„Eurovaistinės“ farmacininkė Elvyra Ramaškienė atkreipia dėmesį, kad anksti pastebėti diagnozę svarbu tiek sergantiems pirmo tipo, tiek ir antro tipo diabetu, nes delsimo pasekmės abiem atvejais panašiai skaudžios. Tiesa, I tipo diabetas pasireiškia kur kas ryškesniais ženklais ir yra labiau atpažįstamas, o štai II tipo – gali tyliai tūnoti ir keletą metų.

Įspėja acetono kvapas burnoje

Pirmo tipo diabetas diagnozuojamas, kai žmogaus imunitetas ima naikinti insuliną gaminančias kasos ląsteles. Juo dažniausiai suserga jauni žmonės, iki maždaug trisdešimt penkerių keturiasdešimties metų. Neretai diagnozuojama vaikams, paaugliams. Tai gali lemti paveldimumas, tačiau ne tik jis, priežasčių būna įvairių. Antro tipo diabetą dažniausiai nulemia žmogaus gyvenimo būdas, ligos ar jų komplikacijos. Jis dažniau pasireiškia vyresniems“, – atskiria farmacininkė.

Elvyra Ramaškienė

Pasak jos, pirmo tipo diabeto simptomai yra gana ryškūs ir pasireiškia gana greitai. Pirmieji penki simptomai – labai padidėjęs troškulys, gausus šlapinimasis, padidėjęs nuovargis, silpnumas ir pastebimas kūno masės mažėjimas. Po kiek laiko pasireiškia dar vienas išskirtinis ženklas - burnoje pradedamas justi acetono kvapas. O štai II tipo diabetas pasirodo ne taip aiškiai. Susirgus šiuo diabetu, simptomai yra labai panašūs, tačiau ne taip aktyviai jaučiami. Ir, priešingai nei sergant I tipo diabetu, kūno svoris šiuo atveju dažniausiai gerokai padidėja, fiksuojamas nutukimas, antsvoris.

„Kuo vėliau nustatomas cukrinis diabetas, tuo daugiau gresia komplikacijų ir jos vis sunkesnės. Didelė dalis sergančių antro tipo diabetu kenčia nuo širdies ar kraujagyslių ligų tik todėl, nes per vėlai kreipiasi į gydytoją. Nors būtent šio tipo diabeto atveju, laiku pastebėjus pažymius, dar galima visiškai atstatyti organizmą“, – pažymi farmacininkė.

Pasak jos, komplikacijos dažnai paliečia ne tik kraujagyslių sistemą, bet taip pat regą, nervus, inkstus, todėl, turint įtarimų geriausia, pasitikrinti ir laiku kreiptis į gydytojus.

Tikrintis – visiems

Turint įtarimų geriausia išsitirti cukraus kiekį kraujyje. Tai svarbu visiems, ypač tiems, kurių giminėje būta ligos atvejų, taip pat turintiems viršsvorio ir vyresnio amžiaus žmonėms.

„Pagyvenę žmonės dažnai turi problemų su kepenimis, kasa, širdies ir kraujagyslių ligomis. Šios ligos skatina cukrinį diabetą. Kita ligos priežastis – mažas aktyvumas, kai organizme cukrus ima kauptis ir ne taip greitai skaidosi“, – išskiria E. Ramaškienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad diabetu gali baigtis ir labai rimta gripo komplikacija. Jei persirgus gripu jaučiami neaiškūs, nebūdingi gripui simptomai, verta išsiaiškinti, kokia jų priežastis.

Liga, kuria gąsdinami smaližiai

Vaidotas Urbanavičius


Gydytojas endokrinologas prof. Vaidotas Urbanavičius:

-– Kaip žmonės sureaguoja išgirdę diagnozę: jūs sergate cukriniu diabetu?

– Aišku, niekas nesidžiaugia šia diagnoze. Reakcijos diapazonas būna nuo santūrios išlaikytos iki audringų ir kraštutinių situacijų. Pirmiausia pacientai stengiasi „suvirškinti“ informaciją. Būna baimių: negi dabar man reikės gydytis insulino injekcijomis? Dažniausiai to neprireikia, tad galima pacientą nuraminti. Vėliau iškyla ir kiti klausimai, susiję su gyvenimo būdo, mitybos įpročių keitimu.

