Pataria specialistė

Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo gydytoja otorinolaringologė Rasa Martinkienė:

– Vasarą, kai ilgiau laikosi karštas oras, labiau prakaituojama, po maudynių vandens telkiniuose, lankymosi baseine, pirtyje dažniau pasitaiko išorinės klausomosios landos uždegimų, ypač vyresniems vaikams.

Jam būdinga staigi pradžia, ausies skausmas nuo nedidelio (niežėjimas, perštėjimas) iki labai stipraus. Skausmas atsiranda ar stiprėja liečiant ausies kaušelį, kramslį. Išskyros iš ausies – dažniausiai negausios, galimas karščiavimas, ausies užgulimas, ūžesys.

Pirmoji pagalba būtų sisteminiai analgetikai. Gydymui dažniausiai skiriami ciprofloksacino ar ofloksacino lašai. Taip pat gali būti skiriami tam tikri tepalai ir kremai, nustačius grybelinę kilmę – priešgrybeliniai vaistai.

Ausų „perpūtimas“ uždegimo nesukelia

Tikimybė, kad būtų užklupęs vidurinės ausies uždegimas, mažesnė. Šis negalavimas atsiranda dėl viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, kurios dažnesnės vėsesniu metų laiku. Aišku, niekas nuo infekcijos nėra apsaugotas ir vasarą, ypač kai ją lydi permainingi orai.

Tuomet virusai ir bakterijos iš nosiaryklės per Eustachijaus vamzdį patenka į vidurinės ausies ertmę ir sukelia ūminį uždegimą. Taigi ausų „perpūtimas“ įtakos ausų uždegimui susiformuoti neturi.

Vidurinės ausies uždegimą reikėtų įtarti, kai slogos metu ar po jos vaikas pasidaro neramus, irzlus, pabunda naktimis, atsisako valgyti, gali karščiuoti, tekėti skystis iš ausies. Paprastai vyresni nei dvejų metų amžiaus vaikai dažniausiai jau patys pasiskundžia ausies skausmu.

Atsiradus tokiems simptomams pirmiausiai reikėtų vaikui sugirdyti nuskausminamųjų vaistų, tokių kaip ibuprofenas arba paracetamolis. Galima naudoti paracetamolio žvakutes, ypač jei vaikas negali išgerti vaistų (pykina, išvemia). Šiuos sisteminius analgetikus dažniausiai ir skiria gydytojas pirmomis dienomis, kai ausų uždegimo eiga nesunki. Jei skausmas stiprėja, kyla temperatūra, vaikas tampa vangus, mieguistas, tuomet reikėtų kreiptis į gydytoją, nes gali prireikti ir geriamųjų antibiotikų.

Vietiniai, ausų skausmą malšinantys vaistai, kurių sudėtyje yra lidokaino, taip pat gali būti naudojami skausmui mažinti, tačiau tik tuomet, kai būgnelyje nėra timpanostominio vamzdelio ar būgnelio perforacijos. Juos rekomenduojama vartoti kartu su sisteminiais analgetikais.

Pavojingiausias vidurinės ausies uždegimas yra naujagimiams ir kūdikiams, nes šiems vaikams gali greičiau prasidėti komplikacijos.

Verta žinoti

Išorinį otitą (uždegimą) vasarą dažniausiai sukelia vanduo, patekęs į išorinę klausomąją landą (taip nutinka dažnai maudantis vandens telkiniuose, lankantis baseine, pirtyse, dėl drėgno, šilto klimato, prakaitavimo).

Kitos priežastys – landos obstrukcija siera, svetimkūniu, intensyvus sieros valymas (pažeidžia apsauginius barjerus), mechaninė trauma, anatominiai klausomosios landos ypatumai (landos stenozė, egzostozės, gausesnis plaukuotumas landoje), odos ligos (egzema, psoriazė, seborėja), aparatūra, įstatoma į klausomąją landą (klausomieji aparatai, ausų kamštukai, ausinės, įstatomos į landą).