Kada laukia pirmas vizitas

Gydytojas urologas prof. Balys Dainys pasakojo jau sulaukęs tiek vyrų, tiek moterų, atskubėjusių išsitirti po atostogaujant turėtų nesaugių lytinių santykių.

„Nenuostabu, kad poilsiaudami žmonės gerokai atsipalaiduoja ir nesusilaiko nuo tokių nuotykių. Lytiniu keliu plintančių infekcijų (LPI) paplitimas šiandien yra didžiulis. Ir kalbėti reikėtų ne apie tik vien apie sifilį ar gonorėją. Ypač dažnai pasitaiko vadinamųjų „mažųjų AIDS“ – chlamidijų, ureoplazmų, mikoplazmų, gardnerelių ir kt.“, – pastebėjo gydytojas urologas prof. Balys Dainys.

Pasak jo, vieni po atsitiktinių lytinių santykių atbėga iškart, nes namuose laukia antra pusė. Kitus apsilankyti pas gydytoją priverčia jau pasirodę simptomai – iš šlaplės ar makšties pasirodžiusios išskyros ir kiti ryškūs požymiai.

Tačiau iškart kitą dieną po nesaugių santykių skubėti pas gydytoją prasmės nėra.

Priklausomai nuo ligos, LPI inkubacinis laikotarpis trunka nuo kelių dienų iki mėnesio. Po trijų keturių dienų jau galima aptikti grybelio, gonorėjos, gardnerelės bakterijas. Chlamidijos ir ureaplazmos atsiranda daug vėliau – maždaug po trijų keturių savaičių.

„Todėl geriausia kreiptis į gydytoją kuo anksčiau jau praėjus kelioms dienoms, o vėliau dėl kitų bakterijų išsitirti ir po kelių savaičių. Nes, kaip sakoma, jei gonorėja negydoma tris dienas, garantuotas šlaplės uždegimas. Jei delsiama dar tris dienas, turime „žydintį“ prostatitą, jei dar tris – nevasingumas. Taigi dėl stipriai paplitusių LPI padaugėjo ir nevaisingų porų. Be to, yra duomenų, kad kai kurių lytinių ligų sukėlėjai gali gyventi ir burnoje, todėl išsitirti praverstų ir užsiėmusiems oraliniu seksu“, – pridūrė B. Dainys.

Išaugo atsparumas antibiotikams

Gydytojas pastebėjo, kad moterims vienas dažniausių požymių, galinčių įspėti apie lytiniu keliu plintančias ligas, – šlapimo pūslės uždegimas. Skausmas šlapinantis, diskomfortas apačioje, išskyros iš makšties – tokius dėmesį turinčius atkreipti simptomus vardijo gydytojas. „Taigi nebūtinai cistitas gali užklupti vien išsimaudžius vėsesniame jūros vandenyje“, – pabrėžė B. Dainys.

Nustačius konkretų ligos sukėlėją paskiriamas atitinkamas gydymas. Tačiau pašnekovas atkreipė dėmesį, kad dabar pasitaiko lytinių keliu plintančių sukėlėjų, kurie yra atsparūs įprastam gydymui.

„Anksčiau gonorėjai pagydyti užtekdavo vienos dviejų tablečių, o dabar taip lengvai ligos įveikti nebepavyksta. Kartais pasitaiko ir visiems antibiotikams atsparių sukėlėjų, tada prireikia daug ilgesnio gydymo. LPI – ilgainiui invalidizuojančios ligos“, – konstatavo gydytojas.

Tarp kitko

Užsikrėtus venerine liga atsiranda konkretūs simptomai. Moterims sutrinka mėnesinių ciklas, atsiranda nebūdingos išskyros, aštrus jų kvapas. Vyrams taip pat gali atsirasti išskyros, perštėjimas, išbėrimai, skausmai šlapinantis. Be abejo, jeigu atvejis rimtas, gali būti ir opos, žaizdos.

Rimtesnės ligos (sifilis, AIDS, ŽIV) atlikus kraujo tyrimą gali būti diagnozuotas net po šešių mėnesių.