Būtina atsisakyti alkoholio?

– Nėra taip, kad turi tapti abstinentu. Bet piktnaudžiavimas alkoholiu tikrai nepadeda organizmui. Kuomet jo suvartojama per daug, dažnam prasideda kasos uždegimas, paskui atsiranda diabetas. Bet tai yra kita diabeto grupė, susijusi su pankreatitu, kasos uždegimais, kurių viena priežasčių – alkoholis.

Kokie naujausi ligos gydymo būdai pasaulyje?

– Geriausia išvengti šios ligos. Laikantis pirmiausiai tam tikro gyvenimo būdo, mitybos režimo, kai kalbama apie antro tipo cukrinį diabetą, nes liga – daugialypė. Kai kurių jos formų išvengti kol kas neįmanoma – tai būtų pirmo tipo cukrinis diabetas, kuriam didelę įtaką turi paveldimumas, genetika, kai kurie aplinkos veiksniai, paskatinantys ligos pasireiškimą jauname amžiuje. Pastarasis ligos tipas sudaro apie penkis procentus, o didžiąją dalį – daugiau nei 90 procentų, - antrojo tipo diabetas, kuris pasireiškia daugiau vyresniame amžiuje. Su amžiumi sergamumas didėja, kadangi linkusi lėtėti medžiagų apykaita.

Gydymo prasme yra kelios stambios grupės. Pirmiausiai labai svarbu dietos režimas, toliau - medikamentinis gydymas. Naujausi gydymo būdai – daugiau sąlyginis klausimas, kadangi situacija dinamiška ir praktiškai kiekvienais metais atsiranda vis naujų gydymo metodų, nes sergamumas šia liga auga, valstybės skiria daug dėmesio šiai problemai ir mokslininkai ieško naujų būdų. Daugelis yra pakeliui į klinikinę praktiką.

Kalbant apie medikamentines poveikio priemones, kurios veikia įvairius ligos mechanizmus, pavyzdžiui, vienos apsunkina gliukozės įsisavinimą, kadangi liga susijusi su gliukozės apykaitos sutrikimu. Iš čia ir kilo pavadinimas - cukrinis diabetas, kas reiškia, kad kraujyje aptinkama daugiau gliukozės arba liaudiškai sakant – cukraus.

– Smaližiai dažnai gąsdinami šia liga. Ar čia apčiuopiamas ryšys?

– Negalime sakyti, kad jei užvalgysi saldžių produktų, susirgsi. Bet galima atrasti netiesioginį ryšį. Jei žmogus valgo dažnai ir daug, gauna per daug kalorijų. Pastarosios virsta organizme riebalų pavidalu, auga svoris. Ilgainiui tai gali sutrikdyti gliukozės apykaitą. Kita medalio pusė, kad mūsų mityboje iš tikrųjų daug papildų, vienaip kitaip susijusių su cukrumi. Net ir duonoje - cukrus, papildai, priedai, pagardintojai.

– Kaip pasikeičia pacientų kasdienybė susitaikius su liga?

– Jų kasdieninis gyvenimo būdas individualizuotas. Nes jei pacientas serga pirmu diabeto tipu, turi laikytis tam tikro dienos režimo, susieto su insulino švirkštimu, kadangi šis tipas gydomas tik insulino pagalba. Dažnai jauni žmonės, vaikai turi reguliariai leistis vaistus, reguliariai maitintis, laikytis tam tikro fizinio krūvio. O didžioji dalis – daugiau nei 90 proc. pacientų, kurie turi antsvorio ir diabetą, jiems yra iššūkis pripratinti organizmą prie sveikesnės mitybos. Tai irgi nėra lengva. Jei tokį gyventoją laikytum po užraktu, nemažai daliai vaistų gal ir neprireiktų. Bet kadangi gyvenimas yra įvairiaspalvis, ilgai laikytis režimo ne visiems pavyksta.