Prieš kelias dienas prasidėjo hemorojus, labai skauda, sunku ne tik sėdėti, bet ir vaikščioti. Dar niekada nesu tuo sirgusi. Vakare valgiau aštrų maistą ir vartojau alkoholį, o ryte jau pajutau simptomus. Vaistinėje nusipirkau žvakučių ir tepalo. Kas galėjo sukelti hemorojų ir kaip greičiau pasveikti? (Agnė, 24 m.)

Hemorojų sukelia sunkesnis tuštinimasis, užkietėję viduriai, ilgesnis pasėdėjimas tualete, sunkių daiktų kėlimas, alkoholis, netinkamas maistas.

Pataria specialistas

Kauno klinikų abdominalinės chirurgijos gydytojas koloproktologas doc. dr. Tadas Latkauskas:

Ligą sukelia sunkesnis tuštinimasis, užkietėję viduriai, ilgesnis pasėdėjimas tualete, sunkių daiktų kėlimas, alkoholis, netinkamas maistas. Visgi hemorojus dažniausiai susijęs su užkietėjusiais viduriais ir stanginimusi, nors viduriavimas taip pat gali įtakos šiai ligai atsirasti.

Hemorojumi galima susirgti ir visai netikėtai. Nėra ryškių požymių, kad tai – genetiškai paveldima liga. Tai labiau susiję su gyvenimo būdu ir maistu. Jeigu žmogus nesveikai maitinasi ir turi neteisingus tuštinimosi įpročius, o darbas yra sėdimas, tai gali sukelti hemorojaus paūmėjimą.

Pagrindinės gydymo priemonės

Kadangi klausimo autorei tai yra pirmas ligos epizodas, siūlome pradėti nuo konservatyvių priemonių. Rekomenduojamos žvakutės su nuskausminamaisiais ir hormonais, jeigu hemorojus yra skausmingas. Hormonai mažina uždegimą, o nuskausminamieji padeda lengviau ištverti nemalonius jausmus. Žvakutes geriausia naudoti apie savaitę vos tik pajutus hemorojų.

Simptomus šiek tiek palengvina ir uždegimą sumažina geriamieji venotonikų grupės vaistai. Jie gerina veninę kraujotaką ir sienelių ypatybes. Šiuos vaistus taip pat geriausia gerti pirmąją savaitę.

Būtina keisti gyvenimo būdą: laikytis dietos, keisti tuštinimosi įpročius, jeigu žmogaus darbas sėdimas, reikėtų daugiau fizinio aktyvumo, kad nebūtų veninės pilnakraujystės apatinėje kūno dalyje. Tai reikalinga ne tik gydymui, bet ir profilaktikai.

Derėtų vartoti daug skysčių: vandens, arbatos, sulčių, sriubų. Patartina valgyti daugiau augalinio ir skaidulinio maisto. Galiausiai, jei niekas nepadeda, vertėtų rinktis produktus, kurie laisvina vidurius.

Ūmiausias hemorojaus periodas praeina per 7-10 dienų. Trombai pasišalina per ilgesnį laiką. Vėliau lieka tik minkštas ir neskausmingas guzelis, kuris žmogui netrukdo. Po pirmojo epizodo hemorojus nebūtinai pasireikš ir dar kartą. Viskas priklauso nuo žmogaus. Jeigu jis laikysis profilaktinių rekomendacijų, liga gali ir nesikartoti.

Kai reikalinga operacija

Jeigu uždegimai kartojasi ir konservatyvios priemonės neefektyvios, tada jau galvojama apie chirurginį gydymą. Viskas sprendžiama individualiai pagal simptomus ir jų pasikartojimą. Šiuo atveju specialisto konsultacija yra būtina. Priežastys operuotis gali būti dideli ir iškritę mazgai, dažnai pasikartojantys hemorojaus epizodai ar kraujavimas.

Jeigu vargina hemorojaus simptomai, gyvenimo kokybė yra prasta ir neveikia įprastas gydymas, tuomet siūlome operaciją. Šeimos gydytojas taip pat gali nustatyti ūmų hemorojų. Pirmiausia jis turėtų apžiūrėti pacientą ir nuspręsti, ar jam reikalinga proktologo konsultacija.

Verta žinoti

Hemorojus – tai išsiplėtę kaverniniai kūneliai, kitaip tariant, išsiplėtusios venos išangės srityje. Ūmaus hemorojaus atveju įvyksta tromboze vadinamas venų uždegimas. Venoje susidaro trombai, aplinkiniai audiniai patinsta ir parausta, todėl atsiranda kietas ir skausmingas mazgas.

Hemorojus gali būti lėtinis ir ūminis. Lėtiniam hemorojui būdingas kaverninių kūnelių padidėjimas, kuris gali pasireikšti tokiais simptomais kaip kraujavimas šviežiu krauju baigiant tuštintis, mazgų iškritimas ir niežulys. O kietas skausmingas mazgas yra ūminio hemorojaus požymis.

Ūmaus hemorojaus gydymo priemonės:

gyvenimo būdo keitimas;
nuskausminamųjų žvakučių vartojimas;
venatonikų grupės vaistų gėrimas.