Rožinės druskos, Himalajų druskos ar druskos kristalų šviestuvai yra pagaminti iš rožinės spalvos Himalajų druskos gabalų, o jų viduje būna įdėta lemputė. Ši druska kasama Himalajuose, tiksliau Himalajų Rytų Karakoramo kalnyne Pakistane. Nuo šioje uolienoje esančių mineralų šviesa įgauna šiltą rožinį atspalvį, ir gamintojai tikina, kad tokie šviestuvai gali pagydyti virtinę ligų, pradedant astma ir baigiant sezoniniu afektiniu sutrikimu, kuris dar vadinamas sezonine depresija, rašo curejoy.com.

Pati druska yra antibakterinė ir priešuždegiminė medžiaga, galinti išvalyti orą nuo tokių alergenų kaip žiedadulkės, sumažinti gleivių kiekį ir nuraminti itin jautrią imuninę sistemą. Taigi ar šviestuvai, pagaminti iš daug mineralų turinčios Himalajų druskos, pasižymi tokiomis pačiomis savybėmis? Pažvelkime atidžiau.

Himalajų druskos šviestuvai sugeria drėgmę, nes druska yra natūraliai higroskopiška, arba sutraukianti vandenį. Gamintojai taip pat tvirtina, kad šie šviestuvai išvalo orą nuo alergenų ir teršalų, esančių vandens garuose – tai reiškia, kad jie gali padėti sergant tokiomis ligomis kaip astma.

Tuo pačiu metu ši druska, kaip vandenynai ar kriokliai, skleidžia sveikatai naudingus neigiamus jonus, todėl gamintojų yra rekomenduojama sergantiems depresija ar kenčiantiems nuo nerimo, nors išsamių tai patvirtinančių mokslinių tyrimų nėra.

Kai kurie šių šviestuvų galia tikintys žmonės netgi tvirtina, kad jie sugeria žalingus spindulius, kuriuos skleidžia tokie prietaisai kaip televizorius ar kompiuterio ekranas, išskiriantys į aplinką žmogui kenksmingus teigiamus jonus. Jeigu jums atrodo, kad tokie tvirtinimai yra pernelyg išpūsti, gali būti, kad taip ir yra. Daugumos šių šviestuvų privalumų moksliniai tyrimai nepatvirtina ir šios druskos naudojimas terapiniais tikslais gali turėti tik menką naudą.

Jokios tiesioginės įtakos miegui

Tyrimai parodė, kad Himalajų druskos šviestuvai nepadeda pagerinti miego. Tyrimai su neigiamos jonizacijos prietaisais taip pat parodė, kad jie neturi jokios įtakos miegui.

Tačiau jei jūs gana ryškią šviesą savo miegamajame pakeisite Himalajų druskos šviestuvo švytėjimu – švelnia ir išsklaidyta šviesa, gali būti, kad užmigsite greičiau. Nacionalinis miego fondas nurodo, kad dirbtinė šviesa sutemus žmogaus smegenims gali siųsti pabudimo signalus ir trikdyti hormono melatonino, padedančio užmigti ir geriau miegoti, gamybą. Tačiau blausi ir šilta druskos šviestuvo šviesa gali būti būtent tai, ko jums reikia, kad pradėtumėt snausti.

Jokios reikšmingos naudos sergantiems astma ar kvėpavimo takų ligomis

Teigiama, kad Himalajų druskos šviestuvai padeda kovoti su kvėpavimo takų ligomis. Ir nors visuotinai manoma, kad druskos kambarių terapija ar sausos druskos inhaliatoriai padeda gydyti švelnios ir vidutinės formos astmą, haloterapijos (kai druskos olą primenančioje patalpoje kvėpuojama labai smulkiomis druskos dalelėmis) tyrimai nėra tokie įtikinantys, kaip norėtųsi. Maža to, vienas šios srities tyrimas nustatė, kad nepakanka įrodymų teigti, jog haloterapija tinka gydant lėtinę obstrukcinę plaučių ligą.

Net jei manysime, kad haloterapija yra veiksminga, druskos kiekis, kurį išskiria Himalajų druskos šviestuvai, sudarys tik menką dalį haloterapijai reikalingo kiekio. Beveik nėra abejonių, kad jūsų miegamasis bus kur kas erdvesnis ir atviresnis negu tokia gydomoji patalpa kaip druskos kambarys. Taigi jūsų kontaktas su druska bus minimalus.

Šios idėjos neparemia ir tyrimai su astmai skirtais jonizatoriais. Tokios studijos, kurių metu dalyviai kvėpavo jonizuotu oru, neparodė jokio reikšmingesnio plaučių funkcijos pagerėjimo ar pokyčių, palyginus su tais dalyviais, kurie kvėpavo paprastu ar kontroliniu oru.

Jokios reikšmingesnės naudos egzema, psoriaze ir kitomis odos ligomis sergantiems žmonėms

Nėra jokių patikimų tyrimų, kurie būtų parodę, jog Himalajų druskos šviestuvai pagerina tokių odos ligų kaip egzema ir psoriazė būklę. Tačiau ar gali druska padėti kažkokiais kitais būdais? Į vonios vandenį įberta druska egzema sergantiems asmenims gali padėti numalšinti gėlimą, susijusį su ligos paūmėjimu. Nacionalinė egzemos asociacija turi įrodymų, kad Negyvosios jūros druska, turinti daug mineralų, padeda sergantiems psoriaze. Druska užrakina drėgmę, o tai savo ruožtu suminkština odą ir padeda įveikti diržingą ir pleiskanojančią odą, siejamą su psoriaze.

Ar Himalajų druskos šviestuvas gali teikti tokią pačią naudą? Galbūt, bet veikiausiai ne. Druska egzema ar psoriaze sergantiems pacientams padeda tuomet, kai yra naudojama topiškai. Tačiau druskos kiekis, kurį skleidžia šviestuvas ir kuris per orą pasiekia žmogų, yra per mažas, kad turėtų kokį nors poveikį. Be to, iki šiol nėra atlikta didesnių tyrimų, kurie būtų analizavę tokių šviestuvų įtaką psoriazei.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (22)