukurūzų, saulėgrąžų, rapsų aliejai 70:1
– lazdyno riešutai 90:1
– moliūgų sėklos 124:1
– saulėgrąžų sėklos 472:1
– migdolai – 2008:1
– žemės riešutai – 5500:1

Taigi, kaip matome, geru Omega 6 ir Omega 3 riebalų rūgščių santykiu pasižymi daržovės, žalumynai, vaisiai, ankštiniai (išskyrus avinžirnius – 26:1), mėsa, paukštiena (užauginta be grūdų), žuvis. Iš riešutų ir sėklų puikus santykis tik linų sėmenų (1:4) ir šalavijo sėklų (1:3).

Graikiniai riešutai
Foto: Adobe Stock

Jei kasdien vartojamas didelis kiekis grūdų ir jų produktų, augalinių aliejų, riešutų ir sėklų – bus gaunama per didelis kiekis Omega 6 ir per mažas Omega 3.

Omega 3 riebalų rūgščių galima gauti su riebia šaltųjų vandenų žuvimi, kurią Amerikos širdies asociacija rekomenduoja valgyti bent du kartus per savaitę, kai kuriomis žaliomis lapinėmis daržovėmis, linų sėmenimis ir ispaninių šalavijų sėklomis.

Svarbu paminėti tai, kad vidutinio europiečio mityboje santykis tarp Omega 6 ir Omega 3 riebalų rūgščių šiandien vidutiniškai yra 15:1, o Jungtinėse Amerikos valstijose net 25:1.

Didžiausios sveikatos institucijos (tarp jų ir Šiaurės šalių sveikatos ministerija) rekomenduoja 5:1 ar mažesnį santykį, kad būtų pasiektas organizmo balansas. Skirtumas tarp esamo ir rekomenduojamo santykio akivaizdus!

Esant disbalansui organizme kyla uždegiminiai procesai. Omega 6 perteklius siaurina kvėpavimo takus, kraujagysles, didina kraujo krešumą, yra siejamas su padidėjusia širdies ligų rizika, diabetu, artritu, nutukimu, astma bei įvairiomis alergijomis ir t.t.

Vadinasi, turime stengtis kartu su maistu gauti ne tik Omega 6, bet ir Omega 3 riebalų rūgščių. Kasdien valgyti šviežių vaisių ir daržovių, aukštos kokybės žuvies, linų sėmenų ir šalavijo sėklų. Pupelės ir lęšiai – puikus vegetariškas baltymų šaltinis. Mažinti grūdų, riešutų, sėklų ir augalinių aliejų vartojimą.

Svarbu pažymėti, kad negalima visiškai eliminuoti kažkurios maisto grupės, pavyzdžiui, grūdų. Grūdai turi daug vitaminų, mineralų ir skaidulų. Tai puikus energijos šaltinis. Tačiau turime rasti optimalų balansą. Gausiau vartoti gerą riebalų rūgščių santykį turinčius produktus ir saikingiau tų, kurių santykis nėra palankus.