Atsako Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos vyriausioji gydytoja prof. Alina Pūrienė:

Patys nepastebime

- Žmonės kartais net nežino, kad iš jų burnos sklinda nemalonus kvapas. Prie savo kvapo, net jeigu jis ir stiprus ar nemalonus, mes įprantame ir sužinome apie tai tik tada, jeigu kas nors pasako. Problema ta, kad pasakyti žmogui tokį dalyką kartais būna tikrai nejauku. Tie, kurie yra šalia, tą kvapą visuomet jaučia, bet nesako, nes bijo žmogų įžeisti. Tačiau turime vieni kitus globoti ir nebijoti pranešti artimam žmogui, kad kažkas negerai. Tokiu atveju visuomet reikia kreiptis į gydytoją odontologą.

Pastebime, kad net jeigu žmogus ir žino, kad blogas burnos kvapas – nuolatinis jo palydovas, vis tiek nesikreipia į gydytoją. Žmonės pas gydytojus odontologus ateina tik tuomet, kai ką nors skauda. Reikia žinoti, kad blogas burnos kvapas nėra toks jau nekaltas dalykas – tai gali rodyti rimtas ligas, ir jeigu ši būklė tęsiasi ilgai, savaime nepraeis.

Sukelia skirtingos priežastys

Pagal statistinius duomenis, net 98 procentai žmonių, kurie skundžiasi blogu burnos kvapu, šią būklę turi dėl odontologinių problemų. Tai sukelti gali nepakankama burnos ertmės priežiūra, dantų ėduonis, seni ir jau nebetinkami dantų protezai, nekokybiškos plombos ar periodonto ligos.

Retais atvejais problemos gali slypėti visai ne burnoje. Nemalonaus kvapo atsiradimą skatina sinusų gleivinės ar tonzilių uždegimas, gastritas, skrandžio opos. Kartais priežastis gali būti plaučių ligos – tuberkuliozė, pneumonija. Nemalonus burnos kvapas būdingas ir sergantiems cukriniu diabetu, inkstų nepakankamumu, Parkinsono liga ar netgi kai kuriomis onkologinėmis ligomis.

Alina Pūrienė

Kaip atsikratyti?

Norint atsisveikinti su nemaloniu burnos kvapu, pirmiausia reikia surasti, kas jį sukėlė. Kaip jau minėjau, dažniausiai problema būna burnoje. Jeigu žmogus pats pajuto, arba kas nors prasitarė, kad jam iš burnos sklinda nemalonus kvapas, pirmiausia būtina apsilankyti pas gydytoją odontologą. Jis pasižiūrės, ar žmogus serga periodontitu, gingvitu ar kitomis ligomis, o galbūt paaiškės, kad tiesiog trūksta burnos higienos įgūdžių. Iš tiesų, jeigu žmogus sveikas, gali pakakti kruopščiau valyti dantis ir po kurio laiko kvapas dings.

Ant dantų besikaupiančios minkštosios apnašos kartais atrodo visai nekaltos, tačiau burnoje yra šilta, drėgna ir tokia terpė itin palanki blogą kvapą sukeliančių mikroorganizmų plitimui. Jeigu dantys nuolat valomi atsainiai, atsiranda ir ėduonis, o tuomet kvapas gali tapti ir dar nemalonesnis. Nevalomi dantys taip pat gali sukelti ir dantenų uždegimą. Jam išsivysčius, kraujagyslės pasidaro trapios, jas lengva pažeisti ir tekantis kraujas skaidomas iki sulfidų. Šios reakcijos metu taip pat išsiskiria specifinis kvapas.

Jeigu kvapas yra, bet gydytojas odontologas nemato, kas jį sukelia, reikia keliauti pas šeimos gydytoją ir atlikti kraujo, šlapimo ar kitus tyrimus. Gali paaiškėti, kad priežastis – plaučių, žarnyno problemos ar kitos ligos, kurios negydomos gali pridaryti dar rimtesnių bėdų. Net ir tokių nekaltų dalykų negalima ignoruoti. Pasirūpinkime vieni kitais ir tada galėsime džiaugtis ne tik geru kvapu, bet ir sveikata.

Tarp kitko

Prof. A.Pūrienė pabrėžia, kad norint pasirūpinti burnos švara ir gaiva nepakanka vien tik dantų šepetėlio ir pastos. „Kiekvienam žmogui, net jeigu jis ir sveikas, būtina mažiausiai du kartus per metus apsilankyti pas burnos higienistą, kad šis atliktų profesionalios burnos higienos procedūrą. Šios procedūros metu nuo dantų paviršiaus pašalinamos susikaupusios apnašos, kurios gali sukelti ne tik blogą kvapą, bet ir burnos ertmės ligas. Be to, prieš procedūrą gydytojas visada įvertina dantų būklę, ir jeigu yra pirmųjų ėduonies ar periodonto ligų užuomazgų, galima užkirsti tam kelią. Taip pat reikėtų atsikratyti ir žalingų įpročių, ypač – rūkymo“, – pasakoja gydytoja.