Komentuoja VUL Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės kineziterapeutė Vaiva Strukčinskaitė

Kas lemia skoliozę?

- Skoliozės atsiradimo tikros priežastys nėra žinomos. Tai siejama ir su tam tikrų baltymų trūkumu arba pertekliumi, taip pat – su per maža riebaline ar raumenų mase, nes tuomet silpnėja korsetas. Skoliozė formuojasi ir dėl augimo sutrikimų bei įvairaus spaudimo į slankstelius.

Įtakos turi ir paveldimumas. Genetiniai tyrimai parodė, kad skoliozė dažniau pasireiškia tarp dvynių, taip pat – tarp brolių ir seserų. Ji gali būti paveldima iš tėvų ar senelių. Klaidinga manyti, kad netaisyklinga sėdėsena ar laikysena, kuprinės nešiojimas ant vieno peties sukelia skoliozę. Tai gali tik pabloginti situaciją, jei liga jau sergama.

Kitas didžiausias skoliozės progresavimo rizikos veiksnys – spurtas augimo metu. Jeigu skoliozė pradėjo formuotis prieš brendimą, augimo šuolį, galima tikėtis, jog liga progresuos žymiai stipriau nei tiems, kuriems stuburo krypimo požymiai atsirado jau brendimo metu.

Atsiremia į Schroth metodą

Skatinant daugiau dėmesio skirti stuburo pakitimams prisidėjo ir Schroth metodikos populiarinimas. Daugelis šeimos gydytojų į ją atsižvelgė, pradėjo daugiau dėmesio per vaiko apžiūrą skirti Adamso testo atlikimui.

Gydyti skoliozę Lietuvoje įprasta taikant paprastą fizioterapiją. Efektyviausiai tai daroma skiriant nešioti korsetą ir kartu kombinuojant specialius fizinius pratimus. Metodikų yra įvairiausių, tačiau minėtasis

Schroth metodas yra labiausiai pagrįstas moksliškai.
Ši metodika pagrįsta gydymu trijose plokštumose. Individualiai pritaikant tam tikras padėtis siekiama stuburo hiperkorekcijos. Kartu koreguojamos ir dubens padėtys, nes tai taip pat daro didelę įtaką stuburo kreivei ir skoliozei formuotis.

Taip pat yra taikoma rotacinė kvėpavimo technika. Pacientas mokomas taisyklingai kvėpuoti, įkvėpti toje vietoje, kur yra įdubos. Yra atliekami ir tempimo pratimai, apmokami visi paciento šeimos nariai. Labai svarbus yra vaiko sąmoningumas, todėl metodas daugiau taikomas vyresniems vaikams. Su mažais vaikais tų pačių tikslų siekiame pasitelkdami žaidybinius elementus.

Šiaip kiekvienas vaikas turėtų stengtis koreguoti laikyseną – stuburą laikyti kuo įmanoma tiesiau. Pavyzdžiui, viena mama intuityviai pritaikė tokią metodiką patardama vaikui vaikščioti tvirtai iškėlus krūtinę, pakėlus nusileidusį petį, pataisius galvos bei pečių padėtį. Jei vaikas yra pakankamai sąmoningas, tai tikrai efektyviai veikia.

Verta žinoti

Skolioze sergantiems vaikams nerekomenduojama užsiimti gimnastika, nes jos metu didinamas stuburo mobilumas ir didesnė tikimybė, jog jis didės į tą pusę, kuri pradėjo krypti. Taip pat netinka tos sporto šakos, kuomet stuburas apkraunamas netolygiai.