Ir jei ji pasirenkama pagal principą „kuo greičiau suliesėti“, nekreipiant dėmesio į dietologų, gastroenterologų, endokrinologų ar terapeutų patarimus, kyla pavojus susigadinti sveikatą.

Griežta dieta yra stresas organizmui. Keičiasi įprastas maitinimosi racionas bei režimas. Žmogus su maistu negauna būtinų gyvybei palaikyti baltymų, riebalų, angliavandenių, ląstelienos, vitaminų, mineralų ir net skysčių.

1. Monodietos, ekspresdietos, badavimas

Monodietos šalininkai kurį laiką rekomenduoja maitintis vienu produktu. Tai arbūzų, greipfrutų, kefyro, ryžių, grikių dietos. Savaime suprantama, tai ribotas racionas. Sveikam žmogui toks organizmo sukrėtimas kartą per savaitę naudingas: krenta svoris, šalinasi šlakai, palaikomas organizmo tonusas. Tačiau ne ilgiau.

Ekspresdietos ir badavimas žada per 4–7 dienas netekti 5–10 kilogramų svorio.

Tai jau pavojinga sveikatai. Organizmas nepraturtinamas pilnu komplektu gyvybiškai reikalingų medžiagų ir pradeda „save valgyti“. Blogėja dantų, dantenų, plaukų, nagų, raumenų būklė. Išsiderina imuninė sistema. Dažnai puola peršalimas, burnos gleivinės ligos.

Virškinimo sutrikimai – neatsiejamos badautojų bėdos. Silpnumo jausmas, nemiga, galvos skausmas suardo emocinę pusiausvyrą. Žmogus tampa piktas ir nelaimingas.

Trūkstamų medžiagų atstatymui organizmas meta gelbėjimosi ratą – alkio jausmą. Vos pradėjus sočiau maitintis, taip sunkiai „numesti“ kilogramai grįžta su kaupu.

2. Vegetarinė dieta

Gyvulinės kilmės maistą vegetarai atsisako valgyti dėl įvairių priežasčių: religinių, sveikatos, ekonominių ar tiesiog dėl mados. Jie teigia, kad virškinant mėsą, organizme išsiskiria toksiškos medžiagos, kurios nuodija ląsteles, gadina sveikatą ir trumpina gyvenimą.

Vegetarinis maitinimasis gali būti įvairus. Ovolaktovegetarai vartoja kiaušinius ir pieno produktus. Laktovegetarai į valgiaraštį įtraukia pieno produktus. Ovovegetarai neatsisako kiaušinių. Veganai maistą gaminasi iš termiškai neapdorotų vaisių ir daržovių. Fruktonai pripažįsta tik vaisius.

Apie tokio išrankaus maitinimosi naudą ar žalą etinės bei medicininės diskusijos nenurimsta ligi šių dienų. Tik akivaizdu, kad atsisakius mėsos, kiaušinių bei pieno produktų, organizmui pradeda trūkti B grupės vitaminų, ypač B12 ir vitamino D, bei daugelio mikroelementų: geležies, cinko, kalcio.

Augaliniai baltymai mažiau vertingi, nes juose nėra svarbių aminorūgščių. Papildomai nevartojant polinesočiųjų riebalų rūgščių, jų deficitas blogina smegenų ir kepenų darbą, pažeidžia hormonų pusiausvyrą, didėja uždegimų ir net vėžinių susirgimų rizika. Dėl feritino trūkumo kyla problemos su kraujo krešėjimu, dėl kalcio stokos – mažėja kaulų tankis, dėl vitamino D stygiaus linkstama į depresiją.

3. Detoksikacinės dietos

Jų metu lieknumo siekiama valant organizmą nuo toksinų. Ši dieta draudžia rafinuotus, turinčius riebalų, sintetinių priedų, termiškai perkaitintus produktus. Tai sveikintinas pavyzdys. Dažnai atsisakoma mėsos, pieno produktų, duonos gaminių, cukraus, ryžių, bulvių.

Per dieną rekomenduoja suvartoti 1300 kcal. Tokia mityba ilgai tęstis negali. Atsisakius bet kokio maisto bei geriant tik specialius kokteilius, vandenį, organizmą švarinant vidurius paleidžiančiais vaistais sveikatos išsibalansavimo neišvengiama.

Tuomet ima varginti galvos svaigimas, viduriavimas, pilvo spazmai, kūno laužymo jausmas. Siekdamas kompensuoti su maistu gaunamos energijos stoką, organizmas gliukozę ima gaminti iš raumenyse esančio glikogeno, ko rezultate raumenys silpsta, aprimsta medžiagų apykaita. Kilogramai tirpte tirpsta išderinto virškinimo trakto, nusilpusios imuninės sistemos ir puolančių ligų pasekmėje.

Medikų teigimu, kokteiliai gali būti geriami kaip sveikatą stiprinantis priedas. Jokiu būdu tai ne pagrindinis maistas. Organizmui reikia pilnaverčių pusryčių, pietų bei vakarienės.

4. Dieta pagal kraujo grupę

Ši dieta yra amerikiečio gydytojo Jameso D Adamo išradimas . Anot jo, kiekvienas maisto produktas nevienodai veikia skirtingo kraujo grupių žmones. Nesilaikant šios teorijos ir valgant nepriderintą maistą, kraujo antikūniai priversti kovoti su netinkamomis maisto medžiagomis, patekusiomis į kraują. Kūnas tunka, vargsta.

Pirmą kraujo grupę turintys žmonės yra mėsėdžiai. Antrą – vegetarai. Trečią – viską, ypač pieno produktus valgantys laimingieji. O ketvirtos kraujo grupės turėtojai – egzotinio maisto mylėtojai.

Šių dienų mokslininkai minimą teoriją laiko mitu. Mitybos pagal kraujo grupes pagrindas sukurtas išnagrinėjus numanomą mūsų protėvių maitinimosi racioną tais senais laikais. Svorio kritimą lemia tai, kad žmogus pradeda keisti įprastą maitinimosi eigą, atsisako eilės produktų, mąsto, prieš kąsnį dėdamas į burną.

5. Baltymų dieta

Baltymų dietos yra labai populiarios, nes padeda numesti svorį neprarandant raumenų. Be to, dieta leidžia sočiai pavalgyti. Maisto racione – liesa mėsa, žuvis, kiaušiniai, varškė. Riebalai ir angliavandeniai ignoruojami. Atrodytų, idealu. Tačiau specialistų tvirtinimu, organizmui nereikia tiek daug baltymų, kiek gaunama šių dietų metu.

Tuo pačiu, pritrūkstama angliavandenių. Šis disbalansas sukelia organizmo intoksikaciją, pasireiškiančia pykinimu, vidurių užkietėjimu, net ketoacidoze – angliavandenių apykaitos sutrikimais, kai iš burnos sklinda acetono kvapas, dingsta apetitas, sutrinka gera savijauta. Baltyminė dieta sukelia inkstų, kepenų, sąnarių ligas.

Atminkite, kad organizmui reikia maisto medžiagų įvairovės. Perdozavimas į „vienus vartus“ yra kenksmingas. Vienintelis teisingas liesėjimo būdas – vartoti mažiau kalorijų ir kuo daugiau judėti.